Spriedze pierobežā: Nelegālās robežšķērsošanas risināšanai izveido Operatīvās vadības centru
Foto: LETA
Nelegālās robežšķērsošanas krīzes risināšanai Iekšlietu ministrijā (IeM) izveidots Operatīvās vadības centrs.

Otrdien ministre Marija Golubeva (AP) uzdevusi izveidot Operatīvās vadības centru (OVC), ko vadīs IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs. OVC savu darbību sācis trešdien un pirmo tā sēdi valsts sekretārs sasaucis ceturtdien, 12 .augustā, aģentūru LETA informēja IeM.

OVC ir apdraudējuma novēršanai un pārvarēšanai izveidota iesaistīto institūciju deleģēto pārstāvju darba grupa, kuras uzdevums ir apdraudējuma pārvarēšanas pasākumu plānošana un izpildes koordinēšana.

Operatīvās vadības centra sastāvā ir iekļauti pārstāvji no Valsts robežsardzes, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts policijas, Ārlietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Veselības ministrijas, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts drošības dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no pašvaldībām, kurās šobrīd izsludināta ārkārtējā situācija saistībā ar Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaita straujo pieaugumu.

Valdības pieņemtais pasākumu plāns saistībā ar patvēruma meklētāju iespējamo masveida ierašanos Latvijā nosaka institūciju preventīvos un reaģēšanas pasākumus, kā arī institūciju resursu pieejamību un iesaistīšanas kārtību.

Ministru kabineta rīkojums paplašina iekšlietu ministres pilnvaras proaktīvi lemt par Pasākumu plāna īstenošanu arī tajos gadījumos, kad ir iestājies pasākumu plānā neminētu apstākļu kopums, kas rada apdraudējumu institūciju spējām reaģēt uz patvēruma meklētāju pieplūdumu.

Līdz šim pasākumu plānā minētos pasākumus bija paredzēts īstenot, ja patvēruma meklētāju skaits vienā līdz piecās diennaktīs pārsniegtu Valsts robežsardzes un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ilglaicīgās izmitināšanas kapacitāti un ieradušos nelikumīgo robežšķērsotāju skaits sasniegtu 500-3000 cilvēku, kā arī, ja valstī vienlaikus piecās līdz desmit diennaktīs ierastos 3000-20 000 nelikumīgo robežšķērsotāju.

Pēc grozījumu pieņemšanas iekšlietu ministre ieguvusi pilnvaras sākt pasākumu plāna īstenošanu arī, ja iepriekš minētajā laika posmā vēl nav sasniegts noteiktais patvēruma meklētāju skaits.

Jau ziņots, ka valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, otrdien nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpils pilsētā.

Valdības lēmums arī paredz Nacionāliem bruņotiem spēkiem un Valsts policijai sniegt palīdzību Valsts robežsardzei Latvijas-Baltkrievijas robežas robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Otrdien par Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgu šķērsošanu aizturētas 77 personas.

Savukārt aizvadītajā naktī, kad stājās spēkā rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, robežsardze novērsusi 56 personu mēģinājumus nokļūt Latvijā.

Kopumā laikā no 6. augusta līdz 10. augustam par Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgu šķērsošanu aizturētas 295 personas. Kopumā šogad par šīs robežas nelikumīgu šķērsošanu aizturētas 355 personas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!