Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) kategoriski noraida sociālās aprūpes centra "Mārsnēni" vadītājas Evijas Jēkabsones medijos paustos izteikumus par nepietiekamu drošības pasākumu ievērošanu Covid-19 testēšanas laikā šajā iestādē un uzskata, ka dienests šādi tiek apmelots, portālu "Delfi" informēja NMPD pārstāve Ilze Bukša.
Jau ziņots, ka 15. maijā tika atklāts Covid-19 saslimšanas uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni".
Pirmdien, 1. jūnijā, intervijā ReTV "Latvijas ziņām" centra vadītāja Evija Jēkabsone apsūdzēja NMPD par epidēmijas laikā noteiktos drošības pasākumu neievērošanu.
Viņa norādīja, ka 25. maijā nosūtījusi vēstuli veselības ministrei Ilzei Viņķelei (AP) un Veselības inspekcijai, kurā norādījusi, ka brigāde, kura veica testēšanu, neveica atbilstošus drošības pasākumus, t.i., nemainīja vienreizlietojamos cimdus un netika veikta roku (cimdu) dezinfekcija.
Veselības inspekcija ReTV Ziņu dienestam norādīja, ka ir veikta pārbaude par NMPD darbu, un pārkāpumi nav konstatēti. Arī NMPD noraida Jēkabsones apsūdzības.
NMPD uzsver – jau no Covid-19 pandēmijas sākuma brigāžu darbā tiek piemēroti visaugstākie aizsardzības pasākumi gan individuālo aizsardzības līdzekļu lietošanā, gan rīcībās, sniedzot palīdzību pacientiem vai veicot Covid-19 analīžu paraugu paņemšanu mobilajos punktos, lidostā, ostā, patversmēs un sociālās aprūpes iestādēs.
Dienestā jau no janvāra ir īpaši izstrādāti Covid-19 darbības algoritmi, kas atbilst starptautiskajām Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību un profilakses kontroles centra rekomendācijām un pēc tiem dienesta mediķi vadās izsaukumos un testēšanas vietās. Tostarp uz patversmēm un sociālās aprūpes iestādēm brigādes dodas, ievērojot maksimāli visaugstāko aizsardzības līmeni – ģērbušies kombinezonos, aizsargbrillēs, ar respiratoru, savukārt uz rokām testēšanas laikā tiek uzvilkti divi pāri cimdu un pirms katra pacienta tiek nomainīti virsējie cimdi, kas nonāk kontaktā ar pacientu un apkārtējo vidi, skaidroja Bukša.
Tā kā izlietotie individuālās aizsardzības līdzekļi satur, iespējams, inficēta bioloģiskā piesārņojuma materiālu, arī to savākšanai ir īpaša procedūra – brigāde tos ievieto speciālā maisā un nogādā atpakaļ dienestā, lai nodotu tos utilizēšanai kā bīstamos atkritumus, norādīja Bukša.
Kopš marta beigām, kad NMPD tika uzdots iesaistīties Covid-19 analīžu paraugu paņemšanā, dienests veicis ļoti apjomīgu un masveidīgu testēšanu un līdz šim brīdim nav saņēmis nevienu pretenziju par testēšanas procesu un kvalitāti.
NMPD veicis vairāk nekā 16 500 analīžu paraugu paņemšanu darbiniekiem un iemītniekiem 180 sociālās aprūpes centros un patversmēs visā Latvijā, turklāt vairākos no tiem veicot arī atkārtotas testēšanas. Tāpat kopš marta beigām gandrīz 8 500 analīžu paraugu paņemti NMPD izveidotajos mobilajos punktos, lidostā un ostā, norādīja dienestā.
Jau ziņots, ka līdz 26. maijam "Mārsnēnos" bija reģistrēti 44 Covid-19 pacienti. Par 30 inficētajiem jau tika ziņots 15. maijā, bet par pārējiem 14 - 23. maijā. Šo Covid-19 pacientu vidū ir gan aprūpes centra klienti, gan darbinieki.
Valsts policija ir sākusi resorisko pārbaudi par Covid-19 uzliesmojumu šajā Priekuļu novada sociālās aprūpes centrā. Centrā ir noteikta karantīna.
Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, sociālo pakalpojumu centrs "Mārsnēni" atrodas Priekuļu novada Mārsnēnu pagastā un to uztur Amatas novada Skujenes pagastā reģistrētā biedrība "Labāka rītdiena". Centrā par samaksu sniedz ilglaicīgus un īslaicīgus sociālos pakalpojumus pensijas vecuma cilvēkiem, kā arī I un II grupas invalīdiem.