misc - 1611
Foto: Reuters/Scanpix

Atsevišķas Eiropas dalībvalstis izskata iespēju vākt un analizēt datus par peldlīdzekļu un starptautisko autobusu reisu pasažieriem, taču Latvijas Drošības policija (DP) uzskata, ka Latvijā lēmumam par šādu pasažieru datu kontroli jābūt balstītam uz visaptverošu risku un teroristu darbības analīzi.

Saeima šonedēļ galīgajā lasījumā pieņēma Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumu, kas nosaka lidmašīnu pasažieru datu reģistra (PDR) izveidošanu terorisma un noziedzības apkarošanai. DP skaidroja, ka tā jau izveidojusi speciālu struktūrvienību, kas nodarbosies ar aviopasažieru datu apstrādi un šim mērķim piešķirts arī atbilstošs finansējums.

Plānots, ka Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likums, kas nosaka lidmašīnu pasažieru datu reģistra (PDR) izveidošanu terorisma un noziedzības apkarošanai, stāsies spēkā šogad 3. aprīlī. Aviokompānijām pasažieru dati būs jāsāk iesniegt PDR ne vēlāk kā līdz šā gada 1. septembrim. DP ir gatava sākt datu apstrādi norādītajā termiņā.

To vai būtu jāizveido likums, kas paredzētu arī peldlīdzekļu pasažieru datu apstrādi, DP skaidru atbildi nesniedz, taču norāda, ka atsevišķas Eiropas Savienības dalībvalstis izskata iespēju vākt, apstrādāt, uzglabāt un analizēt datus par dažādu transporta veidu, piemēram, ātrvilcienu, peldlīdzekļu un starptautisko autobusu reisu pasažieriem.

"Vienlaicīgi jāatzīmē, ka lēmumam par normatīvā akta tvēruma paplašināšanu attiecībā uz citiem transporta veidiem jābūt balstītam uz visaptverošu risku un teroristu darbības analīzi, lai tādā veidā varētu identificēt ne tikai ārvalstu kaujiniekus, bet arī personas, kuras ir veikušas, veic vai plāno izdarīt smagus un sevišķi smagus noziegumus," norādīja DP.

Jau ziņots, ka Saeima šonedēļ galīgajā lasījumā pieņemtā likuma mērķis ir nodrošināt pasažieru datu apstrādi nolūkā veikt analīzi terorisma un smagu vai sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) pērn norādīja - lai arī Latvijā terorisma draudu līmenis saglabājas zems un nav konstatētas pazīmes, kas norādītu uz terorisma draudu pieaugumu, Latvijai, līdzīgi kā citām ES dalībvalstīm, jāstrādā pie pretterorisma spēju paaugstināšanas. Lai cīnītos pret ekstrēmismu, ir jāstiprina gan katras valsts individuālās pretterorisma spējas, gan savstarpējā dienestu sadarbība starptautiskā līmenī, akcentēja ministrs.

Līdz ar jauniem teroristu uzbrukumiem par šāda regulējuma nepieciešamību vienojušās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, un tieši Latvijas prezidentūras laikā 2015. gada pirmajā pusē panākta vienošanās par šādas ES direktīvas ieviešanu. Lidmašīnas pasažieru datu saņemšana ļaus drošības iestādēm atklāt personas, kuras līdz šim nebija drošības iestāžu uzraudzības lokā, bet ir iesaistītas noziegumu izdarīšanā.

Pasažieru datus iekļaus reģistrā, kuru pārraudzīs DP. Reģistrā tiks iekļauti dažādi dati par personu, galvenokārt informācija, ko cilvēks sniedz, pērkot lidmašīnas biļeti. Tāpat reģistrā būs redzamas, piemēram, pie izlidošanas pieejamās ziņas par pasažiera nododamo bagāžu un valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijā.

Aviokompānijām būs pienākums ne agrāk kā 48 stundas un ne vēlāk kā 24 stundas pirms paredzētā izlidošanas laika, kā arī tūlīt pēc tam, kad vairs nav iespējama personu iekāpšana vai izkāpšana no lidmašīnas, nosūtīt datus automatizētai iekļaušanai PDR. Ārkārtas gadījumos, lai, piemēram, novērstu teroraktu, drošības iestādēm būs tiesības pieprasīt pasažieru datus arī agrāk.

Lai atklātu vai novērstu noziegumus, ar PDR datiem pēc tiesneša piekrišanas drīkstēs strādāt drošības iestādes, policisti, robežsargi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Finanšu un Muitas policijas pārvaldes. Gadījumos, kad būs jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības apdraudējumu, datus varēs izsniegt bez tiesneša piekrišanas.

Informāciju par pasažieru datiem drīkstēs sniegt arī ārvalstu dienestiem noziegumu novēršanai. Pasažieru datus apstrādās atbilstoši vispārējām fizisko personu datu aizsardzības prasībām. Valdībai būs jānosaka prasības datu nosūtīšanai un iekļaušanai reģistrā.

Drošības situācija pasaulē un Eiropā ir strauji mainījusies, tāpēc aizvien vairāk valstu saskata nepieciešamību pēc PDR, lai uzlabotu aviācijas drošības un robežkontroles pasākumus, kā arī novērstu teroristu nodarījumus, norāda Iekšlietu ministrijā. Tas var palīdzēt cīnīties ne tikai pret starptautisko terorismu, bet arī organizēto noziedzību, kas izmanto globalizācijas procesus un gaisa pārvadājumu infrastruktūru attīstību noziegumu izdarīšanai. To vidū ir gan narkotiku nelikumīga aprite, bērnu seksuāla izmantošana, cilvēku tirdzniecība, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!