Organizācija atbalsta Petravičas vēlmi ieviest kvotu sistēmu cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanai
Foto: LETA

Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija "Sustento" atbalsta labklājības ministres Ramonas Petravičas (KPV LV) vēlmi ieviest kvotu sistēmu cilvēku ar invaliditāti nodarbināšanā, norādīja organizācijas vadītāja Gunta Anča (Progresīvie).

Pēc viņas paustā, "Sustento" jau ilgstoši atbalsta kvotu sistēmas ieviešanu nodarbinātības veicināšanai cilvēkiem ar invaliditāti Latvijā.

Anča norādīja, ka kvotu sistēmu iespējams veidot gan visiem Latvijas uzņēmumiem, kuru darbinieku skaits pārsniedz iepriekš likumdošanā noteiktu normu, gan valsts un pašvaldību iestādēs.

Vienlaikus, vērtējot šī brīža situāciju, "Sustento" uzskata, ka būtu lietderīgi kvotu sistēmu ieviest valsts un pašvaldību iestādēs un kapitālsabiedrībās, kas skaidri norādītu uz valsts labo gribu mainīt situāciju, paaugstinot nodarbinātības līmeni cilvēkiem ar invaliditāti.

Tāpat Anča uzskata, ka šādu kvotu ieviešanai būtu nepieciešams veikt monitoringu, kā arī izstrādāt mehānismus, kā rīkoties likuma neievērošanas gadījumā.

Būtiski, Ančas ieskatā, būtu arī izstrādāt kritērijus darbiniekiem, kas var pretendēt uz šīm kvotām, priekšroku dodot cilvēkiem ar smagu invaliditāti.

Kā iepriekš intervijā laikrakstam "Diena" sacīja Pertaviča, lai risinātu personu ar invaliditāti nodarbinātības problēmu, kā viena no iespējām ir katrā iestādē noteikt konkrētu darbavietu skaitu, kurās būtu jānodarbina personas ar invaliditāti.

"Doma tāda, ka katrā darbavietā noteikt kaut kādu darba vietu skaitu, kurās būtu jāpieņem cilvēki ar invaliditāti. Paskatītos, kā tas strādā, kas uzlabojams, un tad to varbūt varētu attiecināt arī uz privāto sektoru," intervijā laikrakstam pauž Petraviča.

Uz iebildi par šādas darbavietu kvotu sistēmas iespējamiem riskiem un neizdevīgumu uzņēmējiem, ministre atbild, ka arī cilvēki ar invaliditāti ir gatavi mācīties, turklāt viņi dažkārt varot būt vēl cītīgāki strādnieki nekā cilvēki bez īpašajām vajadzībām. "Jo viņi tiešām novērtē, ka darbiņu dabūjuši, tas ir gan materiāls atbalsts, gan iespēja izrauties no savām četrām sienām, iziet sabiedrībā," uzskata Petraviča.

"Protams, ja tiktu radītas vien papildus kādas darba vietas, kur atsēdēt laiku, tas nebūs tas modelis, uz kuru mēs ejam. Bet, kā jau teicu, sadarbībā ar invalīdu biedrībām ir visefektīvāk šīs problēmas apzināt, jo viņi to pārzina, par to stāsta un arī piedāvā risinājumus," laikrakstam klāsta ministre, uzsverot, ka jau ir tikusies ar biedrībām, kas pārstāv cilvēku ar invaliditāti intereses.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!