Veide stāstīja, ka par protesta akciju varētu sākt sarunas 8. jūnijā, kad plānota LĢĀA biedru sapulce.
Pēc viņas paustā, jau kopš gada sākuma ģimenes ārsti e-veselības sistēmā sagatavo medicīniskos dokumentus, piemēram, e-darbnespējas lapas un e-receptes. Kaut arī pagājuši jau gandrīz četri mēneši kopš obligātas ieviešanas, joprojām regulāri turpinoties e-veselības sistēmas traucējumi un lēndarbība, uzsver Veide.
Mediķe sacīja, ka šonedēļ trešdienas vidū aptuveni trīs stundas bija vērojami e-veselības sistēmas traucējumi. Pēcpusdienā Nacionālais veselības dienests informēja, ka traucējumi vairs nav novēroti, tomēr sistēma joprojām strādājusi būtiski lēnāk nekā parasti šajā laikā. Arī šodien atkal novēroti traucējumi e-veselības sistēmas darbībā, norādīja Veide.
Veide informēja, ka asociācijas biedri regulāri sūdzas par to, ka e-veselības sistēma nedarbojas, ka "ir neiespējami strādāt", jo jaunās versijas "piemēslo" datora kešatmiņu, kā rezultātā tā jātīra vismaz trīs reizes dienā. Turklāt e-veselība "izmet no sistēmas" vairākas reizes pieņemšanas laikā. Ārsti sūdzoties, ka, ielogojoties e-veselības sistēmā, var apstrādāt tikai trīs darbnespējas labas, un pēc tam jāielogojas atkārtoti.
Tāpat ģimenes ārstiem esot pacientiem jādrukā papīra receptes, jo aptiekas neredz, kas ir izrakstīts iepriekš. Problēmas e-veselības sistēmā esot vērojamas katru piektdienu, turklāt ģimenes ārstiem neesot laika katru reizi informēt, kā rezultātā problēmas mediķi cenšas risināt pašu spēkiem.
Runājot par e-veselības sistēmas lietošanu, ģimenes ārsti esot lietojuši tādus vārdus kā "tā strādāt nav iespējams", "cik ilgi vēl jācieš", "slavenā un superdārgā e-veselība nestrādā", "apsolītā iespēja veidot elektroniskus nosūtījumus nestrādā", "kas atdos Latvijas tautai nozagto naudu", "kas kompensēs ārstu patērēto laiku, mocoties ar šo sistēmu", apgalvoja Veide.
LĢĀA marta vidū informējusi visas atbildīgās iestādes, tostarp Veselības ministriju (VM), Ministru kabinetu (MK) un Saeimas frakcijas, par to, ka būtiski palielinājies ārstu darba laiks e-veselības vājās darbības dēļ un ir apdraudēts pacientu ārstēšanas process.
Vienlaikus asociācija aicinājusi MK un Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) nodrošināt, ka tiek pieaicināti neatkarīgi IT eksperti, kuri izanalizē e-veselības sistēmas lēndarbības iemeslus, kā arī sniedz priekšlikumus sistēmas darbības uzlabošanai, lai garantētu, ka ārsts šajā sistēmā var strādāt ātri, ērti un efektīvi. Tāpat asociācija lūgusi nodrošināt pilotprojektu e-nosūtījuma ieviešanai, novērst tajā esošās nepilnības un paredzēt, ka pēc tam pāreja uz e-nosūtījuma lietošanu notiek gada laikā.
Asociācija vēstulē arī lūgusi nodrošināt, ka gadījumos, kad e-veselības sistēma nedarbojas vai tās darbībā ir trūkumi, kas neļauj izrakstīt dokumentus, ārsta izsniegtos papīra dokumentus pieņem visas valsts, pašvaldības un privātās iestādes, kā arī uzlabot e-veselības ieviešanas organizāciju un NVD atbalsta dienesta darbību. Tāpat lūgts paredzēt, ka pārējās e-veselības daļas ģimenes ārstu praksēs pagaidām var ieviest tikai brīvprātīgi.
Veide sacīja, ka pēc mēneša no VM saņemtā atbilde nav sniegta pēc būtības un liecina, ka, netiekot pašiem galā ar sistēmu, nav plānots arī pieaicināt neatkarīgus ekspertus, lai noskaidrotu e-veselības sistēmas lēndarbības iemeslus un sniegtu priekšlikumus kā nodrošināt sistēmas mūsdienīgu darbu. "Ģimenes ārsti e-veselības sistēmā uzlabojumus neredz. Ar katru dienu pacietība e-veselībā sāk zust," uzsver Veide.
Mediķi īpaši aktīvi par e-veselības sistēmu sūdzējās pēc tās ieviešanas gada sākumā, kad atbildīgās amatpersonas atzina problēmas un solīja tās novērst. Meklēt par trūkumiem atbildīgās personas nedz Veselības ministrijas, nedz valdības vadība neuzskatīja par nepieciešamu.