Stock - 398
Foto: DELFI
Aizvadītajā nedēļā saņemti vēl divi paziņojumi par gripas dēļ bojā gājušiem cilvēkiem, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas monitoringa dati.

Šie divi pacienti bijuši vecumā virs 40 gadiem, un viņiem laboratoriski apstiprināta A tipa gripa Pacientiem nav bijušas hroniskās saslimšanas un citi riska faktori, tomēr pret gripu pacienti šajā sezonā nebija vakcinēti. Pavisam šosezon gripa prasījusi piecu cilvēku dzīvības.

Aizvadītajā nedēļā gripas izplatības intensitāte aizvadītajā nedēļā nedaudz palielinājās, proti, par 12,2%, sasniedzot vidēji reģistrētus 97,2 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem. Vidējais intensitātes rādītājs joprojām gan ir zems, turklāt tas ir ievērojami zemāks nekā pēdējo piecu sezonu vidējie rādītāji šajā laika posmā. Pagājušajā sezonā jau nedēļu iepriekš bija sasniegta maksimālā gripas intensitāte, savukārt kopš šīs nedēļas pērn bija vērojama pakāpeniska gripas intensitātes samazināšanās.

Gripas gadījumi tika reģistrēti astoņās no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām, turklāt epidēmijas slieksnis pārsniegts Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī.

Ar gripu slimo iedzīvotāji visās vecuma grupās, tomēr visaugstākā saslimstība reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam, kā arī bērniem no pieciem līdz 14 gadiem.

Slimnīcās palielinājies hospitalizēto pacientu skaits gripas un gripas izraisītās pneimonijas gadījumos, proti, hospitalizēti 126 pacienti, kas ir par 20 pacientiem vairāk nekā iepriekšējā nedēļā. Savukārt pacientu vēršanās ambulatorajās iestādēs citu akūto augšējo elpceļu infekciju gadījumos salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu palielinājusies tikai nedaudz.

Pavisam kopš gripas monitoringa sākuma ziņots par 384 stacionētiem pacientiem, no tiem 319 slimnīcās nonākuši ar diagnozi gripa un 65 - ar gripas izraisītu pneimoniju. Vislielākais skaits jeb 54,9% stacionēto pacientu bija 15-64 gadus veci.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā gripas pozitīvo paraugu īpatsvars, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, palielinājies līdz 24,8%. Kopš sezonas sākuma pavisam noteikti 319 gripas vīrusi, tostarp 58,6% noteikti B tipa, bet 41,4% - A tipa gripas vīrusi. No B tipa gripas vīrusiem dominē "Yamagata", bet no A tipa gripas vīrusu "H1N1pdm09" un "H3N2" īpatsvars bijis līdzīgs.

Speciālisti uzsver, ka vakcinācija pret gripu ir ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.

Kā norāda SPKC, visvairāk vakcinēties nepieciešams cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos stacionāros, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.

Tāpat riska grupu vidū ir bērni no sešu līdz 24 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem, grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā, kā arī mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Vienlaikus SPKC iesaka vakcinēties cilvēkiem, kuriem ģimenēs ir mazi bērni, veci cilvēki vai cilvēki ar hroniskām saslimšanām.

Kā ziņots, Daugavpilī gripas pacientu skaitam sasniedzot epidēmijas slieksni, no 30.janvāra valstī izsludināts gripas epidēmijas sākums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!