Policisti Lubānā sagandē koncertu, priekšnesuma laikā pārbaudot Covid-19 sertifikātus, vēsta Latvijas Radio
Foto: LETA

Pagājušajā nedēļas nogalē brīvdabas koncertā Lubānā policisti priekšnesuma laikā sākuši apmeklētājiem aktīvi pārbaudīt Covid-19 sertifikātus, tādējādi radot nepatīkamus mirkļus gan skatītājiem, gan māksliniekiem, vēstīja Latvijas Radio.

Broņislavas Martuževas piemiņas koncertā uz Lubānas estrādes skatuves satikās dziedātāja Aleksandra Špicberga un aktrise Dace Bonāte. Skanēja dzeja un dziesmas ar Martuževas vārdiem, kam piemīt dziļš garīgs vēstījums, kas klausītājam dod iespēju gremdēties pārdomās, taču vienlaikus prasa arī nopietnu iedziļināšanos.

Tomēr, kā vēstīja Latvijas Radio, koncerta atmosfēru jau pavisam drīz pēc tā sākuma pilnībā izjauca divu policistu ierašanās, kuri sāka staigāt starp rindām un lika skatītājiem uzrādīt Covid-19 sertifikātus, lai gan pārbaude bija jau notikusi pie ieejas un skatītāju vietas bija izveidotas ar distanci. Policisti vēlreiz pārbaudīja visu apmeklētāju dokumentus, kas bija gana ilgs process.

Dziedātāja Špicberga atzina, ka, redzot zālē notiekošo, viņa pat brīžiem turējusi ciet acis, lai spētu koncentrēties priekšnesumam, kas ticis translēts arī tiešraidē. "Sajūtas bija diezgan trakas, jo viņu klātbūtne pilnībā izbojāja visu koncertu. Stāvot uz skatuves, dziedot un redzot, kas tur notiek, es brīžiem pat taisīju acis ciet, lai censtos noturēties pie pareizajiem vārdiem, lai "neizsistos" pilnīgi ārā," medijam sacīja dziedātāja.

"Kad man bija mazās pauzītes, es sēdēju un domāju, ko lai tagad dara, jo koncerts arī tiek ierakstīts, ne tikai skatāms klātienē. Es sapratu, ka es tomēr nevaru neko teikt no skatuves, kaut ko lūgt vai aizrādīt, jo to skatās arī tiešraides skatītāji. Bet es centos tāpēc vēl vairāk caur dziesmu vārdiem uzrunāt klausītājus, cerot, ka vārdos varbūt ieklausīsies arī pārbaudītāji," norādīja māksliniece.

Arī starp skatītājiem bijusī diriģente Aira Birziņa norādīja, ka policistu klātbūtne koncertā bija ļoti traucējoša. Birziņa ļoti labi saprotot, ka visas šīs situācijas ir jaunas, drošība ir ļoti svarīga, bet veikt kontroli pasākuma laikā esot nepieņemama prakse, kas būtībā sagraujot šo mākslas notikumu.

"Ja notiek uzvedums, kas ir pārdomāts, kurā ir nopietna mūzika, nopietna dzeja, tad jebkas, kas staigātu starp rindām, būtu traucējošs. Šajā reizē tas bija vēl ar kontroli, kur pie katra cilvēka jāapstājas, un tad – vai nu viņš parāda papīra sertifikātu vai meklē telefonā kodu. Tas tiešām bija traucējoši," vērtēja diriģente.

"Es noteikti atbalstu to, ka ir vajadzīga sistēma, kā to vislabāk izdarīt, bet tas nevar būt priekšnesuma laikā. Jābūt taču elementārai kulturālai attieksmei un cieņai pret izpildītājiem un skatītājiem. Zaļumballē, diskotēkā var staigāt starp dejotājiem un pajautāt sertifikātus, bet ne jau koncertā vai izrādē," pauda Birziņa.

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieka pienākumu izpildītājs Dimitrijs Kohanovs gan Latvijas Radio norādīja, ka tā nebūs ierasta prakse. Viņš skaidroja, ka policijai par pamatpienākumu tiešām ir uzlikts kontrolēt to, kā pasākumu rīkotāji ievēro Covid-19 ierobežojumus, bet policijas pienākums ir to darīt, maksimāli netraucējot pasākuma norisi, kontroli veicot pirms vai pēc pasākuma.

Notikušo Lubānā Kohanovs dēvēja par neraksturīgu gadījumu un policijas vārdā atvainojās koncerta rīkotājiem un skatītājiem.

"Es neiedziļināšos sīkumos, bet teikšu tā, ka ir sanācis tā, kā ir sanācis. Katrā ziņā tas nebija darīts mērķtiecīgi un tā arī netiks darīts. Šis ir tāds neraksturīgs gadījums. Bet katrā ziņā mūsu darbiniekiem ir dots uzdevums veikt šīs pārbaudes, maksimāli neietekmējot pasākumu gaitu. Es darbinieku vārdā atvainojos sabiedrībai par sagādātajām neērtībām. Bet ar neērtībām tomēr ir jārēķinās un jāsadzīvo ar tām, jo vienā dienā šī ķeza nebeigsies, tomēr būs mums zināmas neērtības," viņš sacīja.

Kultūras ministrija (KM) ir atbildīgā institūcija, kas virza apstiprināšanai valdībā drošības nosacījumus Covid-19 apstākļos vai arī, samazinoties saslimstības rādītājiem, šos drošības pasākumus atvieglo. Savukārt to, kā pasākumu rīkotāji ievēro noteiktos drošības pasākumus, kontrolē Valsts policija vai pašvaldības policija.

KM pārstāve Lita Kokale ministrijas vārdā aicināja ņemt vērā kultūras nozares specifiku. "Šo pasākumu norisē Valsts policijai savas funkcijas būtu jācenšas veikt tā, lai netraucētu kultūras pasākuma baudīšanu, un jāorganizē pārbaudes vai nu pasākuma sākuma vai izskaņas daļā, netraucējot māksliniekus un skatītājus, cik nu tas vien ir iespējams."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!