Rīgas domes (RD) Satiksmes un transporta lietu komiteja trešdien, 22. augustā, atbalstīja kopumā 1 884 544 eiro piešķiršanu pašvaldības aģentūrai "Rīgas gaisma", ko tā lūdza, lai iesaistītos viedā apgaismojuma projektos.
"Rīgas gaisma" nolēmusi iesaistīties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) konkursā "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana ar viedajām pilsētvides tehnoloģijām", kur atjaunojamo energoresursu ieviešanai un energoefektivitātes veicināšanai pilsētās kopumā pieejami astoņi miljoni eiro.
Aģentūras direktors Jānis Drulle stāstīja, ka runa šobrīd ir tikai par piedalīšanos konkursā. Tā kā interese citās pašvaldībās esot liela, bet Rīgas apgaismojums ir salīdzinoši efektīvs, konkursā galvaspilsētai var arī nepaveikties. Lai piedalītos projektā, aģentūrai jāpievieno arī pašvaldības lēmums par gatavību iesaistīties. Projekta pieteikums šobrīd vēl top.
Aģentūra ir sagatavojusi divus projektus. Viens no tiem paredz "ieviest un demonstrēt viedās pilsētvides tehnoloģijas ielu apgaismojuma sistēmā vairākās Pļavnieku, Purvciema, Juglas, Šmerļa ielās un uz Dienvidu tilta". Aģentūra skaidro, ka tas samazinās elektroenerģijas patēriņu, tādējādi veicinot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu Rīgā.
Šī projekta ietvaros, kam komiteja lēmusi sniegt 1 294 535 eiro līdzfinansējumu, plānots demontēt 2764 esošos ielu gaismekļus un to vietā iegādāties un uzstādīt 27 vatu līdz 280 vatu jaudīgus jaunus LED ielu gaismekļus un ierīkot attālinātās vadības sistēmu ar klātbūtnes radaru un gaismekļu kontroli un arī transporta plūsmas kontroli. Kopējais šī projekta budžets plānots 2 748 048 eiro, tostarp 1 453 513 eiro no valsts budžeta.
Otrā projekta īstenošanas laikā, kam komiteja piešķīrusi 590 009 eiro, "jaunās viedās pilsētvides tehnoloģijas tiks uzstādītas Rīgas ielu apgaismojuma sistēmā Vecmīlgrāvja, Pleskodāles, Zolitūdes, Vecāķu vairākās ielās, kā rezultātā samazināsies elektroenerģijas patēriņš un arī siltumnīcefekta gāzu emisija".
Projekta ietvaros plānots 1718 esošos ielu gaismekļus nomainīt uz 49 vatu līdz 180 vatu LED gaismekļiem un ierīkot attālinātās vadības sistēmu ar klātbūtnes radaru un gaismekļu kontroli un arī transporta plūsmas kontroli. Kopējais šī projekta budžets plānots 1 399 825 eiro apmētā, no kuriem 809 816 eiro ir valsts budžeta finansējums.
Drulle pastāstīja, ka projekts būtu jāīsteno divu gadu laikā. Paredzētās izmaksas aplēstas, vadoties pēc aģentūras līdzšinējām izmaksām dažādu iekārtu iegādē.
Aģentūra lēš, ka projekts ļaus aģentūrai gadā ietaupīt apmēram 160 tūkstošus eiro. Šobrīd "Rīgas gaisma" elektroenerģijai gadā iztērē aptuveni 3,5 miljonus eiro.
Lai gan opozicionārs Vilnis Ķirsis (V) iebilda, ka "Rīgas gaisma" nav sniegusi gana lielu informācijas apjomu, Drulle pārmetumus noraidīja. Viņaprāt, šajā projekta stadijā ir sniegts pietiekami daudz informācijas. Ķirsis aicināja atlikt jautājuma izskatīšanu, taču šis priekšlikums tika noraidīts.
Informācija Iepirkumu uzraudzības birojā liecina, ka pērn "Rīgas gaismas" iepirkumos par LED gaismekļu piegādi un uzstādīšanu uzvarēja SIA "Moduls interjers", tiekot pie četriem līgumiem kopumā 1,13 miljonu eiro vērtībā.
Līdz 2014. gada decembrim uzņēmuma valdē strādāja Māris Martinsons.
VARAM izsludinātajā Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansēto projektu atklātajā konkursā pašvaldības var pieteikties līdz šā gada 6. septembrim.
Konkursa mērķis ir ieviest un demonstrēt viedās pilsētvides tehnoloģijas, kas samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas.
Pašvaldības konkursa ietvaros var iegūt līdz 70% no attiecināmajām izmaksām.