Partijai "Vienotība" būs jāmaksā 4000 eiro par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) piemēroto sodu saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem, tomēr valsts finansējumu partija nezaudēs.
Kā informēja Rīgas apgabaltiesas preses sekretārs Raimonds Ločmelis, partijai "Vienotība" par administratīvā pārkāpuma izdarīšanu piemērotā soda apmērs tika grozīts - 4000 eiro iepriekš noteikto 4300 eiro vietā.
Spriedums nav pārsūdzams un stājās spēkā tā pieņemšanas dienā.
Kā paskaidroja "Vienotības" pārstāvis tiesā advokāts Lauris Leja, šis spriedums nozīmē arī to, ka partija valsts finansējumu nezaudēs, bet tai ir jānomaksā noteiktais sods. Advokāts skaidroja, ka sākotnēji partijai tika pārmests, ka tā pārsniegusi atļauto priekšvēlēšanu izdevumu apmēru, tomēr "Vienotība" tiesā pierādīja, ka faktiskie apstākļi bija citādi.
Partijas ģenerālsekretārs Artis Kampars apliecināja, ka šis sods tiks samaksāts, bet valsts finansējuma zaudēšana "Vienotībai" nedraud. Viņš atzina, ka vairāki politiķi, kas Saeimas vēlēšanās startējuši no "Vienotības" saraksta, rīkojušies "nekoleģiāli". Kampars arī uzsvēra, ka deputātu kandidātiem bija jāparaksta apņemšanās nepārkāpt kampaņas noteikumus, kā arī nepieciešamības gadījumā atlīdzināt zaudējumus.
Lai arī šī apņemšanās ir "morālas dabas", Kampars rosinās partijas valdi "piedzīt" šo sodu no pārkāpējiem, proti, atlīdzināt politiskajam spēkam šos izdevumus.
Kā ziņots, KNAB vērsās pret "Vienotību", jo uzskatīja, ka tā priekšvēlēšanu izdevumos nav uzrādījusi visus tēriņus. 2015. gada 13. maijā KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja nolēma administratīvā pārkāpuma lietā, ar ko tika saukta pie administratīvās atbildības "Vienotība" par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumu neievērošanu, uzlikt naudas sodu partijai 4300 eiro apmērā.
Nepiekrītot minētajam lēmumam, "Vienotība" iesniedza sūdzību, kas ar KNAB priekšnieka pagājušā gada lēmumu tika noraidīta. Partija lēmumu pārsūdzēja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, lūdzot lēmumu atcelt. Pirmās instances tiesa negrozīja KNAB lēmumu un noraidīja partijas sūdzību.
Problēmas partijai radīja atsevišķi jaunie kolēģi no reģionālajām partijām un bijušās Valda Zatlera partijas pārstāvji, kuri, apejot noteikto kārtību, veidoja no partijas neatkarīgas personīgās politiskās aģitācijas kampaņas. Piemēram, šogad notikušajā pirmās instances tiesas sēdē liecinieks Māris Masaļskis apliecināja, ka Saeimas priekšvēlēšanu laikā apmaksājis aģitāciju savam draugam, "Vienotības" Saeimas deputātam Viktoram Valainim, jo Valaiņa darbošanās viņam patikusi. Masaļskis tiesai skaidroja, ka abi esot no viena novada un tuvi draugi, tāpēc finansiālo atbalstu Valaiņa reklamēšanā sniedzis, lai draugs tiktu ievēlēts Saeimā. "Mums bija diskusija ar Valaini, tāpēc piedāvāju savu atbalstu. Tas, ko viņš dara, man likās ļoti apsveicami, un šis finansiālais atbalsts no manas puses bija maksimāli darīt visu saviem spēkiem, lai viņš tiktu Saeimā," norādīja liecinieks.
12. Saeimas vēlēšanās pārkāpumus vēlēšanu izdevumos un to uzskaitē ir pieļāvušas partijas "Vienotība", "Saskaņa", Zaļo un zemnieku savienība, "Vienoti Latvijai", Jaunā konservatīvā partija un "Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām", pārbaudē konstatējis KNAB. Lielākais naudas sods - 4300 eiro - piemērots partijai "Vienotība". KNAB vērtējumā, partija neesot norādījusi deputātu kandidātu veikto individuālo priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņu izdevumus 58 377 eiro apmērā.
KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks žurnālistiem šogad vasarā stāstīja, ka pagaidām ir pāragri runāt par sekām, proti, vai "Vienotībai" tiks apturēts valsts finansējums, jo partija pirmās instances tiesas lēmumu varot pārsūdzēt. Kamēr turpinās tiesvedība un nav stājies spēkā lēmums par sodu, finansējums netiks apturēts, toreiz teica Streļčenoks.