'Latvijā ir nopietns Covid-19 uzliesmojums' – Kariņš un Ģirģens vēršas pie iedzīvotājiem un 'varoņiem ar selfijiem'
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) aicinājis Latvijas iedzīvotājus Covid-19 izplatības dēļ ierobežot savus sociālos kontaktus. Viņam pievienojies arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV), kurš mudinājis ievērot noteikumus un īpaši asi vērsies pret "varoņiem" ar selfijiem no veikala vai autobusa bez sejas maskas.

Premjers mikroblogošanas vietnē "Twitter" uzsvēra, ka Latvijā ir nopietns Covid-19 uzliesmojums.

"Mēs varam apturēt Covid-19, sekojot drošības pasākumiem - mazgājot un dezinficējot rokas, ieturot divu metru distanci un nēsājot maskas," akcentēja politiķis.

Kariņš aicina iedzīvotājus turpmāk ierobežot savus sociālos kontaktus, lai nepieļautu, ka "vīruss atņem mūsu līdzcilvēkus".

Savukārt iekšlietu ministrs uzsver, ka "Covid-19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem simptomiem vai komplikācijām. Manā paziņu lokā viena persona ir mirusi, viena atrodas karantīnā. Tā nav nekāda izklaide, izslimot šo "zarazu"," viņš raksta.

"Kaut arī neesmu masku cienītājs, ārtelpās un darbā nenēsāju masku, tomēr cenšos izvairīties no masveida pulcēšanās vietām, vakar ieejot benzīntankā uz tām 5 minūtēm uzliku pašdarinātu masku. Neviens loceklis man no tā nenokrita, arī nejutos noniecināts vai aizskarts. Pie tam jūtos neomulīgi, kad kāds tuvumā klepo, puņķojas vai šķauda. Es apzinos, ka šāda veida epidemioloģiskās drošības prasības par maskām veikalos, sabiedriskā transportā utt. noteiktas uz 2 nedēļām, un ja situācija uzlabosies, pats MK cīnīšos PRET obligātu prasību nēsāt maskas. Šādai prasībai būtu jābūt rekomendējošai, jo pašdistancēšanās prasība 2m, roku mazgāšana bija, ir un būs pamatprasības," "Facebook" raksta ministrs.

"Anarhistiem vai "varoņiem" ar selfijiem no veikala vai autobusa bez maskas... Ja jau tiešām vēlieties līdz galam būt varoņi, atrodiet, kādu draugu karantīnā ar Covid-19 diagnozi. Apskaujies, samīļojies un tad dokumentējiet savu pieredzi. Dalieties ar video par inficēšanās pieredzi un slimības gaitu. Vēlams pēc apskaušanās un samīļošanās pa tiešo doties uz mājām. Neapdraudiet citus, kas nevēlās inficēties. Par nakts diskotēku apmeklētājiem bez galvas labāk neizteikšos," sacījis Ģirģens.

"Vispār jau Austrumeiropā ir tāds "pohujisma" gēns. Joprojām kaut kur klejo tas PSRS kolhoza sindroms... Kamēr pats, vai ģimenē nenoliksies gar zemi, tikmēr var selfijoties. Cienītie, es nevienu nenosodu. Tikai dalos ar pieredzi un faktiem. Es neesmu ne konspirāciju teoriju atbalstītājs, ne Covid-19 noliedzējs, neizplatu murgainus stāstus par obligātu čipošanu, vakcinēšanu. Tai pat laikā nekrītu otrā galējībā - nēsāt masku ar smaidu uz lūpām un mazgāties dezinfekcijas līdzekļos," raksta ministrs.

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu. Ja tev ir vēlme - paraksties par neuzticības izteikšanu valdībai, nevis tēlo varoni pustukšā veikalā, autobusā vai benzīntankā. Ja tev ir idejas, kā uzlabot valdības darbu vai kā risināt vienu vai otru problēmu, strādājam kopā. Piesekojies manam facebook kontam, un piesaki savas idejas, kā uzlabot valsti. Divas nedēļas mēs varam pamēģināt būt piesardzīgi, noslēdz ministrs.

Kā ziņots, pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 58 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati. Aizvadītajā diennaktī arī mirusi ar Covid-19 inficēta persona vecuma grupā no 70 līdz 75 gadiem.

Baltijas valstīs visaugstākie divu nedēļu kumulatīvie saslimstības ar Covid-19 uz 100 000 iedzīvotāju rādītāji patlaban ir Latvijā. Latvijā kumulatīvais rādītājs ir 71,51, Lietuvā - 70,15, bet Igaunijā - 35,85. Atšķirībā no Lietuvas un Latvijas, Igaunijas kumulatīvais saslimstības rādītājs šonedēļ pakāpeniski samazinās.

Pēdējās diennakts laikā veikti 2690 Covid-19 izmeklējumi, tikmēr līdz šim Latvijā kopumā veikts 390 971 izmeklējums, saslimušas 3450 personas, bet 1329 - izveseļojušās.

Pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem pagājušajā diennaktī bijis 2,1%. SPKC iepriekš skaidrojis, ka šis rādītājs Eiropas Savienībā tiek uzskatīts par būtisku, jo, tam pārsniedzot 3% robežu, slimības izplatība uzskatāma par strauju un nekontrolētu.

Vadoties pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, pagājušajā diennaktī stacionēti kopumā septiņi Covid-19 pacienti. Kopumā stacionāros ārstējas 72 pacienti, no kuriem 66 ar vidēji smagu slimības gaitu, bet seši ir ar smagu slimības gaitu. Kopumā no stacionāra izrakstīti 284 pacients, starp kuriem ir gan atlabušie, gan mirušie.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!