Lasītāja: Kultūra sākas no mazmājiņas jeb sakrustotām kājām 'modernajos' starppilsētu autobusos
Foto: PantherMedia/Scanpix
Portāla "Delfi" lasītāji ik pa laikam dalās pārdomās par dažādām tēmām, un šoreiz kāda lasītāja dalījusies pārdomās par tualetēm starppilsētu autobusos. Pēc cik ilga braukšanas laika pasažieri var cerēt uz labierīcību apmeklējumu? Ko darīt tiem pasažieriem, kuriem apstāšanās "nepienākas?"

"Ik pa brīdim Autotransporta direkcijas vai Satiksmes ministrijas ierēdņi sociālajos tīklos priecīgi ziņo, ka noslēgti jauni līgumi ar pārvadātājiem un ka nu pasažieri būs aplaimoti ar "moderniem", "pieejamiem" un visādi citādi lieliskiem autobusiem. Arī tikko Autotransporta direkcija lepni vēsta, ka "pasažieri jau no 1. augusta varēs saņemt ērtus un mūsdienīgus sabiedriskā transporta pakalpojumus" (Autotransporta direkcija, apsekojot uzvarējušo pārvadātāju autoparkus, guva pārliecību, ka tie ir gatavi uzsākt sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu no 1. augusta | Autotransporta direkcija (atd.lv). Tomēr, aplūkojot, ko tad ietver šie "ērtie un mūsdienīgie" pakalpojumi, kļūst skaidrs, ka tualeti tie vēl arvien neietver. Laiki varbūt mainās, tehnoloģijas attīstās, bet viena stabila vērtība, kam Autotransporta direkcija un Satiksmes ministrija ir uzticīga – un tas ir uzskats, ka Latvijas iedzīvotāji, kas pārvietojas ar starppilsētu autobusiem, ir tieši tik stipri un vareni, ka tāda lieta kā mazmājiņa tiem gluži vienkārši nav nepieciešama. Proti, autobusu iepirkumos vēl arvien netiek prasīts autobusā nodrošināt tualeti, un iespēja tikt pie "zaļās pieturas" arī ir stipri ierobežota.

Uz jebkuru jautājumu par to, kādēļ tas ir tā un vai nav plānots neko mainīt, Autotransporta direkcija mīl atbildēt, atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr.599 "Sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanas un izmantošanas kārtība". Šie noteikumi cita starpā paredz: "Ja reģionālā starppilsētu maršruta (reisa) ilgums pārsniedz trīs stundas, sabiedriskajam transportlīdzeklim jābūt aprīkotam ar ergonomiskajiem krēsliem un vietu salonā bagāžas novietošanai. Ja sabiedriskais transportlīdzeklis nav aprīkots ar tualeti, maršruta (reisa) vidū jānodrošina sabiedriskā transportlīdzekļa apstāšanās vietā, kur ir pieejams sanitārais mezgls."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!