Meikšāns ir viens no ēkas Marijas ielā 6 īpašniekiem – igauņu uzņēmēja Tomasa Tūla pārstāvis –un pēdējo gadu laikā ir bijis vienīgais, kurš nācis pie pašvaldības atskaitīties par situāciju ar ēku.
Otra īpašnieka–- Jevģēnija Petrova – pārstāvji sēdē nekad nav bijuši un arī viņš pats ieradies nav.
Meikšāns pastāstīja, ka katru mēnesi tiek veikts fasādes monitorings – tās kustība un novirzes. Tāpat nams tiekot katru mēnesi apsekots, lai pārliecinātos, ka tā tehniskais stāvoklis nepasliktinās.
Viņš teica, ka oktobrī noslēgts līgums ar SIA "Openspace" arhitektu biroju par ēkas atjaunošanas projekta izstrādi. Patlaban viņi veicot visus priekšizpētes darbus. Aplēses liecina, ka nama atjaunošanai nepieciešami seši septiņi miljoni eiro, viņš norādīja.
Domes lēmums paredz, ka līdz 11. martam īpašniekiem jāsaskaņo nama atjaunošanas būvprojekts minimālā sastāvā, taču, pēc Meikšāna teiktā, tas nebūs iespējams, jo projekta saskaņošanas process tikai sāksies.
Arī SIA "Openspace" arhitekts Kaspars Bramanis apliecināja, ka projekta saskaņošanu vēl tikai sāks, jo pirms pusotras nedēļas saņemti pēdējie īpašnieku apliecinājumi. "27. janvārī saņēmām no īpašniekiem komentārus par nepieciešamajām izmaiņām. Tās realizējām un apstiprinājumu saņēmām tikai pirms pusotras nedēļas. Drīzumā varam sākt projekta saskaņošanu minimālā sastāvā, kas varētu aizņemt 20 līdz 22 nedēļas," sacīja Brāmanis. Tas nozīmē, ka saskaņošanas process varētu noslēgties šovasar.
Arhitekti pastāstīja, ka izstrādātais projekts paredz ēkā saglabāt dzīvojamo funkciju. Dzīvokļi namā plānoti 20 līdz 45 kvadrātmetru platībā. Pirmais nama stāvs tiktu atvēlēts komercfunkcijas nodrošināšanai. Tāpat namā tikt izbūvēti divi lifti un iekšpagalma stāvvieta. Pagrabstāvs zem stāvvietas tiktu aizbērts, bet pārējās pazemes telpās varētu ierīkot noliktavas un tehniskās telpas.
"Patlaban esam veikuši ēkas skenēšanu un āra darbu skenēšanu. Nākamnedēļ plānojam to veikt arī iekšdarbiem," norādīja arhitekts.
Vienlaikus viņš pastāstīja, ka pašreizējie uzmērījumi liecina, ka nama fasāde atsevišķās vietās ir sasvērusies par 10 centimetriem. Sarežģītākais posms ēkas atjaunošanā būšot tieši šo defektu novēršana, taču paša nama pamatus un jumtu nostiprināt un atjaunot esot iespējams.
Komisijas vadītājs Oļegs Burovs (GKR) uzteica, ka nama sakārtošanas process kaut nedaudz sācis kustēties uz priekšu, taču no lēmuma piemērot sodus neatkāpās. "Dodam jums laiku līdz 11. martam, taču pēc tam sodus piemērosim kā plānots. Sākotnēji 50 eiro nedēļa un tā katru nedēļu pakāpeniski summas audzēsim, līdz tā sasniegs 5000 eiro nedēļā katram īpašniekam. Sodus atcelsim, kad būvprojekts būs saskaņots," paziņoja Burovs.
Kā ziņots, Marijas ielas ēka ir vietējās arhitektūras piemineklis, kurš vairāku gadu garumā izpelnījies Rīgas slavenākā grausta titulu. Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma. Dzīvojamai ēkai ir klasificēta kā B kategorijas vidi degradējoša būve un tās īpašniekiem ir piemērota paaugstinātā nekustamā īpašuma likme.
Ēka pieder Igaunijas pilsonim Tomasam Tolam un Jevgēņijam Petrovam, kurš īpašuma tiesības šī gada sākumā dāvinājumā saņēmis no Ludmilas Baumanes. Uz Tola vārda īpašumtiesības reģistrētas kopš 1997. gada augusta.
Nama saimniekiem pašvaldība vairakkārt ir uzdevusi veikt nepieciešamos ēkas konservācijas darbus un saglabāt visas vēsturiski nozīmīgās ēkas detaļas. Pagājušā gada aprīlī Rīgas dome pieņēma lēmumu, ar kuru uzdeva īpašniekiem izstrādāt un saskaņot Rīgas pilsētas būvvaldē ēkas atjaunošanas būvprojektu minimālā sastāvā. Balstoties uz domes lēmumu, tas ir jāizdara līdz 10. martam.