Jāatgādina, ka valdība Veselības ministrijas (VM) sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par prioritāri vakcinējamām personu grupām" skatīja gan otrdien, gan ceturtdien, kad tas tika nedaudz koriģēts. Paredzēts, ka arī jaunnedēļ un turpmākajā vakcinācijas procesā tas būs elastīgs un to varēs mainīt.
Turpinot sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, plānots vispirms vakcinēt astoņas prioritārās grupas. Šobrīd noris darbs pie pirmo divu grupu vakcinēšanas: tiek vakcinēti veselības aprūpes darbinieki, ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, kā arī augstākās amatpersonas.
Plānots, ka pēc tam tiks vakcinēti seniori, personas ar hroniskām slimībām, izglītības iestāžu, operatīvo dienestu un speciālo iestāžu darbinieki, kā arī dažādu nozaru prioritāro iestāžu pārstāvji.
Tālāk portāls "Delfi" apkopo, kas ir šie dažādo sektoru kritiskie darbinieki, no kuriem lielāko daļu plānots vakcinēt gada trešajā ceturksnī, savukārt mazāko – jau otrajā ceturksnī.
Aizsardzība
Aizsardzības ministrija (AM) ir informējusi VM, ka prioritāri vakcinējamā grupā nozarē kopumā sastāda 11 721 darbinieku, kas ir Nacionālo bruņoto spēku profesionālā dienesta karavīri un zemessargi.
Attiecībā uz pārējām aizsardzības nozares institūcijām – AM, Valsts aizsardzības un militāro objektu iepirkumu centru, Jaunsardzes centru, Valsts aizsardzības un loģistikas iepirkumu centru, Latvijas kara muzeju, Latvijas ģeotelpiskās informācijas aģentūru – tika veikta darbinieku aptauja par to, kuri vēlas saņemt vakcīnu. Tika identificēti 465 darbinieki no visām nozares iestādēm, kuri vēlas vakcīnu saņemt.
Ministrijas Preses nodaļas vadītāja Anete Gnēze norāda, ka par šo AM ir informējusi VM un atzīmējusi, ka šai darbinieku grupai ir zemāka prioritāte attiecībā uz vakcinēšanos. Ministrija nav norādījusi, ka šie darbinieki ir liekami kategorijā "kritiski svarīgie darbinieki". Noteikt, kurā kategorijā ievietot šos 465 darbiniekus, ir VM kompetencē.
Gan prioritāro, gan zemākas prioritātes darbinieku vakcināciju aizsardzības resors nodrošinās pats, lai atslogotu civilo medicīnas sistēmu.
Ārlietas
1924 personas kā kritiski nozīmīgas ir norādījusi Ārlietu ministrija (ĀM). Skaitu veido vairāk nekā 850 Ārlietu diplomātiskā un konsulārā dienesta darbinieki, jo viņi nevar pilnībā strādāt no mājām un ir nepieciešams piemēroties dažādiem darba apstākļiem. Līdz ar to vakcīnas jūlijā saņems tie Latvijas diplomāti ārvalstīs, kuriem jānodrošina pārstāvniecību nepārtraukta darbība, kā arī viņu ģimenes locekļi.
Tāpat vakcīnu saņems tie ĀM darbinieki, kuru pienākumos ir doties komandējumos, nogādāt diplomātisko pastu, organizēt un piedalīties klātienes ārvalstu vizītēs, kā arī klātienē pieņemt dokumentus.
Tajā skaitā ir arī līdz 20 Latvijas civilo ekspertu, aptuveni 950 Latvijā akreditēto ārvalstu pārstāvju un viņu ģimenes locekļu, kā arī aptuveni 100 ministrijas sadarbības partneru, kuri dodas uz ārzemēm, lai nodrošinātu pārstāvniecību ēku apsaimniekošanu un remontdarbus.
Ekonomika
Ekonomikas ministrija (EM) prioritāri vakcinējamo personu grupās ir aicinājusi iekļaut 114 932 personas, no kurām absolūti lielākā daļā – 108 000 – ir Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgo eksportējošo uzņēmumu darbinieki.
Tāpat prioritāri vakcinējamo personu lokā EM ir aicinājusi VM iekļaut 6932 Latvijai kritiski nozīmīgo energoapgādes un IKT nozares uzņēmumu darbiniekus, kā arī EM padotībā esošo tirgus uzraudzības iestāžu darbiniekus.
Finanses
Finanšu ministrija kā sektoram kritiski svarīgus norādījusi 284 darbiniekus. Tie ir cilvēki, kuri visvairāk pakļauti inficēšanās riskam un to pildāmās funkcijas ir būtiskas, lai nepārtrauktu funkcionēt valsts. Jāpiemin, ka to sastāvā nav VID darbinieku – tās paredzēts vakcinēt ātrāk – gada otrajā ceturksnī.
Kā norāda ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis, sarakstā ir iekļautas 173 personas, kas nodrošina Latvijas energoapgādes drošumu (AS "Augstsprieguma tīkls", AS "Conexus Baltic Grid"). Tāpat sarakstā iekļautas 111 tās resora personas, kuras komunicē ar Eiropas Komisiju, sniedzot pārliecību, ka ES investīcijas Latvijā ir likumīgas un atbilstīgas noteiktajiem pamatprincipiem, kā ar specifiskiem atbalsta noteikumiem.
"Nodarbinātie dodas vizītēs uz vietas, kur tiek veiktas pārbaudes, kā arī viņu darbs ir saistīts ar projektu īstenošanas pārbaudēm objektos. Pienākumus nevar veikt attālināti, jo jādodas pārbaudēs uz konkrētiem objektiem un pārbaužu rezultāti saitīti ar ES līdzekļu administrēšanu, kā arī personas, kuras veic uzraudzību nozīmīgu attīstības projektu īstenošanas vietās (būvuzraudzība un darba drošības aizsardzība)," skaidro Jarockis.
Iekšlietas
Paredzēts, ka trešajā ceturksnī tiks vakcinēt 1250 iekšlietu sektoram kritiski svarīgie darbinieki. Jāpiebilst, ka operatīvo dienestu, piemēram, Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, darbinieki tiks vakcinēti iepriekš, uzreiz pēc senioriem – šā gada otrajā ceturksnī.
Iekšlietu ministrijas (IeM) pārstāvis Māris Zariņš skaidro, ka iekšlietu resorā prioritāri nepieciešams nodrošināt vakcināciju personālam, kam darba pienākumu specifikas dēļ nav iespējams ievērot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus, kam nav iespējams attālināts darbs, un kas ir svarīgi nepārtrauktai iestāžu funkcionēšanas nodrošināšanai un pakalpojumu sniegšanai sabiedrībai.
Plānots, ka trešajā ceturksnī tiks vakcinēti 600 Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes darbinieki, 100 Iekšējā drošības biroja darbinieki, 200 Nodrošinājuma valsts aģentūras darbinieki un 200 IeM Informācijas centra darbinieki.
Tāpat tiks vakcinēti IeM veselības un sporta centra darbinieki, kas pamatā veic klientu – fizisko personu apkalpošanu un klientu klātienes psiholoģiskās un medicīniska rakstura konsultācijas, un Finanšu izlūkošanas dienesta nodarbinātie.
Kultūra
Kultūras ministrijas (KM) kā sektoram kritiski svarīgus norādījusi 4790 personas, no kurām aptuveni 2300 ir masu mediju nozarē nodarbinātie, bet 2500 – kultūras nozarē strādājošie. KM skaidro, ka mediju nozarē nodarbinātās personas, kurām ir kritiska nozīme mediju darbības nepārtrauktības nodrošināšanā un kuriem darba pienākumu specifikas dēļ nav iespējams ievērot visus epidemioloģiskos drošības pasākumus, apzinātas, sadarbojoties ar Latvijas Preses izdevēju asociāciju, Latvijas Radio, Latvijas Televīziju, Latvijas Raidorganizāciju asociāciju un Latvijas Žurnālistu asociāciju.
Savukārt kultūras nozarē plānots vakcinēt to profesionālo skatuves mākslas kolektīvu darbiniekus, piemēram, profesionālo teātru, koncertorganizāciju, kuru darba specifika un mobilitāte rada paaugstinātus epidemioloģiskos riskus.
Paredzēts, ka daļa – 1600 – no kultūras nozares kritiskajiem darbiniekiem tiks vakcinēta jau 5. prioritārajā grupā, savukārt pārējie – 7.
Labklājība
Lai gan sākotnēji Labklājības ministrija (LM) kā prioritāri vakcinējamu bija norādījusi 7291 personu, ministrija jau lūgusi VM šo skaitu palielināt līdz 20 606 personām.
Kā skaidro LM Metodiskās vadības un kontroles departamenta direktores vietniece Agnese Jurjāne, sociālo pakalpojumu sniedzēji savu darbu nevar pārtraukt – tie strādā ar visievainojamākajām sabiedrības grupām.
Pēc aptaujas principa tika izveidots to cilvēku saraksts, kuri labklājības nozarei ir kritiski svarīgi. Tie ir 1729 sociālā dienesta darbinieki, 398 bāriņtiesu darbinieki, 1366 sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri pēc ceturtdien valdībā iesniegtā atjaunotā dokumenta pie vakcīnas varētu tikt ātrāk – šā gada otrajā ceturksnī.
Tāpat LM kritiski svarīgo personu sarakstu veido 11 129 asistenti, kā arī 7350 citi pakalpojumu sniedzēji (izņemot sociālās aprūpes centrus) – krīžu audžuģimenes, "Latvijas Sarkanā krusta" darbinieki, Rīgas sociālo pakalpojumu sniedzēji, LM līgumorganizācijas un pakļautībā esošās iestādes.
No saraksta atsevišķi ir izdalīti 2757 ilgstošās sociālo aprūpes centru darbinieki un 8737 klientu, kuru vakcinācija jau ir uzsākta. Līdz ar to pavisam kopā LM lūdz prioritāri vakcinēt 32 100 personas.
Vide un pašvaldību vēlēšanas
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija iekļāvusi 177 Valsts vides dienesta (VVD) vides inspektorus prioritārajā personu grupā.
Ceturtdien uzlabotais kritiski nozīmīgo personu saraksts liecina, ka šie darbinieki varēs vakcinēties jau šā gada otrajā ceturksnī, nevis jūlijā, kā bija paredzēts otrdien valdībā izskatītajā personu sarakstā.
Tāpat pie potēm pret Covid-19 otrajā ceturksnī varētu tikt 5000 pašvaldību vēlēšanu norisē iesaistīto darbinieku.
Kā skaidro ministrijā, VVD inspektori iekļauti prioritārajā grupā, jo viņi, veicot profesionālos pienākumus, regulāri dodas inspekcijās uz objektiem un piedalās avārijas situāciju novēršanā, kā arī identificē un aiztur vides un dabas normatīvā regulējuma pārkāpējus.
Darba specifika inspektoriem ir neizbēgamā tiešā, fiziskā kontaktā ar citām personām – kolēģiem, citu institūciju darbiniekiem, piemēram, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem, kā arī likumpārkāpējiem, uzsver ministrijā.
Satiksme
Ziņojumā 5. prioritāri vakcinējamajā grupā ir iekļauti 259 satiksmes nozarei kritiski svarīgie darbinieki, savukārt 7. prioritāri vakcinējamajā grupā – 8788.
Kā skaidro Satiksmes ministrijas (SM) pārstāve Baiba Gulbe, sagatavotajā sarakstā ir iekļauti ministrijas kapitālsabiedrību, padotības iestāžu un transporta nozares darbinieki, kuriem ir kritiska nozīme transporta un sakaru nozares darbības nepārtrauktības un valsts nozīmes infrastruktūras nepārtrauktas darbības nodrošināšanai.
Lielākās personu grupas ir sauszemes, dzelzceļa un gaisa satiksmes, pasta pakalpojumu nodrošināšanu un ar kuģošanas satiksmi saistīti darbinieki.
Tie ir darbinieki, kuriem savu darba pienākumu veikšanai ir tiešs kontakts ar cilvēkiem, bet nav iespējams nodrošināt norobežojumu vai distancēšanos. No sarakstā iekļautajām grupām vislielākā personu grupa (vairāk nekā 2600), ir sabiedriskā transporta jomas darbinieki.
Sports
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir lūgusi VM prioritāri vakcinējamo personu lokā, 5. grupā, iekļaut 215 Tokijas Olimpisko un Paralimpisko spēļu dalībniekus, kandidātus un apkalpojošos sporta darbiniekus, kā arī 60 Latvijas vīriešu hokeja izlases sportistus un apkalpojošos sporta darbiniekus.
Savukārt 7. grupā IZM ir lūgusi iekļaut 1500 sporta sektoram kritiski svarīgos darbiniekus – sportistus un apkalpojošos sporta darbiniekus.
Tieslietas
Tieslietu ministrija (TM) apzinājusi 2370 personas, kuras būtu prioritāri vakcinējamas.
TM norāda, ka izvēlēti tie cilvēki, kuri strādā tiešā saskarē ar klientiem un kuru darbības nepārtrauktība ir jānodrošina.
Vakcīnas vasarā saņemtu tādu TM pakļautībā esošo iestāžu darbinieki kā 1244 tiesneši un tiesu darbinieki, 280 notāri un viņu palīgi, 130 tiesu izpildītāji un palīgi, 400 prokurori un prokuratūras darbinieki, kā arī 146 Valsts zemes dienesta darbinieki, kuri sniedz pakalpojumus klientu atrašanās vietās, piemēram, kadastrālo uzmērīšanu.
Šajā skaitā gan neietilpst TM pārraudzībā esošo reliģisko organizāciju darbinieki, jo tie sarakstā ir izdalīti atsevišķi. Gatavību potēties izrādījušas 1229 garīgās un kalpojošās personas.
Veselība
Kā norāda Veselības ministrijas (VM) preses sekretāre Sintija Gulbe, VM sarakstā iekļautie 100 kritiskie darbinieki ir tās amatpersonas un speciālisti, kuri atbild par ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu darbības nepārtrauktības nodrošināšanu – tie būtu VM, Nacionālā veselības dienesta, Zāļu valsts aģentūras, Veselības inspekcijas un Slimību profilakses un kontroles centra darbinieki.
Zemkopība
Informāciju par prioritāro vakcinējamo personu skaitu VM precizējusi arī Zemkopības ministrija. No sākotnēji sarakstā iekļautajiem 1146 darbiniekiem, kuru saslimšanas ar Covid-19 gadījumā tiktu traucēta nozīmīgu lēmumu pieņemšana, valstij svarīgu uzdevumu izpilde un pakalpojumu sniegšana, saraksts tika precizēts, iekļaujot arī tās personas, kuras piedalās klientu apkalpošanā un pārbaužu vai kontroļu veikšanā, kur nevar ievērot fiziskās distancēšanās prasības.
Tomēr galīgo sarakstu ZM ir samazinājusi līdz 1113 personām, iekļaujot sarakstā 223 Lauku atbalsta dienesta, 243 Pārtikas un veterinārā dienesta, 63 Valsts meža dienesta, 35 Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras, 54 Valsts augu aizsardzības dienesta, 16 Lauksaimniecības datu centra, 21 VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi", trīs VSIA "Meliorprojekts", 146 "Bior", 295 Latvijas Lauksaimniecības universitātes, divus Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" un 12 ZM darbiniekus.
Vienlaikus ZM ir apzinājusi tos darbiniekus ministrijā un tās pakļautībā esošajās iestādēs, kuri būtu gatavi vakcinēties, ja tiktu organizēta potēšanās centralizēti darba vietā, bet kuri nepieder pie prioritārajām grupām. To skaits būtu 1984 personas.