SPKC nerekomendē atjaunot aviosatiksmi ar sešām Eiropas valstīm
Foto: Shutterstock

Kopumā sešās Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas un citās atsevišķās valstīs 14 dienu kumulatīvā saslimstība ir virs 25 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem, kas nozīmē, ka patlaban aviosatiksme ar šīm valstīm nebūtu atjaunojama, liecina Slimību profilakses un kontroles centra aprēķini.

Kā iepriekš norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP), tās valstis, ar kurām potenciāli varētu atsākt aviosatiksmi, tiks vērtētas, ņemot vērā 14 dienu kumulatīvo ar Covid-19 sasirgušo skaitu, kas nedrīkstēs pārsniegt 25 gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

Šo sešu valstu vidū pirmajā vietā ierindojusies Zviedrija, kur kumulatīvā 14 dienu saslimstība mērāma 74,7 gadījumos uz 100 000 iedzīvotājiem. Otrajā vietā ir Apvienotā Karaliste ar 65,9 gadījumiem, bet trešajā - Beļģija ar 41,5 sasirgušajiem uz 100 000 iedzīvotājiem.

Īrija patlaban ierindojusies ceturtajā vietā pēc 14 dienu kumulatīvās saslimstības - tur kopumā reģistrēti 40,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Portugālē, kura pēc SPKC aprēķiniem ierindojusies piektajā vietā, šis mērījums sasniedzis 31,4 sasirgušos, bet Maltā - 25,6.

SPKC speciālisti nerekomendē doties uz ārvalstīm, īpaši tām valstīm, kur kumulatīvais rādītājs ir virs 25 un aicina iedzīvotājus rūpīgi izvērtēt Covid-19 riskus. Tāpat, pirms došanās uz jebkuru valsti, SPKC iesaka savlaicīgi noskaidrot attiecīgās valsts ieviestos Covid-19 izplatības ierobežojumus.

Vienlaikus SPKC mudina uz īpašu piesardzību attiecībā uz valstīm, kurās 14 dienu kumulatīvā saslimstība pietuvojusies 25 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Šo valstu vidū pirmajā vietā ierindojusies Spānija, kur kopumā reģistrēts 21 gadījums uz 100 000 iedzīvotājiem, un Itālija, kur šis rādītājs sasniedzis 20,1 gadījumu.

Tikmēr Luksemburgā un Dānijā katrā 14 dienu kumulatīvā saslimstība mērāma 19 gadījumos uz 100 000 iedzīvotājiem, savukārt Nīderlandē - 17,1, bet Rumānijā - 16 gadījumos uz 100 000 iedzīvotājiem.

Somijā, Polijā un Vācijā šis mērījums ir nedaudz zem 15 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem.

Baltijas valstīs 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotājiem ir visai vienlīdzīga, proti, Latvijā - 6,1 gadījumi, Igaunijā - 6 gadījumi, bet Lietuvā - 5,9 gadījumi.

SPKC eksperti piekodina, ja tomēr nolemts doties uz ārvalstīm, būtu stingri ievēro piesardzības pasākumi. Bieži jāmazgā rokas, īpaši pēc kontakta ar slimiem cilvēkiem vai viņu apkārtējo vidi, jāievēro vismaz divu metru distance no cilvēkiem ar akūtas elpceļu infekcijas simptomiem, klepojot un šķaudot, jāizmanto vienreiz lietojamās salvetes un pēc tam jānomazgā rokas. Vienlaikus tiek atgādināts sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

SPKC speciālisti atgādina, ka, atgriežoties no ārzemēm, jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā jeb tā saucamā mājas karantīna un jābūt pieejamam saziņai un sadarbībai ar ģimenes ārstu un citām ārstniecības personām. Šīs prasības šobrīd neattiecas uz transporta un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem, kuri atgriežas no darba braucieniem un komandējumiem, ja viņiem nav novērojamas akūtas elpošanas ceļu infekcijas pazīmes un viņi nav atzīti par kontaktpersonām.

Pašizolēšanās dzīvesvietā nav jāveic, atgriežoties no Baltijas valstīm.

SPKC aprēķinos izmantotie dati ir balstīti uz Eiropas Slimību un profilakses un kontroles centra ziņoto gadījumu skaitu 22.maijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!