'Bardzība attaisnojas' – uz pusi audzis atgūto uzturlīdzekļu apjoms
Foto: LETA
Latvijas Zvērināti tiesu izpildītāji 2019. gadā uzturlīdzekļu parāda lietās palīdzējuši atgūt 9,6 miljonus eiro, ieskaitot tos Uzturlīdzekļu garantiju fondā. Pavisam Uzturlīdzekļu garantiju fondā regresa kārtībā pērn atgūti 11,6 miljoni eiro, kas bija par 45% vairāk nekā 2018. gadā. Absolūto vairākumu jeb 83% no regresa kārtībā atgūtajiem līdzekļiem veidoja zvērinātu tiesu izpildītāju iemaksas, portālu "Delfi" informēja Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomē.

2019. gadā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas rīkojumu reģistrētas 5422 izpildu lietas, bet, pamatojoties uz tiesas izpildu rakstu par uzturlīdzekļu piedziņu, reģistrētas 1274 izpildu lietas. Par izvairīšanos no tiesas nolēmuma vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas lēmumu pildīšanas, ar kuru uzlikts pienākums apgādāt un dot uzturu saviem bērniem, uzturlīdzekļu parādnieku var saukt pie kriminālatbildības, kā sodu piemērojot īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja Iveta Kruka uzsver, ka tiesu izpildītāju darbības strikti regulē normatīvie akti, un viņu iespējas atgūt uzturlīdzekļu parādus ir cieši saistītas ar to pilnvaru apjomu, kādu tiesību normas sniedz tiesu izpildītājiem. To ļoti labi raksturo arī pēdējos gados jūtamais pieaugums atgūto uzturlīdzekļu jomā, ko ietekmēja gan papildu, tiesību ierobežojumi uzturlīdzekļu parādniekiem, gan ēnu ekonomikas īpatsvara samazināšanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!