Šā gada 1. novembrī spēkā stāsies jaunie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, kā tiek apmācīti topošie autovadītāji. Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati liecina, ka katru gadu autovadītāja apliecību iegūst aptuveni 33 tūkstoši cilvēku, tostarp 24 tūkstoši iegūst vieglā auto vadītāja apliecību. Tas nozīmē, ka izmaiņas skars daudzus, raksta portāls "rus.delfi.lv".
Četras galvenās izmaiņas, kas jāzina topošajiem šoferiem:
- maksa par B kategorijas apmācībām var pieaugt par 40-50%. Pašlaik šis kurss vidēji izmaksā 700 eiro
- teorijas daļa kļūs sarežģītāka un ilgāka, turklāt ne tikai "uz papīra", bet arī praksē
- praktiskā apmācība – braukšanas stundas – kļūs sarežģītāka un ilgāka tikai uz papīra, bet maksa par to var pieaugt
- autoskolas, kas izmanto "pelēkās" shēmas dokumentu noformēšanai, apmācībām vai nodokļu maksāšanai, nonāks riska zonā un tām būs daudz vieglāk atņemt licenci.
Pasniedzējus un autoskolu instruktorus (autoskolu Latvijā ir aptuveni 200) arī gaida pārmaiņas. Piedāvājam ielūkoties sīkāk:
Par ko mēs runājam? Kas ir pirmavots? Kā interesēs pieņemti jaunie noteikumi?
Šā gada 1. novembrī spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.358 "Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām".
To "patrons" ir Ceļu satiksmes drošības direkcija, kas nepieciešamību noteikt stingrākas prasības pamato ar rūpēm par ceļu satiksmes drošību un nepieciešamību pastiprināt autoskolu uzraudzību. Tāpat iecerēts novērst ēnu ekonomikas shēmas autoskolu darbībā.
Pirmajā vietā gan ir drošība. Statistika liecina, ka 2015. gadā uz Latvijas ceļiem bojā gāja 188 cilvēki, tādējādi Latvija ierindojās starp Top 3 Eiropas valstīm, kur ceļu satiksmes negadījumos, rēķinot uz 1000 iedzīvotājiem, bojā gājuši visvairāk cilvēku.
Sliktāk kā pie mums bijis tikai Rumānijā un Bulgārijā. CSDD cer, ka stingrākas prasības autoskolu kursantiem paaugstinās nākamo autovadītāju kvalitāti un uz ceļiem kļūs drošāk.
Vai izmaiņas skars tos, kas apmācības autoskolā sāks līdz 1. novembrim?
Nē. Visas izmaiņas skars tos, kas apmācības sāks pēc 31. oktobra. Tas nozīmē – tiem, kas vēlas mācīties pēc vecās sistēmas, vēl ir aptuveni nedēļa.
Kā mainīsies apmācību un apmaksas kārtība?
Kopumā apmācību kārtība kardināli nemainīsies, bet ir svarīgi zināt lūk, ko: ja līdz šim eksāmenus CSDD iespējams kārtot ne vēlāk kā trīs gadu laikā pēc tam, kad pabeigta vadīšanas apmācība, tad pēc 31. oktobra eksāmeni būs jākārto ne vēlāk kā trīs gadu laikā pēc reģistrēšanās mācību grupā, proti, no teorētiskās apmācības uzsākšanas.
Kādam tas var būt pārsteigums, taču nereti gadās, ka eksāmenu kārto cilvēki, kas apmācības sākuši pirms pieciem, sešiem gadiem. Praksē neizmantojot satiksmes noteikumus, viņi paspējuši visu aizmirst.
Apmaksas kārtība apmācāmajiem mainīsies kardināli – pēc 31. oktobra viss būs jāmaksā tikai autoskolai, arī pilna maksa par praktiskajām braukšanas nodarbībām. Izmaiņu autori cer – pat ja nelegālo maksājumu shēmas netiks izskaustas pilnībā (īpaši par vadīšanas apmācību), tad vismaz tiks samazināts neuzskaitītās naudas apjoms. Tāpat šādā veidā arī autoskolām būs lielākas iespējas ietekmēt vadīšanas apmācību instruktorus. Tas var būt efektīvi, ņemot vērā to, ka braukšanas stundu skaits pieaugs, bet par to vēlāk.
Visbeidzot, jaunie noteikumi, kas stāsies spēkā 1. novembrī, paredz, ka autoskolai obligāti jānoslēdz līgums ar apmācāmajiem, norādot visas maksas – par reģistrāciju grupā, mācību kartes noformēšanu, teorētisko apmācību, maksu par braukšanas stundu u.c.
CSDD ieskatā tas samazinās to gadījumu skaitu, kad cilvēkiem negaidīti tiek prasīta maksa par to, ko viņi varēja izdarīt paši, bez maksas (piemēram, pieteikties valsts eksāmenam).
Kā mainīsies teorētiskās apmācības?
Pirmkārt, teorētiskās apmācības programmā tiks iekļautas jaunas tēmas, līdz ar to tās ilgums, visticamāk, pieaugs. Paredzētas tādas tēmas kā, piemēram, bīstamu situāciju prognozēšana un risku novērtēšana, paredzētas arī padziļinātas zināšanas par mazaizsargāto satiksmes dalībnieku drošību (gājēju un velosipēdistu).
Tikmēr jaunas prasības gājējiem vai velosipēdistiem nav paredzētas. Pagaidām nav ieplānota arī ceļu satiksmes pamatnoteikumu apmācība skolās.
Otrkārt, teorētiskās apmācības programma tiks sadalīta apmācības tēmu moduļos. Katra moduļa minimālais ilgums ir piecas mācību stundas (45 minūtes katra). Katram apmācāmajam būs jāapmeklē visi moduļi pilnā apmērā, un šis fakts būs jānorāda apmācību žurnālā. Ja būs izlaista kaut vai viena stunda no piecām, viss modulis būs jāapmeklē vēlreiz. Teorētiskā apmācība varēs ilgt ne vairāk kā vienu gadu.
Treškārt, nedēļas laikā varēs mācīties ne vairāk kā trīs dienas, tas nozīmē, ka "ekspreskursi", kur teorija tiek apgūta nedēļas laikā, pazudīs uz neatgriešanos.
Kas mainīsies praktiskajās apmācībās – 'braukšanā'?
Pirmkārt, praktiskās apmācības tiks papildinātas ar jaunām obligātajām programmām – braukšana pa slidenu ceļu, spēja tikt galā ar sanešanu, ekstrēma bremzēšana, pēkšņa šķēršļa apbraukšana u.c. Tas, kā tiks pārbaudīts, vai kursants apguvis visas programmas, vai tās tikai ierakstītas apmācību kartē, nav zināms.
Otrkārt, pieaugs mācību stundu skaits, kas kursantam jāpavada pie stūres – no 14 stundām līdz 20 stundām. Praksē tas nozīmē to, ka apmācāmajam tās būs jāapmaksā autoskolā, pat ja viņš nejūt nepieciešamību pēc 20 vadīšanas stundām.
Kārtība, kā tiks kontrolēts, cik daudz stundu patiesībā apmācāmais nobraukājis, MK noteikumos nav iekļauta. Nav skaidrs, kas traucēs atsevišķiem instruktoriem arī turpmāk mācību kartēs ierakstīt tikai minimālo stundu skaitu, bet maksu par pārējām stundām saņemt, apejot visus uzskaites mehānismus.
Kas mainīsies autoskolām?
Katrai autoskolai būs jābūt savam mācību laukumam braukšanas apmācībām vai vismaz pieejai šādam laukumam (piemēram, oficiāli noformēta noma). Tiesa gan, šī prasība stāsies spēkā tikai 2018. gada 1. janvārī, tas ir, vairāk nekā pēc gada.
Svarīgāks fakts ir tas, ka no 1. novembra CSDD būs tiesības nekavējoties atņemt (vai apturēt atļaujas darbību) autoskolai tiesības mācīt kursantus, ja tiek konstatēti dokumentu noformēšanas pārkāpumi. Pašlaik tas iespējams tikai atkārtoti konstatējot līdzīgus pārkāpumus. Līdz ar šo normu riska grupā nonāk autoskolas, kas darbojas pēc "pelēkajām" shēmām.
Turklāt tagad visiem teorētisko priekšmetu pasniedzējiem būs jābūt vismaz 2. līmeņa profesionālajai augstākajai izglītībai, kā arī tās kategorijas transportlīdzekļu vadītāja apliecībai, ko viņš apmāca.
Braukšanas instruktoriem kā obligāta prasība noteikta vismaz 1. līmeņa profesionālā augstākā (koledžas) izglītība un vismaz trīs gadu transportlīdzekļu vadītāja stāžs. Instruktoriem arī būs jānoslēdz līgums ar autoskolu vai jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā komersantam un atkal jānoslēdz līgums ar autoskolu.
Autoskolām savukārt CSDD jāreģistrē laiks un vieta, kur notiek visas teorētiskās apmācības. No 2018. gada 1. janvāra visi apmācību papīra žurnāli teorētiski kļūs par vēsturi, un apmeklējums un apmācību tēmas būs jāraksta CSDD elektroniskajā sistēmā.
Cik daudz un kāpēc pieaugs maksa?
Latvijas Profesionālo autoskolu federācijas valdes priekšsēdētāja Ērika Griģa vērtējumā, kas izteikts portālam "lvportāls.lv", maksa par šofera tiesību apmācībām pēc 1. novembra var pieaugt par 40-50%. Pašlaik tie ir vidēji 700 eiro. Pieaugums būs atbildes reakcija normām, kas paredz visu apmaksu veikt autoskolai, iekārtot savu mācību laukumu, un palielināt mācību stundu skaitu.
Viņš arī norādījis – ja jauno normu mērķis ir palielināt ceļu satiksmes drošību, to iespējams panākt arī ar citām metodēm, piemēram, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu e-apmācības teorijas kursiem, tādējādi tos standartizējot visā valstī un samazinot kursantu un autoskolu tēriņus. Iegūto laiku varētu izmantot papildu braukšanas apmācībām.