f64_nauda_31052011_015
Foto: F64
Bijusī Rīgas apgabaltiesas tiesnese Iveta Bērziņa vairs netiek apsūdzēta par kukuļņemšanu, bet par kukuļa piesavināšanos, kas viņai notiesāšanas gadījumā nozīmēs maigāku sodu. Bērziņa un kukuļdošanā apsūdzētais uzņēmējs Gulams Mohammads Gulami varētu būt atzinuši vainu, svētdien ziņo LTV raidījums "de facto".

Pirmdien tiesa plāno skatīt kukuļošanas lietu rakstveida procesā. Tiesā "de facto" skaidroja – tiks skatīta apsūdzēto vienošanās par sodu. Likums ļauj, ja visi apsūdzētie atzīst savu vainu, vienoties par sodu ar prokuroru vēl pirms tiesas. Kādi varētu būt sodi, prokuratūra neatklāj.

Tas liek secināt, ka Gulami, kurš iepriekš vispār noliedza pazīšanos ar Bērziņu, tomēr varētu būt atzinis vainu noziegumā. "Kad jūs kļūsiet cilvēcīgi, kad visu atspoguļosiet taisnīgi un neatkarīgi, tad es varu uz jūsu jautājumiem atbildēt," telefonsarunā sacīja Gulami, atsakoties atbildēt, vai ir panākta vienošanās.

Pirms pāris gadiem Gulami vienā no sarunām ar "de facto" noliedza, ka būtu devis kukuli tiesnesei Bērziņai: "Es viņu nezinu un ne reizi neesmu redzējis. Tas, ko prese saka - dzeltenā, jūs - tās ir blēņas, tas ir netīri. Nav saprotams, kāpēc tā notiek."

Gulami un tiesnesi Ivetu Bērziņu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja pirms diviem gadiem. Tiesas lēmumu par kratīšanas izdarīšanu pie Gulami publicēja portāls pietiek.com. No tā izriet, ka Gulami, iespējams, vairākas reizes deva kukuļus, izmantojot par starpnieci bijušo prokurori Irinu Bogdanovu, lai panāktu labvēlīgus lēmumus civillietās, kurās iesaistīti ar viņu saistīti uzņēmumi.

Kukuļa došanā Gulami tiek vainots jau no lietas pirmsākumiem, turpretim nu jau bijusī tiesnese Bērziņa varētu saņemt maigāku sodu. Vēl šī gada sākumā prokuratūra apstiprināja - Bērziņai celta un izsniegta apsūdzība par kukuļņemšanu. Taču tagad kukuļņemšanas pants atmests. Tiesnesi apsūdz par kukuļa piesavināšanos – tas nozīmē, ka Bērziņa nav bijusi Gulami it kā dotā kukuļa adresāts, bet piesavinājusies kādam citam domātu naudu.

Par kukuļņemšanu Bērziņu kā tiesnesi varētu sodīt ar trim līdz 11 gadiem cietumā. Taču par kukuļa piesavināšanos - maksimālais ir trīs gadi, bet tas var būt arī naudas sods vai piespiedu darbs.

Prokuratūrā "de facto" skaidroja, ka krimināllieta daļā par kukuļņemšanu pret Bērziņu ir izbeigta pierādījumu trūkuma dēļ.

Prokuratūrā atteica "de facto" interviju par minēto procesu, kamēr tiesa nav pieņēmusi lēmumu. Taču saskaņā ar prokuratūras atbildēm Gulami oponenta, uzbeku uzņēmēja pārstāvim Uldim Skudram, bijusī tiesnese Bērziņa tiek apsūdzēta par kukuļa piesavināšanos saistībā ar lietu, ko skatīja cits tiesnesis citā tiesā - Rīgas Centra rajona tiesas tiesnesis Imants Dzenis.

2013.gada vasarā Dzenis pieņēma lēmumu, kas ļāva Gulami ģimenei turpināt saimniekot Vecrīgas viesnīcā "Garden Palace", kurā, pēc uzņēmēja Skudras teiktā, Gulami nostiprinājies noziedzīgām metodēm.

Vaicāts, vai bijis Bērziņas piesavinātā kukuļa gala adresāts, Dzenis atbild sekojošo: "Esmu liecinieks un esmu parakstījies par informācijas neizpaušanu. (..) Es ar tiesnesi Bērziņu neesmu pazīstams. Zinu, ka tāda tiesnese bija. Bet man liekas, ka es jau tagad sāku pārkāpt savu parakstu."

Dīvaini, ka tiesneša Dzeņa skatītā lieta otrajā instancē nonāca arī līdz tiesnesei Bērziņai, uzsver LTV. Taču, neraugoties uz to, prokuratūra neuzskata, ka Gulami iespējams kukuļojis tieši Bērziņu.

Pret Dzeni nebija pietiekami pierādījumi, ka viņš būtu zinājis par Gulami un Bērziņas vienošanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!