Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) uzsver – jārīkojas atbildīgi, gan gaidot sava Covid-19 testa rezultātus, gan uzzinot par kontaktpersonas statusu vai pozitīvu Covid-19 testu. Epidemiologi skaidro, kā rīkoties dažādās situācijās, vēl pirms sagaidīts zvans no SPKC speciālista un veikta epidemioloģiskā izmeklēšana, portālu "Delfi" informēja SPKC.
Lai ierobežotu Covid-19 infekcijas tālāku izplatību, ir svarīgi atbilstoši rīkoties un sniegt epidemiologiem precīzu informāciju.
Latvijā kontaktpersonas statuss šobrīd ir noteikts aptuveni 10 500 cilvēku. Pagājušajā nedēļā bija 1 458 jauni Covid-19 pacienti, epidemiologiem bija jāsazinās ne tikai ar šiem cilvēkiem, bet arī ar aptuveni 5 300 šo inficēto cilvēku kontaktpersonām. Var gadīties, ka vēl pirms epidemiologa zvana jau ir zināms par savu inficēšanos ar Covid-19 vai pastāv iespēja būt saslimušā kontaktpersonai, ja dzīvo kopā ar inficēto vai iepriekšējās dienās ir kopā pavadīts laiks.
Jaunatklātie Covid-19 pacienti SPKC speciālista zvanu šobrīd saņem aptuveni 24-36 stundu laikā, bet inficēto kontaktpersonas – vēl pēc tam, jo vispirms jānoskaidro šo personu loks.
Ja Covid-19 tests ir pozitīvs
Ja ir saņemts pozitīvs testa rezultāts, kas apliecina Covid-19 infekciju, jāpaliek mājās – nedrīkst doties uz darbu, veikalu vai citām sabiedriskām vietām. Jāsazinās ar cilvēkiem, ar kuriem dzīvo kopā – ja viņi jau devušies uz darbu vai skolu, jālūdz viņus atgriezties mājās, jo, iespējams, šie cilvēki ir tuvās kontaktpersonas. Uzzinot atbildi par pozitīvu Covid-19 testu, jāpiezvana savam ģimenes ārstam, lai konsultētos par veselības stāvokli un jāseko ārsta norādījumiem, skaidro SPKC.
Gaidot epidemiologa zvanu, jāsagatavojas sarunai. Speciālists jautās, kad parādījās pirmie slimības simptomi, kur būts pēdējo divu nedēļu laikā un ar kuriem cilvēkiem bijis ciešs kontakts, tuvāk par diviem metriem un ilgāk par 15 minūtēm, divas dienas pirms parādījušies simptomi. Gaidot SPKC zvanu, ieteicams sagatavot iespējamo kontaktpersonu sarakstu un kontakttālruņa numurus.
Šeit ir pieejami jautājumi, lai būtu vieglāk sagatavoties. Arī turpmāk ir ļoti būtiski sekot speciālistu ieteikumiem. Šeit var izpētīt, kāda ir pareiza rīcība ar Covid-19 saslimušajiem.
Ja esi iespējama kontaktpersona
Kontaktpersonas epidemiologs nosaka pēc sarunas ar inficēto personu. Ja pastāv iespējamība, ka bijis ciešs kontakts ar kādu inficēto, bez vilcināšanās jāierobežo kontaktus ar citiem un jāpaliek mājās, novērojot savu veselības stāvokli. Mājinieki, kas dzīvo kopā ar kontaktpersonu, var turpināt ikdienas gaitas, taču iespēju robežās arī viņiem ieteicams vienoties ar darba devēju par attālināto darbu līdz situācijas precizēšanai un ieteicams novērot veselību.
Epidemiologs ar kontaktpersonām sazinās pēc saslimušā iztaujāšanas. Atsevišķos gadījumos, kad saslimšana atklāta kolektīvā (piemēram, darbā, bērnudārzā, skolā u.tml.), informāciju par turpmāko rīcību epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām var nodot iestādes vadība, savukārt SPKC sazināsies ar šo kontaktpersonu ģimenes ārstiem. Epidemiologu noteiktajām kontaktpersonām ārsts var izsniegt darbnespējas lapu uz laiku, kas būs jāpavada mājas karantīnā.
Kā rīkoties, ja SPKC tomēr nepiezvana?
Iespējams, ar Covid-19 inficētais cilvēks epidemiologam nav norādījis visas potenciālās kontaktpersonas. Ja ir pārliecība, ka būts ciešā kontaktā ar saslimušo, jāsazinās ar SPKC.
SPKC speciālisti ir sagatavojuši arī konkrētas norādes, kas jāievēro kontaktpersonām.
Kā rīkoties, ja ilgi jāgaida Covid-19 tests?
Šobrīd var būt situācijas, kad, piemēram, ārpus Rīgas cilvēkiem ar saslimšanas simptomiem ir jāgaida vairākas dienas, lai veiktu Covid-19 testu. Šajā laikā ir jāpaliek mājās un nevajadzētu doties uz darbu, neatkarīgi no tā, vai ir novērojami saslimšanas simptomi, vai nekādu simptomu nav. Ja novērojami saslimšanas simptomi, jāsazinās ar ģimenes ārstu par turpmāko rīcību. Ja ir bijis kontakts ar saslimušo, arī gaidot sava testa rezultātus, nevajadzētu iet uz darbu, apmeklēt pasākumus, publiskas vietas u.tml. Šeit var iepazīties ar ieteikumiem, kā rīkoties, gaidot Covid-19 testa rezultātu.
Pēdējā diennaktī veikti 7564 Covid-19 testi, reģistrēti 367 jauni saslimšanas gadījumi, kā arī trīs nāves gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.