'Čekas maisu' komisija sadarbību ar SAB vērtē kā lietišķu un konstruktīvu
Foto: LETA
LPSR Valsts drošības komitejas zinātniskās izpētes komisija publiskā paziņojumā norobežojas no saistības ar Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora Jāņa Maizīša izvēles procedūru un argumentiem, kā arī publiskajā telpā izskanējušās valsts drošības iestādes kritikas saistībā ar zinātnieku pētniecisko darbu.

"Komisija stingri norobežojas no mēģinājumiem saistīt zinātnisko darbību ar izlūkdienesta vadītāja izvēles politisko procedūru. Komisiju veido 23 zinātnieki, no tiem 13 vēstures un citu zinātņu doktori, kuri kā politiski neatkarīgi vēstures eksprti ieteikti no Latvijas vēstures institūta, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Nacionālā arhīva, kā arī daudzi citi zinātnieki, kā pieaicināti lietpratēji. Pētnieku darbs nav tieši saistīts ar biroja funkciju izpildes novērtēšanu," sacīja komisijas vadītājs Kārlis Kangeris.

SAB pamatfunkcijas, kā atgādina Kangeris, ir izlūkošana un pretizlūkošana, lai nosargātu konstitucionālo iekārtu, Latvijas neatkarību un teritoriālo nedalāmību. "Nacionālā arhīva funkcija nav raksturīga pretizlūkošanas iestādes funkcija Rietumu pasaulē. Atbildību par to, ka pārkāpjot provenances principu okupētājvalsts represīvas institūcijas dokumentārais mantojums nav nodots nacionālajai arhīva iestādei, nes likumdevēja un valdības politiķi, nevis valsts drošības iestādes vadība. Arī atbildību par likumdošanas brāķi, kas likumā paredz ārkārtīgi plašu komisijas uzdevumu un neparedz konkrētas pilnvaras, nes Saeimas Juridiskā komisija, ne drošības iestāde," skaidro komisijas vadītājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!