Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) izsludinātajā astronautu atlasē piedalās 81 kandidāts no Latvijas, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).
Savukārt kopumā pieteikušies vairāk nekā 22 000 kandidātu no visām EKA dalībvalstīm un asociētajām dalībvalstīm.
IZM norādīja, ka šie pretendenti ir iesnieguši medicīnisko izziņu un aizpildījuši tiešsaistes pieteikuma veidlapu - 2008. gadā šādu pieteikumu skaits bija 8413.
Kā skaidroja ministrijā, Latvijai šī bija pirmā iespēja piedalīties EKA astronautu programmā, un vēlmi kļūt par astronautu izteicis 81 pretendents no Latvijas: 60 vīrieši (74,1%) un 21 sieviete (25,9%).
Šī gada astronautu programmā kopumā pieteikušās 5419 sievietes (24%), kas ir par 8,7% vairāk nekā 2008.gadā, kad no visiem pretendentiem tikai 15,3% bija sievietes.
Šī gada EKA pirmo reizi izsludināja paraastronautu atlasi, uz kuru varēja pieteikties kandidāti ar fizisku invaliditāti. Šai vakancei saņemti vairāk nekā 200 pieteikumu, tajā skaitā divi vīrieši un viena sieviete no Latvijas vēlas piepildīt sapni kļūt par astronautu. Plānots, ka veiksmīgais kandidāts sadarbosies ar EKA, lai izstrādātu pielāgojumus, kas nepieciešami, lai šāds astronauts nākotnē varētu strādāt kā profesionāls apkalpes loceklis kosmosa misijā.
Izraudzītie astronautu kandidāti tiks paziņoti 2022. gada beigās, noslēdzoties sešu posmu atlases procesam. Pirmajā posmā notiks pieteikumu izvērtēšana, pamatojoties uz visiem iesniegtajiem dokumentiem, pieteikuma veidlapu un vērtēšanas anketu. Pieteikumiem astronauta (ar fizisku invaliditāti) vakancei tiks veikts arī medicīniskās informācijas novērtējums. Katra posma beigās kandidātiem tiks paziņots, vai viņu pieteikums ir sekmīgi ticis nākamajā posmā.
Kā ziņots, ja no Latvijas tiks izraudzīti pretendenti astronautu profesijai, tiem būs jāpiedalās sešos atlases procesos un pirmajā lidojumā viņi varētu piedalīties ne agrāk kā pēc četriem gadiem.
Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins stāstīja, ka jaunajiem astronautiem ir jārēķinās, ka astronauta darbs ir ļoti smags, vidēji 12 stundu darbs dienā un personīgais laiks būs ierobežots, tāpēc svarīga ir spēcīga motivācija.
EKA meklē "karjeras astronautus", kuri būs pilnas slodzes darbinieki un piedalīsies vismaz četrās līdz sešās lielās, ilgstošās misijās. Savukārt "projektu astronautiem" jārēķinās, ka viņi nebūs pilna slodzes darbinieks un piedalīsies tikai konkrētās misijās. Kopumā nepieciešami 20 šādi astronauti.