Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) atcels Salaspils novada domes lēmumu par pastāvīgu komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu, informēja ministrijā.
VARAM 6.jūlijā saņēma Salaspils novada domes deputāta iesniegumu, kurā tika lūgts izvērtēt domes lēmumu par pastāvīgu komiteju izveidošanu un locekļu ievēlēšanu.
Pēc iepazīšanās ar situācijas apstākļiem, VARAM aicināja Salaspils novada domi precizēt saistošos noteikumus, nosakot, ka katras politiskās partijas vai vēlētāju apvienības pārstāvju skaits komitejās jānosaka iespēju robežās proporcionāli no katras politiskās partijas vai to apvienības ievēlēto deputātu skaitam.
"Proporcionalitātes princips nozīmē - katrā komitejā pārstāvēto politisko partiju deputātu skaitam ir jābūt tieši proporcionāli domē ievēlēto politisko partiju deputātu skaitam. Norāde "iespēju robežās" attiecībā par proporcionalitātes principu saprotama tā, ka gadījumos, kad tiešu matemātisku proporciju nav iespējams ievērot vai tā ir vienāda vairākām politiskajām partijām, dome lēmumu pieņem, balstoties uz vienlīdzības principu starp ievēlētajām politiskajām partijām," norādīja ministrijas pārstāvji.
VARAM uzsvēra, ka ar "vienlīdzības principu" konkrētajā gadījumā jāsaprot visu ievēlēto politisko partiju vienlīdzīgas iespējas piedalīties komiteju darbā atkarībā no katras politiskās partijas deputātu skaita domē. Izvērtējot ievēlēto politisko partiju un to apvienību deputātu skaitu attiecībā pret deputātu sadalījumu komitejās, VARAM konstatējusi, ka proporcionalitātes princips četru komiteju sastāva veidošanā šoreiz nav ticis ievērots.
Savukārt Salaspils novada dome nosūtījusi VARAM atbildi, ka pastāvīgu komiteju izveidošanas un locekļu ievēlēšanas uzvērtēšana ir politisks lēmums, kura izvērtēšana nav nedz VARAM, nedz tiesas kompetencē.
"Pašvaldībai nav tiesiska pamata atkāpties no proporcionalitātes principa domes komiteju veidošanā, to argumentējot tikai ar politisku lēmumu vai politiku, jo šāds arguments nedod pamatu pieņemt prettiesiskus lēmumus, kuru rezultātā tiek ne tikai ierobežots mazākuma princips, bet arī pārkāpta vēlētāju izteiktā griba, ievēlot domi noteiktā politiskā spēku proporcijā. Pašvaldības lēmumiem jāatbilst Satversmei," skaidroja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).
Raidījums "900 sekundes" otrdien, atsaucoties uz Salaspils novada domes sēžu protokoliem, vēstī, ka piecas komitejas tika nolemts izveidot 16. jūnija sēdē. Taču 28. jūnija sēdē nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) pārstāvis Jānis Nebars aicināja atcelt šo lēmumu, norādot, ka tas ir prettiesisks un tajā nav ievērota proporcionalitāte, kas nodrošinātu proporcionālu vietu sadali komitejās atbilstoši vēlēšanu rezultātiem. Šo priekšlikumu atbalstīja tikai Nebars un cita VL-TB/LNNK pārstāve Dace Kontrimiene. Līdz ar to priekšlikums tika noraidīts.
Gerhards otrdien LNT raidījumā “900 sekundes” uzsvēra, ka saskaņā ar Satversmes tiesas lēmumu neviens politisks lēmums nevar būt prettiesisks. “Mums tomēr pamats ir Satversme, un nevar būt tā, ka kāds politisks veidojums pēc savas pārliecības nolemj, ka ar šiem nerunāsim, viņi ir ievēlēti mazākumā un nav vērā ņemami,” raidījumam sacīja ministrs. Līdz ar to Salaspils novada domei ir divi ceļi – mainīt savu lēmumu vai arī vērsties Satversmes tiesā, lai tā izvērtē situāciju.
Ministrija saņēmusi kopumā 12 sūdzības no dažādu domju deputātiem. Gan lielajiem novadiem kā Rīga, Daugavpils, Ventspils, Jūrmala, gan mazākiem kā Baldone un Salaspils.
Tāpat ministrs raidījumam atzinis, ka Rīgas saistošie noteikumi par komiteju izveidošanu atzīti par prettiesiskiem. Tos bija pieņēmusi iepriekšējā sasaukuma Rīgas dome, un tajos ir pāris punkti, kas atzīti par neatbilstošiem likumiem. Ministrs teica, ka noteikumi par jauno komiteju izveides kārtību nav saskaņoti un pirmajā sēdē tie jāmaina. Ja tas nenotiks, ministrija rīkosies. Ja saistošie noteikumi netiek laboti, tas nozīmē, ka Rīgas dome ir rīkojusies prettiesiski un tad ir divi varianti – vai nu domes priekšsēdētāja atstādināšana vai arī visas domes atcelšana. “Bet nu tas viss soli pa solim,” piebilda ministrs.
Kā ziņots, Salaspils novada domes deputāti priekšsēdētāja amatā atkārtoti ievēlēja Raimondu Čudaru (V). Jaunajā Salaspils novada domes sasaukumā ievēlēti deputāti no pieciem sarakstiem. Partiju "Vienotība" pārstāv deviņi deputāti - Čudars, Malda Caune, Raivis Anspaks, Vita Upmane, Vera Kalniņa, Jana Kolbina, Vitālijs Berezņevs, Kaspars Brunovskis un Andris Umbraško. Partiju "Saskaņa" pārstāv trīs deputāti - Ludmila Fedorkova, Aleksejs Urbanovičs un Poļina Ivļeva, Zaļo un zemnieku savienību pārstāv Zigmārs Zeimulis un Andrejs Svilāns. Savukārt nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK pārstāv Jānis Nebars un Dace Kontrimiene, bet partiju "Alternative" Mihails Rogals.