Foto: Publicitātes foto

Tikai dažas dienas atlikušas līdz sestajam sarunu festivālam "Lampa", kas no 2. līdz 5. septembrim aicina iesaistīties sarunās par globāliem un praktiskiem jautājumiem ar virstēmu "kopā". Līdz šim neierastā laikā un formātā četru dienu garumā būs iespējams piedalīties vairāk nekā 200 notikumos, pievienojoties bezmaksas tiešraidei festivāla mājaslapā un apmeklējot kopā skatīšanās vietās vai "Lampas" studijas Cēsīs, Rīgā un Rēzeknē.

"Plāno savu laiku jau tagad, lai nepalaistu garām kārotos notikumus! Izmantojot festivāla mājaslapā pieejamo rīku "Mana programma", izveido pats savu "Lampas" programmu, kurā atbilstoši savām interesēm atlasi piemērotākos notikumus un izveido viegli pārskatāmu sarakstu, kurš ērti lietojams arī telefonā," aicina rīkotāji.

Savu festivāla notikumu TOP 5 šoreiz izveidojuši dažādu nozaru pārstāvji un sabiedrībā pazīstamas personības. Šoreiz uzzini, ko šī gada iesaka pasākumu vadītājs un televīzijas seja Haralds Burkovskis, "Ghetto Games" komandas pārstāve Sanda Gertnere, dabas pētnieks un TV raidījumu vadītājs Māris Olte, pasākumu organizatore Sindija Vilde, televīzijas personība Maija Rozīte, mūziķis Intars Busulis un Sabiedriskās politikas centra "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Sarakstā zemāk redzami "Lampas" uzrunāto cilvēku izvēlēto diskusiju nosaukumi un viņu skaidrojums, kāpēc tieši konkrētais pasākums izpelnījies uzmanību.

Jau ziņots, ka festivālā ar trim diskusijām piedalīsies arī "Delfi", kas šogad kļuvis par vienu no "Lampas" oficiālajām norises vietām.


Pasākumu vadītājs un televīzijas seja Haralds Burkovskis

Foto: DELFI


1. Diskusija "Kas ir labs dizains?" – jo dizains nav tikai prece, tās izskats vai zīmola radīts atveids: tas sākas ar domāšanu un filosofiju ilgi pirms tā tapšanas! Kāpēc mums tik slikti veicas ar dizaina domāšanu, it sevišķi, ja runa ir par pakalpojumu dizainu vai "precēm", kuras piedāvā valsts un publiskā pārvalde?

2. Diskusija "Zen budisms. Meditācija" – nekad nav par ļaunu gūt ieskatu vēl vienā metodē mūžam darbīgā prāta nomierināšanai, lai būtu apzinātībā tikai ar sevi.

3. Saruna "Karjeras transformācijas neizbēgamība" – formula "mainīt darbu reizi 7 gados" vairs nedarbojas, tāpēc ir svarīgi apzināties, kā pilnveidot sevi un savas prasmes, kā mācīties ikdienā, lai jaunam darba izaicinājumam varētu sekot bez nedrošības.

4. Diskusija "Vai mums būs jāstrādā līdz kapa malai?" – ar ko jārēķinās paaudzei, kura skaidri apzinās, ka dzīvē tāds brīdis kā "pensijas vecums" un "izbaudīt vecumdienas" var arī nepienākt?

5. Diskusija "Cilvēku ar invaliditāti privātā dzīve — vai drīkst?" – jo tiesības uz mīlestību, seksu, bērnu radīšanu un pašnoteikšanos savā dzīvē ir ne tikai "normālajiem", bet arī tiem, kurus ikdienā neredzam vai izliekamies neredzam. Provokatīvi vai nē, bet par to jārunā!

Mūziķis Intars Busulis

Foto: Publicitātes foto

1. Diskusija ''Viedierīču jēgpilna lietošana. Kā modernās tehnoloģijas maina sabiedrību'' – jo šis skar mani tiešā veidā, tāpēc mani šis jautājums satrauc. Kā jēgpilni lietot viedierīces un kā tās jau ir mainījušas mūsu sabiedrību; kā panākt, lai nemainītu?

2. Diskusija ''Kas audzina manu bērnu? Vecāku, valsts, skolas un sabiedrības atbildība par bērna izglītību'' – es arī gribētu zināt. Ne tik daudz, kāda ir mana atbildība bērnu audzināšanā, tā ir liela, protams, bet es gribētu zināt cilvēku domas, kāda ir sabiedrības atbildība mana bērna audzināšanā. Ir tik daudz likumi izdomāti, viss par bērniem, bērnu tiesības... es gribētu uzzināt.

3. Paneļdiskusija ''Vardarbība jauniešu vidū – saruna, strīds, noziegums!" – jo šī ir ļoti aktuāla tēma jauniešu vidū. Saruna, strīds, noziegums, tā tas arī notiek.

4. Saruna ''Kāda būs mūsu nākotne?'' – visi mēs gribam zināt, kāda būs mūsu nākotne. Varbūt šī diskusija ļaus ieskatīties nākotnē, ko mēs nevaram paredzēt.

5. Diskusija ''Esmu muļķis, ko tālāk?'' – nu, ko tālāk? Interesanti būtu uzzināt.

"Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka

Foto: F64

Mana izvēle šī gada festivālā "Lampa" ir svarīgās, sarežģītās, bet hroniski nenovērtētās tēmas. Par šīm tēmām ikdienā maz kurš interesējas, taču tās var ietekmēt mūsu katra nākotni. Atlases pamatā šāds kritērijs: diskusijā jāpiedalās vismaz vienam cilvēkam, kura varā ir lietas mainīt - un nav svarīgi, vai tas ir prezidents, Eiropas Komisijas viceprezidents, ministrs vai pašvaldības vadītājs. Proti, jābūt cerībai, ka no diskusijas būs kāds "sausais atlikums"!

1. Augsta līmeņa diskusija "Eiropas zaļais kurss un ekonomikas atveseļošanās pēc COVID-19 krīzes" Eiropas Savienība tuvākajos gados ieguldīs milzīgus līdzekļus savu dalībvalstu ekonomikas atveseļošanai. Uzstādījums: investīcijām jābūt "zaļām", klimatam draudzīgām. Šī ir Latvijas lielā iespēja. Augstas amatpersonas LAMPĀ diskutēs par to, kā ES līdzekļus nenotrallināt mazsvarīgām īstermiņa vajadzībām.

2. Domtelpa "Videi draudzīgs transports" dažas Latvijas pašvaldības rūpējas par to, lai transports būtu videi draudzīgs, bet lielākai daļai joprojām nav ne jausmas, kā motivēt savus iedzīvotājus biežāk izvēlēties sabiedrisko transportu, elektromobiļus, elektroskejriteņus vai velosipēdus. Cerams, ka diskusija arī skeptiķus pārliecinās par to, ka videi draudzīgs transports ir iespējams un "finansiāli pavelkams" arī Latvijā!

3. Diskusija "Vienotās atlīdzības likums - solis uz priekšu vai divi atpakaļ?" labu ideju īstenošana ir atkarīga no labiem īstenotājiem. Vai pašreizējais atalgojuma modelis ir priekšrocība vai šķērslis veiksmīgai kadru piesaistei atslēgas amatiem pašvaldībās, ministrijās, citās iestādēs? Jānis Domburs diskusijai ir sapulcinājis visas amatpersonas, kuras atbild par Latvijas valsts pārvaldes nākotni.

4. Diskusija "Kur aiziet tavi nodokļi?" Rīga un Gulbene tikko izmēģinājušas jaunu metodi, kā iesaistīt Latvijas iedzīvotājus savā darbā ļaujot iedzīvotājiem pašiem nobalsot par to, kā izmantot daļu no pašvaldības budžeta. Vai tā ir veiksmīga metode? Vai tai jākļūst par normu visās Latvijas pašvaldībās? Cik daudz pašvaldības iedzīvotājam būtu jāzina par to, kā pašvaldība tērē viņa nodokļus?

5. Diskusija "Kopā celt tiesiskumu" retā reize, kad Latvijas iedzīvotāji varēs vienkopus redzēt gan Latvijas prezidentu, gan premjeru, gan augstākās Satversmes tiesas, Augstākās tiesas un Saeimas amatpersonas. Kā jau katrā demokrātiskā valstī, attiecības starp šīm amatpersonām nedrīkst kļūt pārāk siltas galu galā tām ir savstarpēji cits citu jākontrolē un jālīdzsvaro. Kā atrast optimālo sadarbības modeli tiesiskuma jautājumos par to šī diskusija.

Televīzijas personība Maija Rozīte

Foto: Privātais arhīvs

1. Diskusija ''Ilgtspēja ikdienas ieradumos'' – jo pozitīvas pārmaiņas rodas tad, kad mainām domas par ierasto sistēmu.

2. Saruna ''Mītu atspēkošana – vegānisms'' – cik daudz mītiem par vegānismu paši mēs noticam? Laiks tos atspējot.

3. Diskusija ''Sadarbībā slēpjas spēks'' – sadarbība, sadarbošanās, darīšana kopā. Kā šo gadu laikā ir izdevies veicināt kooperācijas attīstību?

4. Diskusija ''Kur aiziet tavi nodokļi?'' – par līdzdalības budžeta principiem, to pienesumu caurspīdīgākai un iesaistošākai publiskās pārvaldes budžeta sadalei.

5. Sieviešu stendaps ''Slikti padomi, kā dzīvot labāk'' – jo dažreiz vajag arī pasmieties.

Pasākumu organizatore Sindija Vilde

Foto: DELFI

1. Diskusija. ''Zen Budisms. Meditācija'' – jo meditācija un budisms man ir aktuāls kopš brīža, kad ar to iepazinos Portugālē. Vēlējos apjaust, kā tas attīstās Latvijā.

2. Saruna. ''Karjeras transformācijas neizbēgamība'' – jo Covid-19 ieviesto noteikumu un neprognozējamības dēļ apzinos, ka jāmaina profils, lai izdzīvotu.

3. Diskusija ''Pilsētā vai laukos: kur laimīgāka bērnība?'' – bērns un viņa dzīve pilsētā vai laukos ir īpaši aktuāls jautājums, jo šobrīd esmu savas mājvietas meklējumos.

4. Diskusija ''Potenciāls un visdažādākās tā izpausmes'' – tēmā par neizmantoto potenciālu un tā izpausmēm ar liekāko interesi esmu gatava iedziļināties, jo saredzu apkārt tik daudz iespēju un potenciālu vietās un lietās, ka dažbrīd šķiet – esmu pārāk liela sapņotāja.

5. Diskusija "Kas ir labs dizains" – dizains ir viena no manām vājībām.

Dabas pētnieks un TV raidījumu vadītājs Māris Olte

Foto: LETA

1. LAMPA Interreg pārgājiens – tautā teic "Gudri *irst nav malku cirst". Nekas tā netuvina kā kopīgi veikti kilometri. Šķiet, Sarunu festivāls LAMPA to saprot.

2. Darbnīca ''Skola 2030. Pedagogu, vecāku un bērnu mijiedarbība'' – esmu uzņēmies kopā ar Līgatnes jauno līderu skolu tuvoties gaismai tuneļa galā jeb sakarīgai vides izglītībai Latvijā. Tāpēc noderēs.

3. Zīmju valodas meistardarbnīca

4. Sansusī instrumentālistu kautiņš – improvizēt nozīmē nekad nezaudēt. Stāsta, ka mūziķi pa seju dabū ļoti reti. Jāpalūko.

5. Diskusija "Pārtikas nākotne" – jo tu esi tas, ko tu ēd. Vai tam ir nākotne, pirms saeju tūbiņā ar krēmveida substanci?

"Ghetto Games" komandas pārstāve Sanda Gertnere

Foto: Publicitātes attēli

Ņemot vērā, ka mana profesija un ekspertīze saistās ar darbu ar jauniešiem, mani interesējošās diskusijas festivālā "Lampa" ir par jauniešiem aktuālām tēmām.

1. Paneļdiskusija "Vai latviešu jaunieši ārzemēs ir latvieši?" – ļoti daudz jaunu cilvēku izvēlas aizbraukt labākas dzīves un izglītības meklējumos citās valstīs, un šis ir ļoti aktuāls jautājums, jo mums Latvijā arī ir vajadzīgi jauni, ambiciozi un izglītoti jauni speciālisti, kas būtu gatavi radīt un darīt šeit uz vietas. Interesanti, kā viņi redz latvietību un vai viņi redz latvietību arī kā sadarbību ar Latvijas uzņēmumiem un Latvijas popularizēšanu savās jaunajās mītnes valstīs.

2. Diskusija "Pašnāvības Latvijā. Vai/kā es varu palīdzēt samazināt pašnāvību skaitu?" – šī ir tēma, kas pēdējos trīs gados ir ļoti skārusi manu ikdienu. Meklēju atbildes, kāpēc tā notiek un kas to veicina. Esmu pārliecināta, ka šīs diskusijas ietvaros gūsim lielāku izpratni par to, kā mēs ikdienā varam pamanīt indikācijas un reaģēt, lai jaunieši tiktu galā ar šādiem izaicinājumiem.

3. Edgars FRESH: "Vai influenceriem ir superspējas izglābt planētu?" – Edgars ir jauns un talantīgs cilvēks, kurš spēcīgi reprezentē to jauno, neatkarīgo jauniešu daļu, kuri domā par ilgtspējīgu nākotni un praktizē to, ko sludina ("practice what he preaches").

4. Diskusija "Sistēmas bērni — vai gatavi dzīvei?" – manā ikdienā sanāk strādāt ar jauniešiem, kuri nākuši no nepilnām ģimenēm un bērnu namiem. Šobrīd lielas pūles tiek pieliktas, lai pārmainītu esošo sistēmu, bet skaidrs, ka tas paņems krietnu laiku, līdz varēsim redzēt jaunizveidotās sistēmas pozitīvos augļus. Man personīgi ļoti simpatizē Deniss Stepanovs, kas ir viens no šīs diskusijas dalībniekiem, kurš pats nāk no bērnu nama un šobrīd daudz strādā ar jauniešiem, t. sk. tiem, kuri atrodas bērnu namos. Diskusijas saturs noteikti iedos atšķirīgu skatījumu, kā mums ikdienā ar šiem jauniešiem darboties.

5. Diskusija "Kā neformālā izglītība izglābs pasauli" – mana lielākā pārliecība ir par to, ka jauniešiem ir svarīgi ne tikai mācīties skolā un saņemt atzīmes, bet arī praktiski darboties, jo pārsvarā jaunieši "mācās darot" – tā ir vislabākā mācīšanās metode. Diskusija mūs izaicinās padomāt par to, kā izglītību varētu apvienot ar neformālo izglītību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!