Valsts prezidents Egils Levits izsludinājis grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kas paredz, ka no 20.novembra par mutes un deguna aizsega nelietošanu normatīvajos aktos paredzētajos gadījumos piemēros brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50 eiro.
Tāpat no likuma grozījumiem izriet, ka valsts sagādātos individuālos aizsardzības līdzekļus jeb maskas maznodrošinātajiem no 20.novembra būs jāizdala pašvaldību iestādēm.
Likumā arī noteikts līdzīgs regulējums, ka pašvaldības nodrošina, ka no 20.novembra trūcīgām un maznodrošinātām personām ir pieejami mutes un deguna aizsegi. Kā skaidroja Tieslietu ministrijas pārstāve Laila Medina, šai vajadzībai ir paredzēts iegādāties vairākkārt lietojamās maskas divu eiro vērtībā, kuras varēs mazgāt vismaz 30 reizes.
Kā datums masku izdalīšanai noteikts 20.novembris, jo masku lielo iepirkumu paredzēts veikt līdz 15.novembrim.
Valsts prezidents izsludinājis arī grozījumus likumā "Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā". Grozījumi paredz, ka par vienu gadu pagarina termiņu e-veselības funkcijas ieviešanai, kas ļaus cilvēkam šajā sistēmā izteikt viņa gribu sava ķermeņa un orgānu izmantošanai pēc nāves.
Šo funkciju e-veselības platformā tagad paredzēts ieviest 2022.gada 1.februārī.
Ja informācijas sistēmā nebūs ziņu par mirušā cilvēka gribu aizliegt vai atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus pēc nāves, ārstniecības iestādei būs pienākums noskaidrot mirušās personas izteikto gribu no viņa tuvākā klātesošā piederīgā vai arī, sazinoties ar tuvākajiem piederīgajiem, ja viņi nav klātesoši. Tuvāko piederīgo sniegto informāciju fiksēs donora medicīniskajos dokumentos. Ja tuvāko piederīgo sniegtā informācija ir pretrunīga, tad mirušās personas ķermeni, audus un orgānus izmantot aizliegts.
Ja informācija par personas gribu nav fiksēta informācijas sistēmā, kā arī to nevar sniegt tuvākie piederīgie, ir prezumējama mirušā cilvēka piekrišana pēc nāves atļaut izmantot savu ķermeni, audus un orgānus, nosaka likums.
Tāpat izsludināti arī grozījumi Dziesmu un deju svētku likumā, kas paredz, ka Ministru kabinets būs tiesīgs pieņemt lēmumu par 2020.gadā ar Covid-19 izplatību saistītās epidemioloģiskās situācijas dēļ nenotikušo XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi laikā līdz 2021.gada beigām, nodrošinot tās atbilstību normatīvajos aktos saistībā ar Covid-19 izplatību noteiktajiem ierobežojumiem, piesardzības pasākumiem un prasībām attiecībā uz pulcēšanos iekštelpās un ārtelpās organizētos publiskajos pasākumos.