MISC 2.0 - 8099
Foto: Publicitātes attēli
Sarunu festivāls "Lampa" ar virstēmu "cieņa" šogad notiks septīto reizi. Festivāla organizētāji 20. un 21. augustā aicina apmeklēt kādu no vairāk nekā 200 pasākumiem par dažādām sabiedrībā aktuālām tēmām: praktiskām, filozofiskām, globālām un arī Latvijai specifiskām. Festivāls notiks gan klātienē Cēsīs, gan tiešsaistē un arī kopā skatīšanās vietās visā Latvijā, portālam "Delfi" pavēstīja festivāla organizētāji.

"Cienīt otra atšķirību vai sabiedrības dažādību ne vienmēr ir viegli. Ir grūti cienīt cilvēku, kuram ir atšķirīgas vērtības, kurš dzīvo citā "burbulī" un informatīvajā telpā. Taču, atsakoties ieklausīties un cenšoties uztiept sarunu biedram savu vienīgo "pareizo" viedokli, mēs ne tikai zaudējam iespēju uzzināt ko jaunu un palūkoties aiz sava apvāršņa, bet arī atsakāmies no sarunas un uzsākam cīņu, kur cieņai nereti vairs nav vietas. Tāpēc LAMPA šogad aicina runāt par sarežģītām tēmām – arī to, kas ikdienā liek justies neērti, atrast tēmas, par kurām iepriekš neesam domājuši, un izvērtēt, cik cieņpilni spējam pieņemt dažādo un atšķirīgo, lai kopā veidotu labāku sabiedrību," saka Sarunu festivāla "Lampa" direktore Ieva Morica.

Festivālā būs vairāk nekā 200 notikumu, to starpā būs arī politiķu disko un tradicionālais politiķu cepiens. Arī šogad festivāls interesentiem būs pieejams bez maksas.

Kā informē festivāla organizatori, daudzas sarunas būs veltītas cilvēku labklājības emocionālajiem un mentālajiem aspektiem, skarot neērtas, mulsinošas un grūtas tēmas un jautājot, vai laimīga dzīve ir iespējama visiem. Programmā – arī ģimenes harmonijai būtisks tēmu loks no dzemdībām un vīrieša lomas ģimenē līdz menopauzei un novecošanai jaunības kulta laikmetā.

"Festivālā ar sarunām mēģinās izzināt arī, vai būt "lūzerim", ļauties "downshifting" jeb apzinātai materiālā dzīves līmeņa pazemināšanai mentālās labsajūtas vārdā un nekaunēties par neatbilstību sociālo tīklu "normālajam" ir "ok"," preses paziņojumā medijiem raksta festivāla organizatori.

Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) un viņu draugu kopiena aicina uz tikšanos festivālā ar nopietnām sarunām par likumdošanu, propagandu, reliģiju, ģimeni, mentālo veselību un citām svarīgām tēmām, kā arī līksmu "Drag King" ballīti. Kā vēsta festivāla organizētāji, tiek solīts arī atšifrēt burtu savirknējumu LGBTQIA+.

Vēl festivāla apmeklētājiem būs iespēja piedalīties kādā no festivāla "Lampa" neparasto formātu pasākumiem, piemēram, vērot, kā LMT pilots no Cēsīm vada bezpilota automašīnu ar pasažieriem Biķernieku trasē, noskaidrot, kas kopīgs repam, robotiem un suņiem ar Nacionālo bruņoto spēku Militārās policijas kinologu un dienesta suņu paraugdemonstrējumiem, spēlēt prāta spēles, pārbaudīt savas zināšanas ārpolitikai veltītā viktorīnā, piedalīties Latvijas Dabas fonda klimata čempionātā, kas gan notiks tikai klātienē abas festivāla dienas, vai izklaidēties stendapos par klimatu un par cieņu.

Festivāla rīkotāji norāda, ka "Lampa" programma piemērota būs arī tiem, kuru attiecības ar ēdienu pārsniedz dienišķās iztikas robežas. Maizes nākotne, ēdiens kā māksla un slepena zīmju valoda, kas atklāj vairāk nekā tikai pieejamos produktus vai to pagatavošanas tradīcijas, – šogad "Lampa" festivālā aicina ēdienu uzlūkot caur literatūru, kino un teātri.

Vēl arī ikviens festivāla apmeklētājs varēs rast atbildes un virzienus, kā samērot personisko un kopējo labumu. Uz "Swedbank" Ilgtspējas skatuves notiks sarunas dažādu jomu griezumā no emocionālās inteliģences un ilgtspējīgām inovācijām uzņēmumiem līdz tam, kā kriptovalūtas un mūsu ikdienas izvēles ietekmē klimatu. Savukārt 12–18 gadu veci jaunieši īpaši aicināti pievienoties "Swedbank" jauniešu ilgtspējas programmai "Beelievers", lai gatavotu, cilpotu, skeitotu, atklātu savas superspējas ar telefonu un audzētu mācīšanās muskuļus planētas nākotnei.

Arī šogad festivālā sarunas skanēs vairākas valodas. Lielākā daļa festivāla pasākumu norisināsies latviešu valodā, taču būs arī pasākumi angļu un krievu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā, bet dažiem pasākumiem tiks nodrošināts tulkojums zīmju valodā.

Vēl arī ikviens festivāla apmeklētājs varēs rast atbildes un virzienus, kā samērot personisko un kopējo labumu. Uz "Swedbank" Ilgtspējas skatuves notiks sarunas dažādu jomu griezumā no emocionālās inteliģences un ilgtspējīgām inovācijām uzņēmumiem līdz tam, kā kriptovalūtas un mūsu ikdienas izvēles ietekmē klimatu. Savukārt 12–18 gadu veci jaunieši īpaši aicināti pievienoties "Swedbank" jauniešu ilgtspējas programmai "Beelievers", lai gatavotu, cilpotu, skeitotu, atklātu savas superspējas ar telefonu un audzētu mācīšanās muskuļus planētas nākotnei.

Līdzīgi kā citus gadus, arī šogad ikvienam ir iespēja sastādīt savu programmu, izmantojot festivāla mājaslapā pieejamo rīku "Mana programma". Tajā iespējams atlasīt pasākumus atbilstoši sev tīkamai kategorijai un vieglā, pārskatāmā veidā izveidot aktuālo pasākumu sarakstu, ko viegli pārskatīt arī telefonā.

Jau vēstīts, ka sarunu festivālu klātienē šogad drīkstēs apmeklēt tie cilvēki, kuri varēs uzrādīt derīgu Covid-19 sertifikātu, kas apliecina pilna vakcinācijas kursa pabeigšanu vai pārslimošanas faktu pēdējā pusgada laikā. Tāpēc klātienē festivāls šogad būs pieejams apmeklētājiem no 12 gadu vecuma. Festivāla rīkotāji aicina vērot festivālu attālināti arī tos, kam mājās paši mazākie, jo festivāla zonās nebūs iespējams atrasties ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, to skaitā ar zīdaiņiem.

Taču festivāla diskusijas varēs vērot tiešraidē vai pievienojoties domubiedriem festivāla "Lampa" kopā skatīšanās vietās: bibliotēkās un kultūras namos, koprades telpās un kafejnīcās visā Latvijā – no Alojas līdz Dundagai. Kopā skatīšanās vietu sarakstu tiks papildināts līdz augusta sākumam, un ar to varēs iepazīties festivāla mājaslapā.

Sīkāka informācija par festivālu un tā programmu pieejama šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!