Lāčplēša dienas militārā parāde pie Brīvības pieminekļa
Foto: F64

Šogad aprit 100 gadi kopš Latvijas Brīvības cīņām un, pieminot tās, Lāčplēša dienu Rīgā atzīmēs ar vairākiem pasākumiem – Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi un tautas gājienu, svinīgo ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa, piemiņas brīdi Sudrabkalniņā un Rīgas Brāļu kapos, ar lāpu gājienu, kā arī izstādēm, tematiskām ekskursijām un izglītojošām aktivitātēm, portāls "Delfi" uzzināja Rīgas domē.

Līdztekus tam notiks vairāki koncerti pilsētvidē, kultūras centros, koncertzālēs un dievnamos.

Lāčplēša dienai veltīti pasākumi Rīgā sāksies jau piektdien, 8. novembrī, kad laukumā pie Latvijas Kara muzeja tiks iedegts brīvības cīnītāju piemiņas ugunskurs, notiks radošas darbnīcas skolēniem un būs iespēja apskatīt Latvijas un sabiedroto militārās tehnikas un ekipējuma izstādi.

10. novembrī un arī Lāčplēša dienā Daugavgrīvas cietoksnī notiks tematiskas ekskursijas, būs skatāmas video, foto un skaņu instalācijas, kā arī dokumentālā filma "Astoņas zvaigznes" un fragments no spēlfilmas "Lāčplēsis" par Brīvības cīņu notikumiem Bolderājā.

10. novembrī iedzīvotāji aicināti uz piemiņas koncertiem. Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā skanēs Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte "Dievs, Tava zeme deg!", bet VEF Kultūras pilī notiks Orķestra "Rīga" Latvijas valsts simtgadei veltītā festivāla "Trīs zvaigznes" koncerts "Rīgas sargi mūzikā un kino". Tajā orķestris izpildīs mūziku no tautā iemīļotām kinofilmām.

11. novembrī Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi sāksies pulksten 9 ar ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam notiks svinīgā ziedu nolikšanas ceremonija laukumā pie Brīvības pieminekļa. Jau tradicionāli atceres pasākums Rīgas atbrīvotājiem notiks arī Sudrabkalniņā.

Šajā dienā notiks arī vairāki izglītojoši pasākumi – radošās darbnīcas skolēniem Latvijas Kara muzejā, Nacionālo Bruņoto spēku tehnikas un karavīru prasmju paraugdemonstrējumi, svecīšu nolikšana un latviešu dziesminieku koncerts Kultūras pilī "Ziemeļblāzma".

No pulksten 16 līdz pat pulksten 23 vakarā notiks jau par tradīciju kļuvušais pasākums "Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem". Tā ietvaros notiks gājiens no Rīgas Brāļu kapiem līdz 11. novembra krastmalai, latviešu karavīru piemiņai veltīts svētbrīdis pie Brīvības pieminekļa.

Krastmalā pie Lielā Kristapa skulptūras skanēs vīru kopas "Vilki", folkloras draugu kopas "Skandinieki", folkloras un seno cīņu kopas "Vilkači" izpildītās dziesmas, un tradicionāli Daugavā tiks palaists piemiņas uguns plosts.

11. novembra krastmalā uz Rīgas pils fasādes būs skatāmi vēsturiski video materiāli un slīdrāde, kas stāstīs par teju 100 gadus seniem notikumiem un ļauj izprast 1919. gada nozīmi Latvijas vēsturē.

Šogad Lāčplēša dienā atzīmēs Bermontiādes simtgadi. Lai pieminētu šo nozīmīgo notikumu, iedzīvotāji gaidīti vairākos pasākumos – 11. novembra krastmalā notiks Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde un tautas gājiens, bet pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas būs koncerts "Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem". Savukārt pie Rīgas pils ikviens aicināts uz sadziedāšanos vīru kopas "Vilki" vadībā.

11. novembrī iedzīvotāji aicināti uz Lāčplēša dienai veltītiem koncertiem. Dailes teātrī būs skatāms koncertuzvedums "Div' dūjiņas" ar Zemessardzes orķestra, kora "Staris" un populāru solistu piedalīšanos, VEF Kultūras pilī skanēs kokļu mūzika koncertā "Satikšanās gaismā", kultūras centrā "Mazā ģilde" klausītāji gaidīti koncertā "Par zemi, ko mīlam", kur dziedās "Tenoru trio" un instrumentālā grupa.

Šajā dienā būs iespēja apmeklēt arī kora mūzikas koncertu "Latvijai un Drosmei", kas skanēs Rīgas Tehniskās universitātes Lielajā aulā. Un jau tradicionāli Lāčplēša dienā Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā būs dzirdama koncertprogramma "Daugavmalā mierīgs vakars".

Lāčplēša dienai veltīts pasākums "Vai tādēļ nedziedāju?" ar folkloras kopu piedalīšanos, animācijas un dokumentālo filmas skatīšanos notiks arī kultūras centrā "Ritums".

Brīvības cīņu atcerei Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs skatāma izstāde "Nosargāt brīvību. Lielbritānijas militārais un diplomātiskais atbalsts Latvijai 1918.-1920. gadā".

Latvijas Nacionālis vēstures muzejs (LNVM) Brīvības bulvārī 32 Lāčplēša dienā būs atvērts visu dienu no pulksten 10.00 līdz 19.00, ieeja – bez maksas.

Muzejā būs apskatāma nesen izveidotā izstāde “11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena” un šo vienīgo dienu gadā arī ģenerāļa Jāņa Baloža visu trīs pakāpju Lāčplēša Kara ordeņi.

Pulksten 16.00 sāksies lekcija “No juristes līdz kolhoza priekšsēdētājam: ko mēs zinām par Lāčplēša Kara ordeni un tā kavalieriem?”. Tajā varēs uzzināt par ordeņa tapšanu, dizainu, apbalvošanas ceremonijām, ordeņa kavalieru dažādajiem likteņiem. Lektori: LNVM Numismātikas nodaļas vadītāja Anda Ozoliņa, LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku nodaļas pētnieks Arnis Strazdiņš.

Pulksten 17.30 – režisora un scenārista Askolda Saulīša dokumentālā filma “Bermontiāda” (2009), kas veltīta Latvijas armijas uzvaras 90.
gadskārtai. Filmā, izmantojot kino un foto arhīvu materiālus, inscenētas epizodes reālo notikumu vietās un 3D datorgrafikas specefektus, atspoguļota trīs pasauļu uzskatu sadursme 1919. gadā Rīgā.

Lāčplēša dienai veltītos pasākumus atbalsta Rīgas pašvaldība, daļu pasākumu organizē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Programma ar pasākumu norises vietu un laiku pieejama tīmekļa vietnē šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!