Nedēļas laikā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējušies vēl trīs pacienti ar ērču ērlihiozi, informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa.
Kā skaidroja Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse, ērces pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas. Daļā gadījumu ērlihioze norit vieglā formā un pāriet pati no sevis, taču daļai pacientu izraisa gripai līdzīgus simptomus - drudzi, vājumu, galvassāpes un muskuļu sāpes. Nereti parādās arī izsitumi pa visu ķermeni. Ērlihiozes simptomi parasti sāk izpausties 1-2 nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Ērlihiozi ārstē ar antibiotikām, un pret šo slimību vakcinēties nav iespējams. Pēc slimības pārslimošanas ilgstoši saglabājas aizsargvielas asinīs, un tikmēr ar ērlihiozi atkārtoti inficēties nevar.
Šogad kopumā Latvijas Infektoloģijas centrā ārstējušies astoņi pacienti ar ērču encefalīta vīrusu, 17 pacienti ar Laimas slimību un seši pacienti ar ērlihiozi.
Pēc Lietiņas stāstītā, šogad Infektoloģijas centra laboratorijā pārbaudītas 2033 ērces, no kurām desmit ērces izrādījušās inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, bet pēc pacientu lūgumiem noņemtas 636 ērces.
Centra speciālisti atgādina, ka, dodoties dabā, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt - bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba. Visefektīvākais veids, kā sevi pasargāt no inficēšanās ar ērču encefalīta vīrusu, ir vakcinācija, taču pret citām ērču pārnēsātām slimībām, kas ir ne mazāk bīstamas, vakcīnas nav.
Pērn ar ērču encefalītu saslima 214 cilvēki, ar Laimas slimību - 612 cilvēki, bet ērlihioze tika konstatēta 26 cilvēkiem, liecina aģentūras LETA arhīvā esošā informācija.