Patvēruma meklētājiem Muceniekos trūkst dažādu lietu, kas viņiem ļautu iziet sabiedrībā, piemēram, apģērba un apavu, raidījumam "LNT Ziņas" stāsta ar viņiem strādājošie mentori. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) gan nepiekrīt, ka patvēruma meklētāji izjūt šādu trūkumu.
Par patvēruma meklētāju un bēgļu integrēšanu Latvijā atbildīgā biedrība "Patvērums "Drošā māja"" novērojusi, ka patvēruma meklētājiem akūti pietrūkst apģērba un apavu. Organizācija aicina iedzīvotājus ziedot sieviešu vējjakas, lietusmēteļus, apakšveļu, 36.-40. izmēra sieviešu apavus. Aktuāla ir arī palīdzība grūtniecēm un bērniem.
Viņiem trūkstot arī dažāda izmēra vīriešu apavu un vasaras drēbju, gumijas pludmales čību. Organizācija aicina Latvijas iedzīvotājus ziedot drēbes un apavus arī divus līdz deviņus gadus veciem bērniem un arī pusaudžiem. Deficīts ir arī pieaugušo un bērnu lietussargi, un to trūkuma dēļ patvēruma meklētāji neesot varējuši aizbraukt uz mācībām Rīgā.
Drēbes "Patvērums "Droša māja"" aicina vest uz "Pestīšanas armiju" Bruņinieku ielā.
Taču PMLP, kas atbildīga par patvēruma meklētāju centru Muceniekos, uzskata nekādu problēmu ar preču iztrūkumu neesot un arī sabiedrības ziedojumi neesot nepieciešami. PMLP tagad nodrošinot pietiekamā apjomā gan pārtikas pakas, gan arī noslēgts līgums ar lietoto apģērbu preču veikalu Rīgā. Kopā ar sociālajiem mentoriem patvēruma meklētāji dodas tur bez maksas izvēlēties drēbes un apavus.
"Vasaras sezonā projektā uz vienu patvēruma meklētāju tiek piešķirti 25 eiro. Savukārt ziemas sezonā tie ir 50 eiro. Ņemot vērā, ka patvēruma meklētāji šajā centrā uzturas trīs mēnešus, tad pašu nepieciešamāko par ļoti zemām summām šajos veikalos var arī iegādāties," skaidro PMLP pārstāve Santa Jonāte.
Biedrība "Patvērums "Drošā māja"" tomēr akcentē – bieži vien trūkstot vajadzīgo izmēru un tāpēc sabiedrības ziedojumi ir vajadzīgi. Taču PMLP iebilst, ka nekādi lūgumi no pašiem patvēruma meklētājiem neesot dzirdēti, bet vajadzības gadījumā varot piesaistīt biedrību "Svētā Jāņa palīdzība" un Latvijas Sarkano krustu.
Mentori pieļauj, ka patvēruma meklētāji esot kautrīgi un, visticamāk, tāpēc baidās ko lūgt centra vadībai. Tikmēr sociālie mentori, kas ir patvēruma meklētāju uzticības personas, uzzina šo personu vajadzības detalizētā veidā.
Eiropas Savienības pārvietošanas programmā Latvija uzņēmusi 346 personas no kopējās kvotas - 531 personas.