IMG_0075_2
"Mani ieinteresēja lielie akmeņi, kuri pēc 10. aprīļa ugunsgrēka Tukuma ezera senlejā bija pieejami apskatei ziņķārīgajiem," reportāžu iesāk "Delfi" lasītājs Leons Stiprais.

Parasti purvājs un niedres senlejas akmeņus slēpj desmitiem gadu. Cik atminos no skolas laikiem, granīta akmeņi ir pirms vairākiem miljardiem gadu veidotā granīta masa, kura veidojās no visuma sprādziena veidotās zemes mantijas. Laika erozija saskaldīja mantijas pacelto daļu klintīs, pēc tam lielos bluķos. Tad pie darba ķērās senākās jūras. Tikai pirms desmit tūkstošiem gadu sāka atkāpties pēdējā ledus laikmeta vairākus kilometrus augstais šļūdonis.

Mūsu senči akmens laikmetā lietoja akmeņus dažādām vajadzībām. Daži no tiem kalpoja graudu samalšanai. Tā radās akmeņi ar ovālu vai apaļu iedobi. Līdzīgi akmeņi varēja kalpot arī par gaismekli, kura iedobē lēni dega dzīvnieka tauki.Senajā ezerā varēja pārakmeņoties dažādas dzīvības formas. Pirms desmit tūkstošiem gadu senleja bija neiedomājami spēcīga un liela upe. Tā varēja velt milzīgos akmeņus kilometriem tālu, norāda lasītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!