Nesamierinoties ar deputātu vietu sadalījumu komitejās, RD opozīcija nakts vidū pamet sēdi
Foto: LETA

Nesamierinoties ar Rīgas domes valdošo partiju izstrādāto frakciju vietu sadalījumu komitejās, opozīcijas deputāti pameta nakts vidū notiekošo domes sēdi un gatavojas vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), apstrīdot vietu sadalījumu komitejās.

Sākot izskatīt jautājumu par komiteju sastāvu apstiprināšanu, opozīcijas deputāti norādīja, ka, iedalot komiteju vietas frakcijām, nav ievērots proporcionalitātes princips. Partijas "Vienotība" Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis skaidroja, ka līdz šim izstrādātajā komiteju sastāva projektā ir nesaprotama un neloģiska proporcija, kas turklāt neatbilst normatīvajiem aktiem.

Domes pozīcija noraidīja pārmetumus, uzsverot, ka normatīvie akti nenosaka, kādā veidā proporcija nosakāma, un, viņuprāt, izstrādātais komiteju vietu sadalījums ir atbilstošs proporcionālajam sadalījumam.

Deputāts Juris Pūce (LA) uzsvēra, ka, ja tiks apstiprināts šāds komiteju sastāvs, tad tas būs prettiesisks, līdz ar to tādi būs arī turpmākie komiteju lēmumi. Tādēļ viņš aicināja vadošās partijas neatbalstīt šādu projektu, uzsverot, ka par šo lēmumu būs atbildīgs katrs no deputātiem.

Pēc viedokļu apmaiņas opozīcijas partiju deputāti vienojās nepiedalīties, viņuprāt, prettiesiskā balsojumā un pameta sēžu zāli.

"Tas, ko patlaban veic Rīgas domes pozīcija, ir kā minimums antidemokrātiski, jo mūsu vēlēšanu sistēma balstās uz proporcionalitātes principu, proti, katram ir atbilstošs deputātu skaits un iespēja piedalīties komiteju darbā atbilstoši vēlētāju dotajai uzticībai. Tagad šis proporcionalitātes princips netiek ievērots un mēs šajā nelikumīgajā lēmumu pieņemšanā nevaram piedalīties. Tāpēc pametām sēžu zāli," sacīja Ķirsis.

Viņš uzsvēra, ka šodien nakts vidū apstiprināto komisijas sastāvu opozīcijas partijas apstrīdēs VARAM, paturot iespēju apstrīdēt arī pirms divām dienām grozīto Rīgas domes nolikumu, kas ļāva palielināt pozīcijas deputātu skaitu komisijā.

Juta Strīķe (JKP) norādīja, ka jau no rīta opozīcijas partijām izdevās novērst "pilnīgi prettiesisku mēģinājumu ierobežot debašu ilgumu un jautājumu skaitu mēra kandidātiem".

"Mēs pēc vairākiem pieprasītajiem pārtraukumiem un skaidrojumiem panācām, ka viņi atsauc savas prettiesiskās darbības. Tikko, neskatoties uz deputātu vienlīdzīgām tiesībām piedalīties komiteju darbā, ir nepamatoti samazināts opozīcijas pārstāvju skaits komitejās. Tas nav proporcionāli vēlētāju gribai - sanāk, ka opozīcijas tiesības ir mazākas, nekā pozīcijas deputātiem," teica Strīķe.

Deputāte uzsvēra, ka ar izdomāto aprēķinu pozīcijas partijas ir sev dubultojušas pozīcijas un opozīcijas partiju deputātu starpību komitejās. "Pēc vēlētāju gribas pozīcijai komitejās būtu jābūt tikai par vienu cilvēku vairāk, taču tagad ar savām darbībām panākts, ka ir par diviem cilvēkiem vairāk," teica Strīķe.

Viņasprāt, tas ir klaji prettiesiski, jo vēlētājs ir izlēmis to, kas strādās Rīgas domē, piebilstot, ka šāds lēmums tiks pārsūdzēts VARAM.

Strīķe pauda cerību, ka, izpētot situāciju, pozīcijas deputāti apdomāsies un nepieņems prettiesisku lēmumu.

Taču pretēji cerībām, opozīcijai pametot zāli, tribīnē kāpa Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), kurš skaidroja, kāpēc aprēķini ir šādi. "Mums viss ir kārtībā, gan ar likumiem, gan ar matemātiku, gan ar katru dienu domes dzīvē," teica Ušakovs.

Zālē palikušie 32 "Saskaņas" un "Gods kalpot Rīgai" (GKR) deputāti turpināja runāt par komiteju locekļiem, GKR pārstāvjiem izsakot priekšlikumus par saviem kandidātiem komitejās.

Vēlāk deputāti ievēlēja komiteju sastāvus, vienbalsīgi gan noraidot, gan apstiprinot vairākas pieteiktās opozīcijas kandidatūras darbam komisijās. Visbeidzot deputāti pieņēma gala lēmumu, apstiprinot jau iepriekš sagatavoto lēmuma projektu "Par Rīgas domes pastāvīgo komiteju ievēlēšanu".

"Vienotība" vēlējās vairāku savu deputātu pārstāvniecību komitejās, tomēr apstiprināti katrā komitejā tika pa vienam partijas pārstāvim. "Vienotība" bija izteikusi priekšlikumu darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā apstiprināt Vilni Ķirsi, kurš vienbalsīgi tika ievēlēts komisijā. Tāpat Ķirsi ievēlēja darbam Satiksmes un transporta lietu komitejā.

Savukārt noraidīta tika Olafa Pulka (V) kandidatūra darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Vienlaikus viņu apstiprināja Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, kā arī Sociālo jautājumu komitejā.

Noraidīta tika Ineses Andersones (V) kandidatūra darbam Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, vienlaikus ar 32 balsīm par Andersone tika ievēlēta darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā un Pilsētas īpašuma komitejā.

Noraidīta tika Laura Ērenpreisa (V) kandidatūra darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā, tomēr viņš ievēlēts Mājokļu un vides komitejā, kā arī Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Tālāk deputāti balsoja par "Bordāna priekšlikumu", neprecizējot detaļas. Domes darba parādās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas priekšsēdētāja Jāņa Bordāna pieteikums par JKP pārstāvjiem domes komitejās. JKP katrā komitejā bija pieteikusi pa trim kandidātiem. Zālē esošie pozīcijas deputāti vienā balsojumā vienbalsīgi atbalstīja šo pieteikumu.

Vēlāk notika balsojums par divu "Saskaņas"/GKR deputātu priekšlikumiem, skaļi neprecizējot konkrēti par kādiem. Ar to domes sēde arī beidzās, deputātiem dodoties vēlēt komiteju vadītājus.

Šajā sasaukumā domes Finanšu un administrācijas lietu komiteju vadīs domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, par vietniekiem tika ievēlēti Mihails Kameņeckis un Vjačeslavs Stepaņenko.

Satiksmes un transporta lietu komiteju vadīs Vadims Baraņņiks, komitejas priekšsēdētāja vietnieku pienākumus pildīs Vadims Faļkovs, Andris Bērziņš un Mihails Kameņeckis.

Par Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāju jau trešo reizi pēc kārtas ievēlēta Eiženija Aldermane. Viņas vietnieki būs Anna Vladova, Oļegs Burovs, Jefimijs Klementjevs.

Mājokļu un vides komiteju turpinās vadīt Vjačeslavs Stepaņenko, bet viņa vietnieki būs Vadims Baraņņiks, Jānis Ločmelis un Irina Vinnika.

Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas priekšsēdētājs arī šajā sasaukumā būs Dainis Turlais. Viņa vietnieki būs Vladimirs Frolovs, Jānis Ločmelis, Eiženija Aldermane un Sandris Bergmanis.

Par Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētāju ir ievēlēts Oļegs Burovs, bet viņa vietnieki būs Regīna Ločmele – Luņova un Dainis Turlais.

Sociālo jautājumu komiteju turpinās vadīt Olga Veidiņa. Šajā sasaukumā komitejai būs četri priekšsēdētāja vietnieki - Irina Vinnika, Baiba Rozentāle, Ainars Baštiks un Regīna Ločmele – Luņova.

Arī šajā sasaukumā Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs būs Maksims Tolstojs. Par viņa vietniekiem apstiprināti Vjačeslavs Stepaņenko, Vadims Baraņņiks, Sandris Bergmanis un Aleksejs Rosļikovs, portālu "Delfi" informēja Rīgas domē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!