Viens no variantiem, kā mazināt aizsardzības līdzekļu pieejamības trūkumu ir otrdienas valdības sēdē apstiprināt jautājumu par miljons respiratoru kravas kvalitātes pārbaudi Somijā, intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (A/P).
Viņķele stāstīja, ka minētā krava pašlaik atrodas noliktavā Latvijā, bet tai nepieciešams veikt kvalitātes pārbaudi, ko var izdarīt Somijā. "Lai gan tā nav sertificēta laboratorija, taču ar tajā veiktajiem pārbaužu rezultātiem mēs varam gūt pārliecību, ka šajā kravā esošie respiratori ir droši lietošanai. Var teikt, ka tāds "kara laika" risinājums ir atrasts," sacīja ministre.
Ministre uzsvēra, ka Latvijā neviens mediķiem nepiegādās nekvalitatīvus aizsarglīdzekļus, bet paralēli tam ir jāsaprot, ka šajos laika apstākļos apliecinājumus un sertifikātus par respiratoru kvalitāti nav iespējams iegūt. "Jāatceras, ka mēs neesam vienīgā valsts, kurai nepieciešami šādi aizsarglīdzekļi," piebilda ministre.
Uz jautājumu, kur tad palikuši tie Latvijas uzņēmēji, kas bija gatavi nodrošināt aizsargmasku ražošanu, Viņķele atbildēja, ka tas ir bijis tāds krīzes laika mīts par nezināmiem un tā arvien neatklātiem uzņēmumiem, kas it kā kaut ko ražo. Pagaidām ir zināms tikai viens uzņēmums Jēkabpilī, kurš Latvijā ražo droši izmantojamus respiratorus un ar to par aizsarglīdzekļu piegādi ir noslēgts līgums.
"Par audumu masku ražošanu iepriekš paziņoja "Lauma", bet viņu ražotais produkts neizturēja pārbaudi, bet citu uzņēmumu preces mēs neesam redzējuši. Tāpēc jājautā, kur ir tie uzņēmumi, jo tiem Ekonomikas ministrija izstrādājusi apjomīgu piedāvājuma paketi, kurā iekļauti gan kritēriji par aizsargmasku kvalitāti, gan granti par to ražošanu un citi labvēlīgi nosacījumi," piebilda ministre.
Jau ziņots, ka pirmdien Viņķele pēc koalīcijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja, ja saglabāsies kritiskā situācija ar individuālo aizsardzības līdzekļu pieejamību mediķiem, pāris nedēļu laikā būs jālemj par veselības aprūpes pakalpojumu samazināšanu.
Ministre norādīja, ka pašreizējie respiratoru krājumi varētu drīzumā beigties, tāpat līdzīga situācija ir ar atsevišķiem citiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem mediķiem.
"Mēs šobrīd atrodamies ļoti nopietnā situācijā ar individuālo aizsarglīdzekļu pieejamību veselības aprūpes iestādēm. Krājumi ir kritiski zemi," sacīja ministre.
Īpaši tas attiecoties uz respiratoriem. Pēc pieejamiem datiem ārstniecības iestādēm respiratori ir nodrošināti ar pusotras dienas rezervi.
Tikpat sarežģīta ir situācija ar vienreizlietojamiem halātiem un aizsargkombinezoniem, kuri nelielā krājumā ir slimnīcu rezervēs, bet faktiski tas nozīmē, ka kuru katru brīdi var tikt pārtraukts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbs, sacīja Viņķele.
Arī ķirurģisko masku, kuras lieto ne visas ārstniecības personas, bet tieši tie, kas atrodas operāciju zālēs, rezerves pietiekot apmēram divām nedēļām.
Ja būtu pieejams ātrs risinājums individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšanai mediķiem, tad tāds jau būtu rasts, taču ir jāņem vērā lielā konkurence pasaulē šajā jautājumā, šodien pēc koalīcijas sanāksmes norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Uz konkurenci pasaulē šajā jautājumā uzmanību vērsa arī Viņķele.