Veselības reformu turpināšanai nākamgad jau ierēķināti 144 miljoni eiro
Foto: LETA
Lai 2020. gadā nodrošinātu iepriekšējos gados sākto veselības aprūpes sistēmas reformas pasākumu turpināšanu, valsts budžetā jau ir paredzēti tam nepieciešamie 144 miljonu eiro, tostarp 36,4 miljoni eiro kompensējamajiem medikamentiem un materiāliem.

Minētais šonedēļ vēlreiz tika apliecināts valdības sēdē. Kā skaidroja Veselības ministrijā, 144 miljoni eiro ik gadu līdz 2022. gadam papildus iekļaujami ministrijas pamatbudžeta bāzē, lai turpinātu iepriekšējos trīs gados sākto pasākumu īstenošanu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanā.

Tikmēr veselības nozarei nākamgad papildu nepieciešamais finansējums būtiskākajiem problēmjautājumiem, kā pieprasījums ir iesniegts Finanšu ministrijā un Pārresoru koordinācijas centrā, ir vēl 279,4 miljoni eiro.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā nonākušais valdības lēmums, no minētajiem 144 miljoniem eiro kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai tērēs 36,4 miljonu eiro apmērā, tostarp 13,7 miljoni eiro paredzēti onkoloģisko pacientu zālēm, 10,5 miljoni eiro – medikamenti pacientiem ar C hepatītu, 4,2 miljoni eiro – zāles pacientiem ar HIV, 3,1 miljons eiro – asinsrites sistēmas slimību zālēm, 2,6 miljoni eiro – bioloģiskās terapijas medikamentiem Krona slimībai, čūlainajam kolītam un psoriāzei, kā arī vēl 1,7 miljoni eiro piešķirti, lai nodrošinātu medikamentu pieejamību pacientiem ar psihisku saslimšanu.

Primārās ambulatorās veselības aprūpes nodrošināšanai paredzēti 15,4 miljoni eiro, tostarp 3,1 miljons eiro piešķirts kvalitātes maksājuma iekļaušanai ģimenes ārstu kapitācijas naudā, 3,7 miljoni eiro - ģimenes ārstu kvalitātes maksājumu sistēmas reformai, kā arī apmēram tikpat liela summa, lai nodrošinātu bērnu zobārstniecības pakalpojumu apjoma pieaugumu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanai slimnīcās dotācija ir 13,3 miljoni eiro, tai skaitā 4,5 miljoni eiro paredzēti nemedikamentozās ārstēšanas iespējām slimnīcās, 3,8 miljoni eiro – gultas dienas tarifu trijās lielākajās Latvijas slimnīcās pārskatīšanai, kā arī citu iesākto izmaiņu turpināšanai.

Plānveida stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai finansējums ir 22,7 miljoni eiro. Par šo finansējumu iecerēts nodrošināt endoprotezēšanas pakalpojumus slimnīcā, mazināt ilgstošu slimošanu personām darbspējīgā vecumā, veikt aknu transplantācijas operācijas, nodrošināt jaundzimušo skrīningu veikšanu un īstenot daudzus citus pasākumus.

Finansējums paredzēts arī centralizētai medikamentu un materiālu iegādei, interešu izglītības nodrošināšanai bērniem ar psihisku saslimšanu, laboratorisko izmeklējumu nodrošināšanai ambulatorajā aprūpē, dažādu ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai un daudzu citu jau sākto veselības aprūpes reformu īstenošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!