Nākamgad veselības aprūpes reformas īstenošanai paredzēti papildu 154,2 miljoni eiro
Foto: Shutterstock

Nākamgad veselības aprūpes reformas īstenošanai no Eiropas Komisijas Latvijai pieļautās budžeta atkāpes paredzēti papildu 154,2 miljoni eiro, liecina Veselības ministrijas (VM) informatīvais ziņojums par veselības reformas pasākumu īstenošanu 2019. gadā.

Pirms nepilniem trim gadiem Eiropas Komisija pieņēma lēmumu atļaut Latvijai palielināt budžeta deficītu veselības reformu īstenošanai, nosakot arī konkrētu pieļaujamās atkāpes apmēru. No VM sniegtās informācijas izriet, ka naudas izteiksmē 2017. gadā šī atkāpe nozares reformām nodrošināja papildu līdzekļus 34,3 miljonu eiro apmērā, šogad - 113,4 miljonus eiro, bet nākamgad būs pieejami papildu 154,2 miljoni eiro.

2019. gadā no minētās summas veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai tiks atvēlēts 57,1 miljons eiro, onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai - 36,2 miljoni eiro, infekcijas slimību izplatības mazināšanai - 17,7 miljoni eiro, bet primārās veselības aprūpes sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošanai plānoti 15,8 miljoni eiro no kopējā finansējuma.

Vēl 10,5 miljoni eiro paredzēti kardiovaskulārās saslimstības mazināšana un slimību ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai, 7,7 miljoni eiro - ārstniecības iestāžu līmeņu reformai, 5,5 miljoni eiro - psihiskās veselības aprūpes uzlabošana un 3,9 miljoni eiro - rehabilitācijas pakalpojumu stratēģiskajam iepirkumam.

Pēc VM paustā, lai nodrošinātu kvalitatīvu, drošu un ilgtspējīgu veselības aprūpes pakalpojumu sistēmas veidošanu, tostarp pacienta iemaksu samazināšanu, rindu saīsināšanu uz plānveida pakalpojumiem, darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes nozares darbiniekiem, zāļu pieejamību pacientiem, 2019. gadā nepieciešams turpināt sāktās reformas, uzlabojot pakalpojumu vienlīdzīgu pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem.

VM ieskatā, problēmu risināšanai nepieciešams veicināt pacientu tiešo maksājumu īpatsvara samazināšanos, uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un mazināt gaidīšanas laikus, kā arī uzlabot veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti visos veselības aprūpes līmeņos.

VM norādīja, ka papildu finansējums ļāvis sekmīgi sākt īstenot reformas rindu mazināšanai pie speciālistiem, uz diagnostiskajiem izmeklējumiem, dienas stacionārā un ambulatorajā rehabilitācijā, onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai un valsts kompensējamo medikamentu nodrošinājumam hroniska C hepatīta pacientiem, kā arī tika uzlabota ārstēšanas pieejamība HIV inficētām personām.

Lai sāktās reformas sasniegtu mērķi, tās nepieciešams turpināt, līdz ar to sāktās intervences tiks turpinātas arī nākamgad, uzsvēra AM.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!