Pirms vairāk nekā mēneša labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) portālam "Delfi" pauda apņēmību pievērsties līdzšinējai kārtībai, kas ļauj par varmācīgiem noziegumiem iepriekš tiesātām personām aprūpēt sirmgalvjus un personas ar garīga rakstura traucējumiem. Uz jautājumu, vai solītā problēmas izpēte notiek, portāls "Delfi" Labklājības ministrijā (LM) uzzināja, ka diskusijas ir sākušās.
Šāgada janvārī lielu lasītāju interesi un diskusijas sociālajos medijos izraisīja portāla "Delfi" raksts par smagu noziegumu, par kuru tiesas priekšā stājās jau iepriekš par slepkavību un dzimumnoziegumu tiesātais Dzintars Zubko. Viņu apsūdzēja par savas kādreizējās aprūpējamās, 84 gadus vecas sievietes izvarošanu un nonāvēšanu. Pirmās instances tiesa viņam piesprieda mūža ieslodzījumu, pēcāk viņš spriedumu pārsūdzēja apelācijas tiesā. Lai arī bija tiesāts, Zubko vairākus gadus strādāja sociālās aprūpes organizācijā, kurai ir līgums ar Rīga domi, par vecu, bezpalīdzīgu cilvēku aprūpētāju mājās.
Šobrīd spēkā esošā kārtība paredz, ka izziņu Sodu reģistrā pieprasa vien tad, ja darbs ir ar bērniem, piemēram, bērnudārzā, skolā. Tā nav nepieciešama, lai aprūpētu mājās vai institūcijās sirmgalvjus vai personas ar garīga rakstura traucējumiem. Arī sociālajiem darbiniekiem tā nav obligāta prasība, ja viņi nestrādā ar bērniem. Labklājības ministre Petraviča "Delfi" atzina problēmas aktualitāti: "Nav pieļaujams, ka cilvēks, kurš iepriekš sodīts (lai arī izcietis sodu) par vardarbīgiem noziedzīgiem nodarījumiem, tiek pieņemts darbā sociālās aprūpes iestādē un/vai viņa darba pienākumi ir cieši saistīti ar sociāli mazaizsargātām iedzīvotāju grupām vai indivīdiem."