Veselības finansējuma krīze: par ko ir nesaskaņas un kādi ir risinājumi
Foto: F64

Par finansējumu veselības aprūpes nozarei šķēpi tiek lauzti regulāri, tagad situācija samilzusi tiktāl, ka ģimenes ārsti solījušies no 3. jūlija sākt streiku, ko noslēgs vien tad, kad Veselības ministrija (VM) un valdība piekritīs izpildīt mediķu prasības. Ar situāciju nozarē neapmierināti ir ne tikai ģimenes ārsti, bet lielākā daļa mediķu.

Saskaņā ar Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) ziņojumu par veselības sistēmu Latvijā ("OECD Reviews of Healt Systems: Latvia 2016") ārstu skaits valstī ir mazāks nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), proti, Latvijā ir 3,2 praktizējoši ārsti uz 1000 iedzīvotājiem, bet vidēji ES valstīs ir 3,5 praktizējošie ārsti uz 1000 iedzīvotājiem.

Tāpat Latvijā ir zems medicīnas māsu īpatsvars – uz 100 000 iedzīvotāju ir 4,9 praktizējošas māsas, savukārt ES valstīs ir vidēji 8,4 praktizējošas māsas uz tikpat lielu iedzīvotāju skaitu. Šobrīd saskaņā ar VM konceptuālo ziņojumu "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" slimnīcās trūkst aptuveni 1500 māsu. Maijā un jūnija sākumā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā darbinieku trūkuma dēļ darbs, tostarp operācijas, tika pārplānots.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!