rudens, lietus, pilsēta, cilvēki,
Foto: Shutterstock

Lielākā daļa Varakļānu iedzīvotāju - vairāk nekā 84% - atbalsta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piedāvājumu pašvaldību pievienot Madonas novadam, liecina vietvaras publiskotā informācija.

Aptaujā, ko rosināja Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija, piedalījušies 1108 iedzīvotāji, kas ir 41% no visiem novada balsstiesīgajiem iedzīvotājiem. Par derīgām atzītas 1107 anketas. Madonas novadu kā nākotni izvēlējušies vairāk nekā 84% no tiem, kas piedalījušies aptaujā. Savukārt pievienošanu Rēzeknes novadam atbalstīja aptuveni 16% aptaujāto.

Lielākā daļa anketu - 754 - aizpildītas Varakļānos, aktīvi bija iedzīvotāji arī Murmastienē, kur aizpildītas 215 anketas. Stirnienē nodotas 44 anketas, bet 95 gadījumos anketa aizpildīta vēlētāju dzīvesvietās.

Jau ziņots, ka Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas deputāti lēma, ka Varakļānu novada domei būs jānoskaidro savu iedzīvotāju viedoklis par palikšanu Vidzemē vai pievienošanos Latgalei.

Vietvaras deputāti lēmuši neatbalstīt VARAM izstrādāto reformas modeli par novada pievienošanu Madonas novadam un lūgt Saeimu rosināt pašreizējo pašvaldību sadarbības teritoriju ietvaros izveidot otrā līmeņa pašvaldības - apriņķus, kuriem nodalīt atsevišķas pašvaldību autonomās funkcijas.

Tikmēr 540 iedzīvotāju parakstītā vēstulē pausts viedoklis, ka nepieciešams saglabāt Varakļānu novadu kā atsevišķu novadu ar centru Varakļānos, pievienojot tam arī Viļānu novada Dekšāres, Riebiņu novada Sīļukalna, Madonas novada Barkavas un Krustpils novada Atašienes pagastus.

Savukārt "Latgales saeima" parlamentāriešiem nosūtījusi Varakļānu novada un Dekšāres pagasta iedzīvotāju vēstuli ar 355 parakstiem, kurā norādīts, ka Varakļāni ir neatņemama Latgales sastāvdaļa. Biedrība uzskata, ka Varakļānu vēsture ir būtiska Latgales kultūrvēsturiskā mantojuma daļa, tās mākslīga atraušana no Latgales reģiona neesot loģiska un apdraudot valodas, kā arī lokālās identitātes tālāko pastāvēšanu.

"Lubāna ezera apvidus tūrisma attīstības kontekstā Varakļānu novads ir tiešā veidā saistīts ar Nagļu, Gaigalavas pagastu un Rēzeknes novadu kopumā. Ar Varakļānu novada iekļaušanu Rēzeknes novadā būtu atrisināta Varakļānu dzelzceļa stacijas ilggadīgā atrašanās citā novadā," uzskata "Latgales saeima".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!