Gobzems no valdības veidošanas sarunām izslēdz 'Attīstībai/Par'
Foto: DELFI

Partijas "KPV LV" premjera amata kandidāts Aldis Gobzems nolēmis pārtraukt sarunas par valdības veidošanu ar partiju apvienību "Attīstībai/Par" (AP), paziņoja Gobzems.

"Ar šo paziņoju, ka no turpmākajām valdības veidošanas sarunām izslēdzu "Attīstībai/Par", kurai pielipis valdības gāzēja vīruss. Šim vīrusam jau ir recidīva raksturs un tā acīmredzot ir tā jaunā politika, ko partija solīja vēlētājiem," teikts Gobzema paziņojumā.

Gobzems pārmet, ka jau no paša sākuma AP esot bijusi "vēlme spēlēt tikai Edgaram Jaunupam un tā sponsoriem saprotamu spēli". "Neviena konstruktīva priekšlikuma, meli televīzijas kameru priekšā, gļēvulīgi smaidi, drosmes trūkums runāt sejā un aizmuguriski kuluāru piedāvājumi vēl vakar vakarā ar mēģinājumiem izveidot (...) valdību ar Krišjāni Kariņu (JV) priekšgalā un centieniem trūkstošās balsis piepirkt no citām partijām," AP kritiku turpina Gobzems, "es ļoti ceru, ka partijas šādiem netīriem kuluāru piedāvājumiem netaisās piekrist un netaisās iet Jaunupa pavadā, akceptējot iepriekš politikā pierastu deputātu pirkšanas scenāriju."

"KPV LV" politiķis paziņojis, ka šīs Saeimas sasaukuma laikā neredzot iespēju sadarboties ar AP, "kamēr tās deputāti ir tikai marionetes Jaunupa kuluāru interesēs".

"Ir acīmredzami, ka AP nav ieinteresēta medikamentu cenu samazināšanā, OIK atcelšanā, azartspēļu ierobežošanā. Ir acīmredzami, ka minētā partija dara visu, lai nenonāktu līdz lēmumiem, jo tai pie sarunu galda viss ir tikai slikti, bet konkrētu risinājumu vai piedāvājumu apzināti nav. Vienlaikus pateicos pārējām politiskajām partijām par konstruktīvu spēju paciest šo AP destruktīvo rīcību un pēc būtības spēt diskutēt par problēmjautājumiem," turpina Gobzems.

Pirms lēmuma Gobzems par to informējis savas partijas "KPV LV" Saeimas frakciju, no kuras iebildumi neesot saņemti.

VL-TB/LNNK politiķis Rihards Kols, vēl oficiāli nezinot par Gobzema paziņojumu, šorīt LTV atzina, ka viņa pārstāvēto politisko spēku "darot bažīgu" neatbildētais jautājums par Gobzema iespējām iegūt pielaidi valsts noslēpumam. Viņš izteicās, ka VL-TB/LNNK nespējot iedomāties, kā persona bez pielaides valsts noslēpumam sešus mēnešus varētu vadīt valdību, tomēr Kols skaidri neatbildēja, vai pielaides trūkums būtu iemesls, lai VL-TB/LNNK izvēlētos neiet Gobzema veidotajā valdībā.

Taujāts, vai būtu iespējama kāda cita kompromisa figūru valdības vadītāja amatā, ja Gobzems nespēs izveidot valdību, Kols atturējās komentēt arī šādu iespēju, uzsverot, ka Gobzems vēl turpinot veidot valdību. Pašlaik esot priekšlaicīgi spriest, kas notiks pēc 10. decembra, kas ir Gobzemam atvēlētais laiks valdības izveidošanai, jo neesot korekti minēt, vai šajā datumā būs vai nebūs valdība, jo sarunas pēc "KPV LV" grafika esot tikai pusē.

Šodien ir iecerētas ar Gobzema valdības veidošanu paredzētās papildu tikšanās par rīcību saistībā ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmu un administratīvi teritoriālo reformu.

Aldis Gobzems šodien pulksten 19 viesosies “Delfi TV ar Jāni Domburu” studijā.

Kā ziņots, pēc pirmdien notikušās sestās sarunas partiju pārstāvji atzina, ka tiem aizvien ir daudz neskaidrību un jautājumu saistībā ar topošo valdību, kuru Valsts prezidents uzticējis veidot "KPV LV" premjera amata kandidātam Gobzemam. Vislielākā skepse šajā jautājumā ir izskanējusi no AP pārstāvjiem. Politiķi pirmdien atturējās prognozēt, vai atvēlētajā termiņā Gobzema valdība varētu tikt izveidota, kā arī to, kuras partijas šādu valdību varētu atbalstīt.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis devis Gobzemam laiku līdz 10. decembrim, lai panāktu vienošanos par topošo valdību un tās prioritātēm. Sarunās par iespēju izveidot Gobzema valdību piedalījās viņa pārstāvētā "KPV LV", AP, JKP, VL-TB/LNNK, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kā arī JV. Visas šīs partijas paudušas, ka neredz iespēju veidot valdību ar "Saskaņu".

Kopumā parlamentā darbojas septiņas frakcijas. No "Saskaņas" Saeimā ievēlēti 23 deputāti, JKP un "KPV LV" pārstāv pa 16 deputātiem, AP un VL-TB/LNNK – pa 13, ZZS – 11, bet JV – astoņi deputāti.

Pēc Gobzema paziņojuma sagaidāms, ka sarunas par valdības veidošanu turpinās piecas partijas, kurām kopā parlamentā ir 64 balsis, tomēr JKP ir uzsvērusi, ka tai joprojām ir spēkā "sarkanā līnija" par sadarbību ar ZZS. Ja šīs "sarkanās līnijas" dēļ Gobzema valdības veidošanas sarunas pamestu JKP, tad valdības izveidei vairs nepietiek balsu, savukārt, ja no sarunām tiktu izslēgta ZZS, atlikušajām četrām partijām kopā būtu 53 balsis Saeimā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!