Delfi TV ar Domburu: Anda Čakša - 10
Foto: DELFI
Ceturtdien sasaukts preses brīfings, kurā veselības ministre Anda Čakša (ZZS) informē par kārtību, kādā būs veicamas veselības apdrošināšanas iemaksas.

Valdība ceturtdien izskatīs Veselības ministrijas (VM) piedāvāto kārtību, kādā veicamas un atmaksājamas veselības apdrošināšanas iemaksas. VM izstrādātais noteikumu projekts paredz, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veselības apdrošināšanai neveidos uzkrājumu konkrētam maksātājam, bet gan darbosies kā solidaritātes princips starp apdrošināšanas iemaksu veicējiem un apdrošināšanas pakalpojumu saņēmējiem jeb kā princips "veselais maksā par slimo".

Vienlaikus iemaksu apmērs, ja tas atbilst noteiktajām prasībām, neietekmēs valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros saņemamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, attiecīgi valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjoms visām apdrošinātajām personām ir līdzvērtīgs neatkarīgi no veikto iemaksu apmēra, norāda VM.

Iedzīvotāji iemaksas veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai valsts obligātās apdrošināšanas ietvaros veiks, pamatojoties uz vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmā jeb e-veselībā pieejamu elektroniski sagatavoto veselības apdrošināšanas iemaksu paziņojumu. Veselības apdrošināšanas iemaksu paziņojumu persona varēs saņemt autentificējoties veselības informācijas sistēmā vai vēršoties ar rakstveida iesniegumu Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Kā liecina VM izstrādātā kārtība, personai veselības apdrošināšanas iemaksu paziņojumā norādīto summu būs jāiemaksā valsts budžeta ieņēmumu kontā Valsts kasē ar tiešsaistes maksājumu pakalpojuma starpniecību elektroniski autentificējoties veselības informācijas sistēmā, ar maksājuma karti maksājumu karšu pieņemšanas terminālī, veicot maksājumu dienestā vai ar kredīta pārvedumu maksājumu iestādē, maksājuma mērķī norādot veselības apdrošināšanas iemaksu paziņojuma numuru.

Informācija par personas iekļaušanu veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datu bāzē pēc iemaksu veikšanas tiks nosūtīta uz personas elektronisko pasta adresi vai deklarētās dzīvesvietas adresi dienā, kad persona iekļauta veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datu bāzē.

Martā valsts sekretāru sanāksmē izsludinātais noteikumu projekts paredzēja, ka personas, kas ikdienā neveic sociālās iemaksas, valsts obligātajai veselības apdrošināšanai 2018.gadā varētu pievienoties par 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas.

Pagājušā gada beigās pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, tajā skaitā nosakot sasaisti starp veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, proti, sociālo iemaksu nemaksātāji vairs nevarēs bez maksas saņemt pilnu valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu klāstu.

Apdrošinātās personas statusam atbilst sociāli apdrošinātās personas - darba ņēmēji, pašnodarbinātie, personas, kuras brīvprātīgi veikušas veselības apdrošināšanas iemaksas, un noteiktas sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupas, skaidro VM.

Savukārt personām, kuras neveic sociālās iemaksas un nav automātiski apdrošinātas, veselības apdrošināšanas apmērs 2018. gadā noteikts 1% no minimālās mēnešalgas jeb 51,60 eiro gadā, 2019. gadā - 3% no minimālās mēnešalgas jeb 154,80 eiro gadā, bet 2020. gadā - 5% no minimālās mēnešalgas jeb 258 eiro gadā. Iecerēts, ka iemaksas būs jāveic reizi gadā un pēc to veikšanas personas varēs saņemt pilno veselības aprūpes pakalpojumu grozu attiecīgajā kalendārajā gadā.

Ņemot vērā, ka iemaksas persona varēs veikt no 2018. gada 1. septembra, arī noteikumu projektam jāstājas spēkā ne vēlāk kā šajā pašā datumā. Veselības apdrošināšanas iemaksas un atmaksas administrēs Nacionālas veselības dienests (NVD).

Paredzēts, ka persona iemaksas veiks, pamatojoties uz vienotā veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmā pieejamu un elektroniski sagatavotu maksājuma rīkojumu. Personai maksājuma rīkojumā norādīto summu būs jāiemaksā Valsts kasē - tiešsaistē elektroniski autentificējoties veselības informācijas sistēmā, norēķinoties ar maksājuma karti NVD, vai arī veicot pārskaitījumu kredītiestādē, piemēram, bankā.

Persona, kura vēlēsies saņemt pārmaksātās vai kļūdaini veiktās veselības apdrošināšanas iemaksas atmaksu, varēs elektroniski vai rakstveidā iesniegt iesniegumu NVD par atmaksas saņemšanu. Šo atmaksu varēs pieprasīt ne vairāk kā par diviem iepriekšējiem kalendāra gadiem. Pēc iesnieguma izskatīšanas NVD veiks atmaksu trīs mēnešu laikā.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis 2017. gada pēdējā dienā izsludināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz mainīt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu.

Valsts apmaksātajā medicīniskās palīdzības minimumā, kuru saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no veikto sociālo iemaksu apmēra, ietilps neatliekamā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi un ārstēšanai paredzētās zāles un medicīniskās ierīces, kas tiek kompensētas no valsts budžeta.

Tāpat tajā ietilps veselības aprūpes pakalpojumi, kas ārstē saslimšanas ar nozīmīgu ietekmi uz sabiedrības veselības rādītājiem vai rada apdraudējumu sabiedrības veselībai, tostarp psihiskas saslimšanas un tuberkuloze, kā arī šo saslimšanu ārstēšanai nepieciešamie medikamenti.

Savukārt, lai saņemtu veselības aprūpes pilno grozu, kurā ietilpst pārējie valsts apmaksātie pakalpojumi, iedzīvotājam būs jābūt valsts obligātajai veselības apdrošināšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!