'Pienācis laiks saukt lietas īstajos vārdos.' Pensionēta pulkveža pārdomas par Latvijas armijas gadadienu
Foto: Reuters/Scanpix
Atzīmējamā Latvijas armijas 98. gadadiena 10. jūlijā pagāja klusi un mierīgi, tāpat kā 22. jūnijs. Izņēmums ir Renāra Sproģa aktivitātes Cēsīs. Kas šajā dienā būtu jādara karavīram – gan tam, kurš pieredzējis, gan arī tam, kurš sagaidījis pirmo gadadienu savā karavīra karjerā? Kur smelties karavīram zināšanas par Latvijas armijas izveidošanu, par kaujām, uzvarām un zaudējumiem? Šajā tehnoloģiju laikmetā pat pirmklasnieks teiks – meklējiet internetā.

Bet ko mūsu karavīrs var izlasīt Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku mājaslapā? NBS vēstures sadaļa informē, ka 1919. gada pavasarī Latvijas bruņotie spēki sastāvēja no a) Landesvēra (vācbaltiešu zemessardze). Paturiet prātā, ka tas minēts kā pirmais sarakstā. b) Dienvidlatvijas un Ziemaļlatvijas brigādes. Abas šīs brigādes 1919. gada 10. jūlijā apvienoja ģenerālis D. Sīmansons, kļūdams par pirmo virspavēlnieku. Savukārt sadaļā "Latvijas armijas dibināšana" kareivis var lasīt, ka Ziemeļlatvijas brigādes komandieris Zemitāns bijis apakšpulkveža dienesta pakāpē (patiesībā gan viņam pulkveža pakāpi pagaidu valdība piešķīra 1919. gada 13. martā). Arī Balodis godāts apakšpulkveža pakāpē (patiesībā gan bija pulkvedis jau no 1919. gada 21. marta).

Tikmēr Aizsardzības ministrija raksta kodolīgi, proti, ka pēc valsts proklamēšanas 1918. gadā sākās Atbrīvošanas cīņas un no nelielas cilvēku grupas radās armija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!