Vietnes 'nozagts.com' un 'Toma joki' nonākušas arī Drošības policijas redzeslokā
Foto: stock.xchng

Savstarpēji saistītās interneta vietnes "nozagts.com" un "ukradeno.com", kā arī viena no populārākajām sociālā tīkla "Facebook" lapām latviešu valodā "Toma joki" ir Drošības policijas redzeslokā, tomēr dienesta pārstāvji nekomentē šo interneta resursu saistību ar personām, kas saņem Krievijas finansējumu un izplata Krievijas ideoloģisko propagandu.

Mārketinga speciālists Jānis Polis savā blogā "ardomu.lv" pirmdien publicējis pētījumu, kas atklāj, ka portālu "nozagts.com" un "ukradeno.com" īpašnieks ir prokremliskais aktīvists Ivans Staļnojs. Šīs vietnes publicē no dažādiem interneta resursiem savāktus materiālus pārsvarā par dažādām negācijām un to, cik Latvijā dzīvot ir slikti. Nesen Staļnoja īpašumā nonākusi arī izklaidējošu foto un video saturu pārpublicējošā "Facebook" lapa "Toma joki", kurai ir aptuveni 150 000 sekotāju, un citas ar to saistītas lapas ar lielu sekotāju skaitu. Tagad arī šis populārais resurss sācis dalīties ar "nozagts.com" savāktajiem materiāliem.

Polis izpētījis, ka Staļnojs agrāk bijis Edgars Zālītis, bet 2001. gadā oficiāli mainījis savu vārdu, kā arī tautību no latvieša uz krievu. Tolaik viņš vadījis ar partiju "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL, tagad - Latvijas Krievu savienība) saistīto jauniešu organizāciju "Solidaritāte", kas organizēja protestus pret krievu skolu reformu un vēlāk pārtapa par PCTVL jaunatnes nodaļu. Staļnojs strādājis uzņēmumā, kuru vadījis Krievijas vēsturnieks Valērijs Engelss, kurš drošības iestāžu redzeslokā nonācis saistībā ar Krievijas tā dēvētā tautiešu finansējuma saņemšanu un Krievijas interešu īstenošanu. 2012. gadā Staļnojs piedalījies biedrības "Jaunie federālisti" dibināšanā kopā ar citu prokremlisko aktīvistu un sevi par antifašistu dēvējošo Jāni Kuzinu.

Drošības policijā (DP) skaidroja, ka tā atbilstoši savai kompetencei rūpīgi seko politiskajiem procesiem valstī, tostarp informatīvajā telpā, un informē valsts augstākās amatpersonas par riskiem, ja tādi tiek konstatēti. DP ir informēta par minēto interneta vietņu darbību, taču sīkākus komentārus dienests šobrīd nevar sniegt. Tāpat DP nekomentē tā rīcībā esošu informāciju par konkrētām personām.

DP atzīst, ka internets arvien vairāk tiek piepildīts ar nepārbaudītu informāciju un pseidoziņu vietnēm, un tā ir problēma, ar ko saskaras valstis visā pasaulē. Tas, kā šādu vietņu saturs ietekmē sabiedrisko domu, ir atkarīgs no sabiedrības izglītotības un spējas kritiski vērtēt informāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!