Valdība nelemj par Lielo kapu pirmpirkuma tiesībām
Foto: LETA
Valdība otrdien atlika lemšanu par Lielo kapu pirmpirkuma tiesībām, uzdodot Kultūras ministrijai turpināt sarunas ar Rīgas domi par iespējamajiem risinājumiem Lielo kapu pārvaldīšanā.

Biedrības "Lielo kapu draugi" pārstāvis Andris Gobiņš Ministru kabineta sēdē atzina, ka biedrība ir gatava piedāvāt savu atbalstu "visu problēmu" risināšanā, kas nozīmē arī finansiālu līdzdalību. Gobiņš informēja, ka vakardienas laikā pieteicies ļoti liels skaits interesentu, kas būtu gatavi kopīgi ar valsti izpirkt Lielo kapu ansambli.

Gobiņš aicināja valdību pieņemt lēmumu, ka valsts izmanto Lielo kapu pirmpirkuma tiesības un biedrība labprāt iesaistīsies ziedojumu vākšanā. Gobiņš šim mērķim esot gatavs ziedot 2000 eiro. Viņš aicināja valdību šodien vēl nebalsot par šo jautājumu.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) atzina, ka valdības noraidošais lēmums ir ne tik daudz saistīts ar finansējumu, cik to, ka "katram ir jādara savs darbs".

Arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) atzina, ka šis nav jautājums par naudu, bet gan to, ka Rīgas pašvaldībai ir jāspēj tikt galā ar šo situāciju. "Ja valdība atbalstīs priekšlikumu pārņemt valsts īpašumā Lielos kapus, tas var radīt precedentu, ka arī citas pašvaldības nolemj attiekties no atsevišķām funkcijām, piespiežot tās uzņemties valstij," sacīja ministre.

Valdība vēl nelēma par Lielo kapu jautājumu, bet uzdeva Kultūras ministrijai turpināt sarunas ar Rīgas pašvaldību par iespējamajiem risinājumiem. Plānots, ka sarunās varētu norisināties līdz šā gada aprīļa vidum, kad šo jautājumu atkārtoti varētu skatīt valdībā.

Kultūras ministrija (KM) skaidro, ka Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) 17. februārī saņēma Rīgas domes Īpašuma departamenta iesniegumu ar lūgumu izskatīt pirmpirkuma tiesību izmantošanu attiecībā uz Lielajiem kapiem.

Nekustamais īpašums ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis "Dārzu un parku arhitektūras ansamblis "Lielie kapi" ar memoriālajām celtnēm". Ņemot vērā valsts nozīmes kultūras pieminekļa kultūrvēsturisko vērtību, atrašanās vietu, izmantošanas veidu, nepieciešamību nodrošināt pieminekļa publisko pieejamību, kā arī sabiedrības intereses un lietderības apsvērumus kultūras mantojuma aizsardzības jomā VKPAI uzskata, ka ir nepieciešams izmantot valsts pirmpirkuma tiesības uz nekustamo īpašumu par kopējo pirkuma līgumā noteikto maksu 372 443 eiro ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN).

KM norāda, ka Lielajiem kapiem ir liela kultūrvēsturiskā vērtība Rīgas un Latvijas vēsturē. Tie ietilpst arī valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs" teritorijā un UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas "Rīgas vēsturiskais centrs" aizsardzības zonā. KM uzsver, ka Lielie kapi ir koncentrēts un daudzveidīgs memoriālās kultūras objektu krājums, kurā pārstāvēti visi tam laikmetam atbilstošie stili no baroka līdz jūgendstilam.

Turklāt pēdējā laikā par Lielajiem kapiem ir izvērtušās aktīvas diskusijas, kas saistītas ar ieceri pilsētā izbūvēt jaunu tramvaja līniju. Par aktīvu sabiedrisko līdzdalību un iniciatīvu Lielo kapu saglabāšanā un aizsardzībā ir iestājusies sabiedriskā organizācija "Lielo kapu draugi", kas kategoriski iebilst pret jebkādu Lielo kapu teritorijas pārveidošanu, kas ir pretrunā ar valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa saglabāšanas interesēm.

Kā vēstīts, FM secinājusi, ka šo nekustamo īpašumu nodošana FM valdījumā un VAS "Valsts nekustamie īpašumi" pārvaldīšanā uzskatāma par tai neraksturīgu funkciju.

Ievērojot to, ka rīkojuma projektā iekļauto nekustamo īpašumu sastāvā esošo zemes vienību lietošanas mērķis ir kapsētu teritorijas un ar tām saistīto ceremoniālo ēku un krematoriju apbūve un pārējo sabiedrisko nozīmes objektu apbūve, kā arī saskaņā ar Rīgas teritorijas plānojuma 2006.-2018. gadam nekustamie īpašumi atrodas Apstādījumu teritorijā, minēto nekustamo īpašumu pārvaldīšana un apsaimniekošana ir pašvaldības autonomā funkcija. Tas atbilst likumā "Par pašvaldībām" 15. pantā noteiktajam, informēja FM Komunikācijas departamenta direktors Aleksis Jarockis.

FM pārstāvis arī norādīja, ka saskaņā ar VNĪ darbības stratēģijā 2014.-2018. gadam noteikto VNĪ nekustamā īpašuma portfelī saglabājami un attīstāmi tikai tie īpašumi, kas ir nepieciešami valsts funkciju realizācijai, kā arī biroja telpas ar augstu komercpotenciālu. Pārējie īpašumi ir ilgtermiņā atsavināmi valstij visizdevīgākajā veidā. Tādējādi "Lielo kapu" apsaimniekošana nav VNĪ funkcija un uzdevums.

FM arī atzīmē, ka ar arhitektūras ansambli "Lielie kapi" saistīto nekustamo īpašumu sakārtošanai un pārvaldīšanai ir nepieciešami ievērojami līdzekļi.

Savukārt Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) norādīja, ka Rīgas dome ir gatava uzņemties atbildību par Lielajiem kapiem, taču neiebilstu, ja valsts izmantotu pirmpirkuma tiesības, kapus pārņemot savā īpašumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!