Desmitiem rezerves karavīru atteikšanās kalpot valstij beigusies ar niecīgu naudas sodu
Foto: F64
Kopš jūnija vairāki desmiti savulaik valstij zvērestu devušie rezerves karavīri par neierašanos uz rezerves karavīru mācībām saņēmuši minimālu administratīvo sodu, liecina aģentūras LETA apkopotie tiesas spriedumi.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā par rezerves karavīra neierašanos uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām paredz naudas sodu līdz 210 eiro. Konkrētās normas otrais pants paredz, ka par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, var piemērot līdz 350 eiro lielu naudas sodu.

Administratīvā pārkāpuma protokolu pēc NBS sniegtajiem materiāliem noformē Valsts policija, kas administratīvā soda piemērošanu rosina noteikt tiesai. Aģentūra LETA apkopoja 39 tiesas spriedumus, kas pieņemti laikā no jūnija līdz oktobrim. 29 rezerves karavīriem piemērots naudas sods no 10 līdz 50 eiro. Pārējos gadījumos rezerves karavīri tikuši sveikā, jo tiesa, izvērtējot Valsts policijas un Nacionālo bruņoto spēku sagatavotos pierādījumus, secinājusi, ka lietvedība ir izbeidzama.

Argumenti lietvedības izbeigšanai bijuši dažādi. Tā šajā laika posmā tiesa vairākās lietās secinājusi, ka policija kļūdaini noformējusi protokolu, jo tajā vienkārši nav norādīts, kuru konkrētā nodarījuma panta daļu rezerves karavīrs pārkāpis. Tāpat tiesa nav ieguvusi ziņas, kas apliecinātu, ka konkrētā persona atrastos Nacionālo bruņoto spēku rezerves karavīru un rezervistu reģistrā kā rezervists vai arī karavīrs nemaz nav saņēmis sūtījumu par aicinājumu uz mācībām.

Vienā no lietām arī tiesa secinājusi, ka rezerves karavīram ir apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni, kas atzīstams par apstākli, kas nepieļauj Personas iesaukšanu uz kārtējām vai pārbaudes mācībām.

Lielākā daļa spriedumu liecina, ka personas uz tiesas sēdi nav atnākušas un par neierašanās iemesliem tiesas pat nav informējušas. Atsevišķos gadījumos gan rezerves karavīri pirms tiesas sēdes ziņojuši, ka dzīvo un strādā ārzemēs vai arī darba devējs nedos atvaļinājumu.

Pāris gadījumos valsts aizstāvji ieradušies tiesas namā. Tiesas priekšā viņi argumentējuši, ka mācības nav apmeklējuši, jo ir neatbilstošs veselības stāvoklis, viņi ir vienīgie ģimenes apgādnieki vai arī nemaz nav saņēmuši pavēsti par ierašanos uz mācībām.

Jau ziņots, ka rezerves karavīru uz kārtējām vai pārbaudes mācībām neiesauc veselības stāvokļa dēļ vai tad, ja viņš ir apgādājamu ģimenes locekļu vienīgais apgādnieks vai viņa apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni. Uz rezerves karavīru mācībām neiesauc arī rezerves karavīru, kurš dien Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Tāpat neiesauc rezerves karavīru, kurš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, ir sodīts par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Rezerves karavīri ir karavīri, kas atvaļināti no profesionālā dienesta Latvijas bruņotajos spēkos un nav noņemti no militārā dienesta uzskaites, kā arī zemessargi pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, ja viņi nav sasnieguši maksimālo vecumu dienestam bruņoto spēku rezervē.

Rezerves karavīru var iesaukt uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām Nacionālo bruņoto spēku vienībās. To laikā rezerves karavīrs pilda aktīvo dienestu, viņam ir karavīra statuss, un mācību laiks tiek ieskaitīts viņa izdienas stāžā.

NBS regulāri rīko rezerves karavīru mācības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!