Saeima ceturtdien, 6. septembrī, otrajā lasījumā atbalstīja tiesības žurnālistiem iepazīties ar daļu no materiāliem uz nereabilitējoša pamata pabeigtajās krimināllietās.
Attiecīgās tiesības attieksies uz žurnālistiem likuma "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" izpratnē.
Plānots, ka pēc kriminālprocesa pabeigšanas uz personu nereabilitējoša pamata un pēc galīgā nolēmuma stāšanās spēkā žurnālisti varēs vērsties tajā iestādē, kura pieņēma nolēmumu par kriminālprocesa pabeigšanu, ar motivētu lūgumu iepazīties ar krimināllietas materiāliem, ja tas nepieciešams sabiedrības informēšanai, lai veicinātu nozīmīgu valsts un sabiedrības interešu aizsardzību.
Piekļuvi krimināllietas materiāliem varēs gan atteikt vairāku iemeslu dēļ, piemēram, ja lūgumā norādītā mērķa sasniegšana ir iespējama, iepazīstoties ar kriminālprocesā pieņemto gala nolēmumu vai, ja kriminālprocess ir skatīts slēgtā tiesas sēdē. Tāpat likumā būs noteikti citi ierobežojumi.
Attiecīgai tiesu sistēmas vai tiesībsargājošās iestādes amatpersonai atļaujot iepazīties ar krimināllietas materiāliem, žurnālistu rakstveidā brīdinās par aizliegumu jebkurā tehniskā veidā pavairot krimināllietas materiālus vai izgatavot to kopijas vai norakstus un par aizliegumu izplatīt vai nodot trešo personu rīcībā nepublicējamu informāciju, kā arī par atbildību par šā aizlieguma nepildīšanu.
Žurnālistiem varēs atļaut nokopēt atsevišķus krimināllietas materiālus, ja tie nesaturēs personas sensitīvos datus, profesionālo noslēpumu, komercnoslēpumu vai jebkādu citu ar personu pamattiesību aizsardzību saistītu informāciju.
Saeimai par šiem grozījumiem vēl būs jālemj trešajā, galīgajā, lasījumā.
Kā ziņots, Saeima šodien konceptuāli atbalstīja Krimināllikuma grozījumus, kas paredz noteikt kriminālatbildību iepriekš par to brīdinātiem žurnālistiem saistībā ar nepublicējumu krimināllietu materiālu izplatīšanu.