Foto: F64
Iedzīvotājiem, kuriem nav koronavīrusa "Covid-19" simptomu, bet viņi atgriezušies no tā skartajām teritorijām un vēlas pārliecināties par savu veselību, "E. Gulbja laboratorija" piedāvās veikt šī vīrusa testu, bet par to būs jāmaksā pašiem, pavēstīja laboratorijas valdes loceklis Didzis Gavars.

Analīžu izmaksas būs jāsedz pašam pacientam un tās maksās 80,40 eiro. Analīžu rezultātus varēs saņemt tuvāko piecu līdz sešu stundu laikā, bet, kā skaidroja Gavars, gadījumos, kad pacients nodod paraugu vakarā, rezultāti būtu gaidāmi nākamajā dienā.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule trešdien, 26. februārī, skaidroja, ka šīs analīzes nevar veikt nevienā citā laboratorijā kā vien Infektoloģijas centra Nacionālajā references laboratorijā. Vaicāts, kur analīzes veiks "E. Gulbja laboratorija", Gavars skaidroja, ka tās tiks veiktas uz vietas laboratorijā un šāda iespēja pieejama kopš vakardienas. Viņš arī norādīja, ka iestādei jau ir vairāku gadu pieredze līdzīgu analīžu veikšanā.

Iestādes pārstāvis skaidroja, ka, ņemot vērā notikumu straujo attīstību, ir būtiski, ka notiek multicentrāla sadarbība, tomēr viņš mudināja iedzīvotājus būt informētiem un veikt analīzes gadījumos, kad ir pamats aizdomām.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) preses konferencē skaidroja, ka šādi analīzes šobrīd ir iespējams veikt vienā laboratorijas filiālē Rīgā, Brīvības gatvē 366. Analīzēm ir iepriekš jāpiesakās un tās tiks veiktas speciāli aprīkotā telpā. Tomēr viņa brīdināja, ja cilvēkam būs slimības simptomi, šo pakalpojumu izmantot nevarēs. Šādos gadījumos ir jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs uzsvēra, ka pat tad, ja cilvēks, piemēram, šodien ir atgriezies no kāda reģiona, kuru skāris vīruss, veic šīs analīzes un tās ir negatīvas, noteiktās 14 dienas sava veselība tāpat ir jāuzrauga. Vīruss var parādīties arī nākamajā dienā vai vēl pēc dienas, tāpēc rekomendācija 14 dienas uzraudzīt veselību joprojām ir spēkā.

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija no 24.februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi noteikusi Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalus.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem - paaugstinātai ķermeņa temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam vai apgrūtinātai elpošanai, nekavējoties jāzvana 113, jāinformē ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Šādos gadījumos pacients tiks nogādāts Latvijas Infektoloģijas centrā, kur viņam tiks veiktas nepieciešamās analīzes, lai noskaidrotu, vai cilvēks ir vai nav inficējies. Šajā gadījumā šīs analīzes apmaksā valsts.

Savukārt bērniem rekomendēts divas nedēļas neapmeklēt izglītības iestādi. Pēc atgriešanās no minētajām vīrusa skartajām valstīm vecākiem par bērnu piešķirs divu nedēļu darbnespējas lapu.

Jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019. gada 31. decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā neviens jaunā vīrusa gadījums nav konstatēts, tomēr Igaunijā tas konstatēts Irānas pilsonim, kurš šajā valstī ieceļoja ar autobusu no Rīgas, pirms tam atlidojot no Turcijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!