IMG_7474
Foto: DELFI

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija konceptuāli atbalstījusi ieceri ieviest pabalstu pārdzīvojušajam laulātajam, portāls "Delfi" uzzināja Saeimas Preses dienestā.

Komisijas atbalstu guvušais priekšlikums paredz, ka pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņemtu pabalstu 50% apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

Kā informē Saeimā, līdzīga kārtība ir spēkā vairākās citās Eiropas valstīs un ir būtisks atspaids atraitņiem pēc dzīvesbiedra zaudēšanas.

Tāpat Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti rosinās piemaksu par uzkrāto darba stāžu palielināt arī tiem, kuri pensionējušies 1996. gadā.

Kā norādījusi Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS), piemaksas paaugstināšanu plānots attiecināt arī uz apmēram 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996. gadā.

"Tas bija laiks, kad jaunā pensiju sistēma bija stājusies spēkā uz papīra, bet faktiski pensijas tika rēķinātas vēl pēc vecās sistēmas. Individuāli veiktās sociālās iemaksas vēl netika ņemtas vērā, bet pensiju aprēķinam par pamatu bija 1995. gada vidējā alga, kas bija 85 lati. Tādēļ 1996. gadā piešķirtās pensijas būtiski neatšķiras no tām, kas aprēķinātas līdz reformai, tādēļ piemaksas palielinājums šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks," skaidrojusi Barča.

Patlaban spēkā esošā pensiju likuma redakcija paredz no šā gada 1. jūlija palielināt piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai – tātad līdz 1995. gada 31. decembrim. Piemaksu šai senioru grupai plānots palielināt no 1 līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu.

Komisijas sēdē deputāti nolēma sadarbībā ar atbildīgajām ministrijām izstrādāt nepieciešamos grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kā arī veikt aprēķinus par to, cik liels finansējums nepieciešams šo iniciatīvu īstenošanai.

Vēstīts, ka Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izvērtējumā par Latvijas pensiju sistēmu teikts, ka Latvijai būtu nepieciešams ievērojami palielināt minimālo pensiju apjomu un izmantot tādus pašus indeksācijas noteikumus kā nosacīto noteikto iemaksu pensiju shēmā, tādējādi samazinot veco ļaužu nabadzību un pensiju nevienlīdzību.

OECD norāda, ka šobrīd ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas līmeni no pašreizējā līmeņa, kas veido 8% no vidējā atalgojuma, līdz OECD vidējam līmenim aptuveni 20% apmērā.

Organizācija ierosina Latvijas valdībai samazināt 15 gadu iemaksas periodu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai, kā arī ieviest apgādnieka zaudējuma pensijas laulātajiem, pamatojoties uz rūpīgu ietekmes novērtējumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!