Jaunveidojamā Rīgas domes koalīcijā tomēr diskutē par diviem vicemēriem
Foto: DELFI

Jaunveidojamajā Rīgas domes koalīcijā tomēr vēl notiek diskusijas par diviem vicemēru amatiem, izriet no partiju apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" (APP) kopīgā saraksta līdera Mārtiņa Staķa sacītā pēc tikšanās ar nacionālās apvienības "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības (NA/LRA) kopīgā saraksta politiķiem.

Taujāts, cik daudz amatu patlaban "ir uz sarunu galda", Staķis norādīja, ka ir astoņu komiteju vadītāju amati, mēra amats un divi vicemēru amati. Tas nozīmē, ka partijas savā starpā varētu dalīt kopumā 11 amatus.

Aģentūras LETA rīcībā esošajā koalīcijas sadarbības memoranda projekta pirmajā versijā gan bija norādīts, ka "uz galda atrodas desmit atbildības jomas", tostarp viena vicemēra amata vieta.

Uz to, ka domē būs divi vicemēri, cer NA/LRA frakcija. Saraksta līderis Einārs Cilinskis žurnālistiem norādīja, ka sarunu par vienu vicemēra amatu neesot bijis un aizvien tiek uzturēta iecere par diviem vicemēriem.

Jau ziņots, ka Staķa veidojamajā Rīgas domes "pārmaiņu koalīcijā" par vicemēru varētu kļūt partiju apvienības "Jaunā vienotība" mēra amata kandidāts Vilnis Ķirsis, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Partijas šodien turpina sarunas par jauno Rīgas domes koalīciju, ko paredzēts veidot no četrām frakcijām, kas iepriekšējā sasaukumā strādājušas opozīcijā.

APP sagatavotajā frakciju sadarbības memoranda projektā ietverts piedāvājums amatu sadalījumā ievērot proporcionalitātes principu saskaņā ar Donta metodi. Līdzīga metode tiek lietota arī Saeimas un pašvaldību deputātu mandātu sadalē pēc vēlēšanām, kad iegūtais balsu skaits tiek dalīts ar secīgiem dalītājiem un sadalāmo mandātu skaits tiek sadalīts pēc lielākajiem dalījumiem.

Līdz šim "uz sarunu galda" bija desmit atbildības jomas, taču šodienas sarunu rezultātā izskanējis piedāvājums pašvaldībā izveidot vēl vienu komiteju, tādējādi paplašinot sadalāmo vadošo amatu klāstu.

Pēc tikšanās ar APP pārstāvjiem, Ķirsis un topošais domnieks Kārlis Šadurskis (JV) skaidroja, ka saskaņā ar Donta metodi ievērojama arī amatu sadalīšanas secība.

Saskaņā ar šādu pieeju Staķim kā vēlēšanās lielāko mandātu skaitu ieguvušajai partijai būtu "pirmā roka", iegūstot mēra un Finanšu komitejas vadītāja amatus. Sekojoši tālāk vicemēra amats varētu tikt JV politiķis Ķirsim. JV politiķi gan uzsvēra, ka amati vēl netiekot dalīti.

Uz jautājumu, vai Ķirsis var apstiprināt, ka viņš ir pirmais pretendents uz vicemēra amatu, politiķis atbildēja: "Pēc Donta metodes sanāk, ka jā."

Taču viņš atkārtoti uzsvēra, ka par konkrētu amatu sadali un personālijām šobrīd neesot runa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!