Desmit gadu laikā skolēnu skaits sarucis par 23%, bet pedagogu skaits turpina pieaugt
Foto: Shutterstock
Pēdējo desmit gadu laikā skolēnu skaits Latvijā kopumā sarucis par 23%, savukārt pedagogu skaits joprojām turpina pieaugt.

Kā ceturtdien pastāstīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Izglītības departamenta direktore Evija Papule, jau vairākus gadus IZM prot ne tikai noskaidrot, cik bērnu mācās skolās, bet arī skatās, kāda varētu būt bērnu skaita dinamikas prognoze.

Skaitļi rāda - desmit gadu laikā skolēnu skaits valstī ir samazinājies par 23%, turklāt turpmākajos piecos septiņos gados bērnu skaita pieaugums arī nav gaidāms.

"Saprotam, ka attiecīgi raugāmies arī uz skolu tīkla veidošanu, kur runājam arī par koncentrētākām vidusskolām ar lielāku bērnu skaitu," sacīja Papule.

IZM pārstāve atzina, ka pēdējos gados notikušas arī nozīmīgas izmaiņas skolu tīklā, tomēr izmaiņas notiek lēnāk, nekā mainās izglītojamo skaits. Ņemot vērā, ka Latvijā ir viena vidusskola, kur kopumā mācās mazāk par 50 skolēniem, kā arī ir citas skolas, kur vidusskolas posmā mācās mazs skolēnu skaits, Papule norādīja, ka te ir jautājums, kādā veidā tiek organizēts mācību process, kā arī - vai izglītojamie var apgūt kvalitatīvu izglītību.

Neskatoties uz to, ka samazinās gan skolēnu, gan arī izglītības iestāžu skaits, pedagogu skaits pieaug, atzina Papule. Viņa pauda, ka pēdējo sešu gadu laikā pedagogu skaits ik gadu pieaudzis. Konkrēts pedagogu skaits šajā mācību gadā būs zināms nedaudz vēlāk, kad tiks sarēķinātas mērķdotācijas. Tomēr viņa sacīja, ka šī situācija rada jautājumus, kuru risināšanā arvien vairāk jāiesaistās gan pašām izglītības iestādēm, gan arī pašvaldībām.

Dati arī liecina, ka mazākajā Latvijas skolā šogad mācās deviņi skolēni, liecina aktuālie dati par skolēnu skaitu 2016./2017.mācību gadā. Vismazākais skolēnu skaits šogad reģistrēts Preiļu novada Priekuļu sākumskolā. Savukārt lielākais skolēnu skaits šogad reģistrēts Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā, kurā mācās 1571 skolēns.

Sākumskolu vidū, kā minēts iepriekš, mazākā ir Priekuļu sākumskola, turpretim lielākajā sākumskolā - Jelgavas 4.sākumskolā - reģistrēti 967 bērni.

Mazākā Latvijas pamatskola šajā mācību gadā ir Dunavas pamatskola Jēkabpils novadā - šajā izglītības iestādē mācās 17 skolēni. Gandrīz 45 reizes vairāk skolēnu ir lielākajā pamatskolā - Jēkabpils pamatskolā šogad mācās 761 skolēns.

Savukārt par mazāko vidusskolu Latvijā šogad kļuvusi Istras vidusskola Ludzas novadā - tajā mācās 49 skolēni. Lielākā vidusskola ar gandrīz 29 reizes lielāku skolēnu piepildījumu ir Rīgas Purvciema vidusskola, kurā reģistrēti 1403 izglītojamie.

Ģimnāziju vidū mazākā šī izglītības līmeņa skola Latvijā atrodas Rīgā - tā ir Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzija, kurā ir 108 izglītojamie. Tāpat Rīgā atrodas arī lielākā ģimnāzija, kas vienlaikus ir lielākā izglītības iestāde visā valstī - Rīgas Klasiskā ģimnāzija.

Skolēnu skaita izkliedētība vērojama ne tikai visas valsts teritorijā, bet arī pilsētu vai novadu ietvaros. Piemēram, Rīgā skolēnu skaits starp mazāko un lielāko izglītības iestādi atšķiras gandrīz 15 reizes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!