Artūrs Toms Plešs
Foto: F64

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP!) trešdien, tiekoties ar Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona (AAR) pašvaldībām, norādīja uz vairāku pašvaldību konkrētu rīcību trūkumu, lai nodrošinātu bioloģiski noārdāmo atkritumu (BNA) šķirošanas sistēmas nekavējošu ieviešanu. Virkne Pierīgas AAR pašvaldības nav izveidojušas dalītās BNA vākšanas sistēmas un pārkāpj normatīvajos aktos noteikto, tādējādi nesniedzot iespēju samazināt arī mājsaimniecību izdevumus par atkritumu savākšanu.

"Ministrija aktīvi seko līdzi, lai bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītā vākšana Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā tiktu ieviesta atbilstoši normatīvajos aktos minētajam. Tomēr arvien, apkopojot informāciju, secinām, ka ne visas pašvaldības šīs prasības ievērojušas, lai gan par dalītās atkritumu vākšanas sistēmas ieviešanas nepieciešamību bija informētas jau 2018. gadā. Nav pieļaujami, ka tagad, 2021. gadā, kad BNA sistēmai ir jāuzsāk darbība visā Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā, virkne pašvaldību joprojām par šī pakalpojuma izveidi pat nav lēmušas un iedzīvotājiem to nav nodrošinājušas. Atkritumu dalīta vākšana ne vien būs ieguvums sakoptākas vides jomā un radīs jaunas tautsaimniecības nozares un darba vietas, atkritumus pārstrādājot, bet arī ļaus mājsaimniecībām samazināt izmaksas par atkritumu izvešanu. Tāpat tām pašvaldībām, kurās atkritumu dalītā vākšana nodrošināta ir daļēji, nekavējoties šis pakalpojums jānodrošina tieši tādā apmērā, kā to paredz normatīvie akti," teic Plešs.

Pierīgas AAR ietilpst 22 pašvaldības. Ministrija norāda, ka salīdzinoši sekmīga BNA dalītās vākšanas sistēmas attīstība panākta 6 pašvaldībās. Proti, ir noteikta prasība pašvaldības saistošajos noteikumos, izvietoti šķirošanas konteineri, kā arī laukumi atkritumu pieņemšanai visiem BNA, nodrošinātas dažādas situācijai piemērotas savākšanas metodes, kā arī par jaunajām iespējām un pienākumiem informēti iedzīvotāji. Sanāksmē panākta vienošanās, ka tajās pašvaldībās, kur sistēma vēl tomēr pilnveidojama, tas tiks izdarīts līdz šī gada 1. aprīlim. Tāpat ministrs atgādināja, ka katra pašvaldība ir tiesīga izstrādāt savai teritorijai atbilstošāko sistēmu, taču stingri ievērojot konkrētajos normatīvajos aktos noteikto. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir bijusi atvērta komunikācijai un gatava arī turpmāk konsultēt pašvaldības, lai tās izveidotu labākos risinājumus BNA dalītās vākšanas sistēmai un novērstu konstatētos trūkumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!