Pēc Kalnietes Latvija uz Eiropu par komisāru strādāt nosūtīja Andri Piebalgu. Pirmoreiz viņš, būdams komisārs, ieņēma varenā enerģētikas komisāra amatu, bet otrreiz viņam vairs tika tikai tas postenis, kur jābraukā uz Āfriku un citiem nabadzīgiem reģioniem un jāmēģina no sirds tiem palīdzēt.
Foto: Publicitātes foto

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lēmums apturēt finansējumu "Vienotībai" nav tik iznīcinošs, lai partija būtu jāslēdz ciet, uzskata politiskā spēka priekšsēdētājs Andris Piebalgs.

Politiķis vērtē, ka tas ir "ļoti nopietns trieciens", jo līdzekļu izteiksmē tie ir apmēram 350 000 eiro. "Attiecībā pret citām partijām, kas ir Saeimā, mēs nokļūstam ļoti skumjā situācijā," pauda politiķis, atzīstot, ka kļūda priekšvēlēšanu laikā tika pieļauta un partija par to saņem "bargu sodu".

"Vienotība" vēl vērtēs, vai pārsūdzēt šo lēmumu, tomēr Piebalgs kā ļoti nelielu vērtē varbūtību, ka KNAB lēmums tiks mainīts. "Mums jāmēģina tomēr izdzīvot līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, kādā veidā to izdarīt, tas jālemj, bet tomēr tas nav tik iznīcinoši, ka partija būtu jāslēdz ciet," pauda politiķis.

Viņš ir arī optimistisks par politiskā spēka nākotni: "Ja partija nesašķeļas, tad tā noteikti būs Saeimā un ar stipri labāku rādītāju, nekā pašlaik ir aptaujās".

KNAB lēmums nozīmējot to, ka "Vienotībai" līdz nākamajam parlamenta sasaukumam netikšot maksāts valsts finansējums, tomēr līdz šim saņemtie līdzekļi neesot jāatmaksā.

Kā ziņots, kad stājies spēkā tiesas spriedums par sodu partijai "Vienotība" saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nolēmis partijai pārtraukt valsts finansējuma piešķiršanu. Nesen stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas spriedums, kas paredz, ka "Vienotībai" būs jāmaksā KNAB piemērotais 4000 eiro sods saistībā ar vēlēšanu izdevumu pārkāpumiem.

Politisko organizāciju finansēšanas likumā teikts, ka KNAB lēmumu šādos gadījumos partija var pārsūdzēt tiesā, tomēr lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību.

KNAB vērsās pret "Vienotību", jo uzskatīja, ka tā 12. Saeimas priekšvēlēšanu izdevumos nav uzrādījusi visus tēriņus. 2015. gada 13. maijā KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja nolēma administratīvā pārkāpuma lietā, ar ko "Vienotība" tika saukta pie administratīvās atbildības par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumu neievērošanu, uzlikt naudas sodu partijai 4300 eiro apmērā.

Nepiekrītot minētajam lēmumam, "Vienotība" iesniedza sūdzību, kas ar KNAB priekšnieka pagājušā gada lēmumu tika noraidīta. Partija lēmumu pārsūdzēja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, lūdzot lēmumu atcelt. Pirmās instances tiesa negrozīja KNAB lēmumu un noraidīja partijas sūdzību.

Kopš 2012. gada valsts budžeta finansējumu piešķir politiskajām partijām, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2 % vēlētāju. Valsts budžeta finansējums tiek piešķirts politiskajām partijām uz četriem gadiem. Līdzekļus izmaksā četras reizes gadā – līdz 15. janvārim, 15. aprīlim, 15. jūlijam un 15. oktobrim.

Saskaņā ar 12. Saeimas vēlēšanu rezultātiem valsts budžeta finansējumu no 2015.gada ir tiesīgas saņemt sešas politiskās partijas un to apvienības – kopumā katru gadu 612 397 eiro. Partijai "Vienotība" ik gadu pienākas 141 669 eiro jeb 35 417 eiro ceturksnī.

Partiju kases iespējams likumīgi papildināt ne tikai ar valsts finansējumu, bet arī ziedojumiem un biedru naudām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!