Delfi foto misc. - 77247
Foto: LETA

Par vardarbīgām situācijām, kuras piedzīvo cilvēki ar atšķirīgu seksuālo orientāciju, Tiesībsarga birojam tiek ziņots ļoti reti, tomēr Tiesībsargs apzinās šo problemātiku un arī aicina tiesībsargājošās iestādes pievērst lielāku uzmanību naida runas un naida noziegumu identificēšanas, kvalifikācijas un izmeklēšanas jautājumiem, "Delfi" norādīja iestādē. "Psiholoģiski var saprast, ka cilvēki nevēlas ziņot, tomēr par šiem pārkāpumiem nedrīkst klusēt un ir jāziņo," uzsver Tiesībsarga biroja pārstāve Liena Eisaka. Savukārt LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka" portālu "Delfi" iepazīstināja ar naida runas monitoringa sociālajos tīklos rezultātiem – pēc saņemtajiem ziņojumiem policija jau uzsākusi deviņus kriminālprocesus.

Naida runas monitoringu sociālajos tīklos "Mozaīka" veica posmā no 2020. gada marta līdz 2020. gada septembrim, tā laikā analizēja komentārus sociālajos tīklos "Facebook", "Twitter", "Draugiem.lv" un "Youtube." Monitoringa veicēji saņēma ziņa kopā par 304 naida runas saturošiem komentāriem, no tiem visvairāk (233) sociālajā tīklā "Facebook". Tos iedalīja šādās kategorijās: aicinājums noslepkavot vai iznīcināt (34 komentāri). aicinājums uz vardarbību (24), aicinājums ierobežot tiesības (44), rupjības vai stereotipizācija (202).

Saņēmuši ziņojumus, sociālie mediji veica publiskā ieraksta pārbaudi un lēma par ieraksta atbilstību lietošanas noteikumiem. Pārkāpumu gadījumā publiskos ierakstus dzēsa un padarīja nepieejamus. "Novērota pozitīva tendence, ka sociālie mediji ir dzēsuši vai padarījuši publiski nepieejamu lielāko daļu no publiskajiem ierakstiem, par kuriem tika iesniegts ziņojums – 84,5%," stāsta pētījuma veicēji "Mozaīka."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!