Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) iecerētos piedāvājumus deputātu "budžeta kvotu" jautājumā ir iespējams iesniegt vērtēšanai Saeimas Kārtības ruļļa grozījumu sagatavošanas darba grupai, pirmdien pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem izteicās politiķi.
Uz šādu iespēju norādīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, Nacionālās apvienības (NA) līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš un "Vienotības"(V) priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. Bērziņš piebilda, ka dažādu grozījumu veikšanai Kārtības rullī Saeimā ir izveidota darba grupa, kura jau ir paveikusi pusi no darba.
Jau ziņots, ka ik gadu, Saeimai lemjot par valsts budžeta projektu, tiek atvēlēta tā sauktā deputātu kvota, proti, parlamentāriešiem ļauts pēc saviem ieskatiem piešķirt no budžeta noteiktas naudas summas vairāku tūkstošu eiro apmērā pašu izvēlētiem mērķiem. Nākamā gada budžetā šim mērķim iecerēts paredzēt aptuveni 2,8 miljonus eiro.
KNAB nolēmis vērsties pret tā dēvētajām deputātu kvotām, prasot no parlamentāriešiem vairāk atklātības, iepriekš vēstīja LNT. KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča atzinusi, ka šāds naudas dalīšanas veids ir necaurskatāms un nesaprotams, tāpēc birojs ir sagatavojis izmaiņas Saeimas Kārtības rullī.
"Mēģināsim šo jautājumu risināt caur atklātības prizmu, nosakot deputātiem pienākumu, līdzīgi kā jebkuru likuma grozījumu iesniegšanas gadījumos, tomēr identificēt, ar kādām personām viņi ir tikušies, ar kādām personām viņi ir diskutējuši par minētajiem jautājumiem, kāds ir konkrētā grozījuma pamatojums," skaidroja Jurča.
Tāpat tiek piedāvāts papildināt Saeimas deputātu Ētikas kodeksu, nosakot, ka jaunās kārtības neievērošana ir pārkāpums.
Sagatavotās izmaiņas KNAB plāno iesniegt oktobrī. Vispirms par tām būs jālemj valdībai.
Jau ziņots, ka 2015. gada decembrī biedrība "Sabiedrība par atklātību "Delna"" vērsās KNAB un Ģenerālprokuratūrā, lūdzot izvērtēt tā dēvēto deputātu kvotu tiesiskumu. Pēc "Delnas" domām, "deputātu kvotas" ir prettiesiskas un nav pieļaujamas. Kvotu piešķiršana ir necaurskatāma, turklāt nepastāv arī kontroles mehānisms.